KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 project meta DB selectie geodata en symbologie centrale Geodataserver centrale k meta DB A beschrijving en stuurvariabelen - beleidskaarten - GIS/CAD thema's - luchtfoto's /grids TAGS- commando Template HTML, JavaScript (voor interface) TAGS (commando's, functionaliteit) KaartMachine Gelderland doorsturen HTML verwerken TAGS mbv meta/geodata HTML Webserver (IIS) Internet ntranet Client (web browser) kaart te maken waar behoefte aan is, snel en makkelijk. Hoewel Figuur 2 - De wer- we steeds verschillende I-kaarten hebben is de basisinterface king van de Kaart- steeds hetzelfde en passend binnen de provinciale huisstijl. machine. Tot slot De nieuwe versie van Atcims lijkt goed te passen in het Rii-con- cept van de provincie Gelderland en zou als vervanger van de Kaartmachine in aanmerking kunnen komen. De functionali teit lijkt immers sterk op die van de Kaartmachine. Groot ver- schil is vooralsnog de wijze waarop in de rii metagegevens van kaarten, gegevensbestanden en objecten een functie hebben. In de loop van dit jaar zal in samenwerking met de firma esri een pilot worden uitgevoerd om de mogelijkheden van Atcims na der te onderzoeken. Met de komst van de I-kaart is Eindgebruikers-Gis bij de pro vincie Gelderland een feit: gis op iedere werkpiek via intranet in de vorm van I-kaarten. Toegesneden op wat de gebruikers er mee willen doen. Varierend naar doel en beleidsveld. Steeds meer collega's beseffen dat de I-kaart 00k naar buiten toe een nuttig communicatiemiddel is. Wat geeft immers een snellere toegang tot informatie over activiteiten en invloed van de pro vincie op een bepaalde plaats dan de kaart? Samenvattend komen we tot een aantal conclusies: De behoefte en diversiteit aan ruimtelijke gegevens en infor matie blijkt groter dan men denkt. De kaart blijkt een krachtig hulpmiddel ter bevordering van communicatie. Voor geo-professionals verschuift de aandacht van productie naar kennisinteractie. Creatief toepassen van internettechnologie biedt veel nieuwe kansen en mogelijkheden in de geo-dienstverlening. Meta-informatie blijkt een bijzonder krachtig sturingsinstru- ment in de ruimtelijke informadevoorziening. De Kaartmachine bevestigt de meer- waarde van de rii. Relevante sites Nederlands Centrum Geografische In formatie ncgi: http://www.ncgi.nl esri Nederland: http://www.esri.com Algemene Website Provincie Gelder land: http://www.gelderland. nl I—kaarten van de provincie Gelder land: http://geodata.prv. gelderland. nl OpenGis-consortium: http://www. opengis. org Literatuur Bijtelaar, B. (2000), I-kaarten bij de provincie Gelderland. Nieuwsbrief Ar- clnfo gebruikersgroep december. Dijk, H.H.J. van M.P.J. van de Ven (1996), De GIS beheersdriehoek voor tevreden eindgebruikers. In: Pro- ceedings van congres 'De veelzeggende kaart'. Houten, W.C.H. van M.E. den Boef (1996), De ideale GIS gebruiker anno 1996. In: Proceedings van congres "De veelzeggende kaart". Lankveld, C. E. Offerein (1997), Klantgerichtheid bij herorientatie be- drijfsproces (deel 1 en 2). Geodesia 4/5, pp. 171-174, 212-218. Overduin, Th. A. Heinhuis (1997), Digitale bestemmingsplannen en GIS: koken met Bessy. gis Praktijkboek juni 1997- Thewessen, Th. (1999), Transparante toegang tot ruimtelijke gegevens. Gis Praktijkboek juni 1999. Thewessen, Th. M.P.J. van de Ven (1997), Gouden gids voor geo-in- formatie. Geodesia 3, pp. 109-114. Ven, M.P.J. van de W.C.H. van Houten (1999), De achterkant van het gelijk. In: Proceedings of Geodesia congres. Summary M. van de Ven, B. Bijtelaar B.J. Köb- ben I-maps for Gelderlandprovince Keywords: use of geographica! Informa tion, multi-media, applications An I-map for every policy area, project or process. An interactive, intelligent, internet map as an integral part of the total Information over a subject, for own use or for clients. Provided with the correct map 42

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 48