Het Cambodian Genocide Programma The Cambodian Genocide Program De 'Killing Fields' in kaart gebracht 44 ARTIKEL J. Kuipers 200I-XXV1I-3 gebruik van geografische informatie, digitale kartografie, onderzoek use of geographical information, digital cartography, research utilisation de rinformation geographique, cartographie numerique, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Tussen 1975 en 1979 zijn in Cambodja tenminste 1,7 miljoen mensen op een onnatuurlijke wijze om het leven gekomen tij- dens het bloedige bewind van de Rode Khmer [Kiernan, 1996]. Het Cambodian Genocide Programma probeert de ge- beurtenissen uit deze periode zorgvuldig en systematisch te reconstrueren. Een belangrijk onderdeel hiervan is het verza- melen, analyseren en presenteren van geografische informatie. Inleiding Na een lange burgeroorlog kwam de Rode Khmer op 17 april 1975 aan de macht. Na een bewind van bijna vier jaar werden ze in januari 1979 door een Vietnamees invasieleger omverge- worpen en verdreven. In Cambodja werd vervolgens door de Vietnamezen een marionettenregime gei'nstalleerd. Hierna heeft de Rode Khmer het land nog bijna twee decennia lang geterroriseerd vanuit een laatste bolwerk aan de grens met Thailand. Pas na het overlopen van voormalig 'Kameraad N0.3' Ieng Sary in 1996, het overlijden van Pol Pot in 1998 en de gevangenname van generaal Ta Mok in 1999 nam de in- vloed van de Rode Khmer af. Toch is er tot op heden nog geen enkel lid van de Rode Khmer voor zijn of haar daden voor een rechter versehenen of veroor- deeld. Er zijn echter steeds meer Signalen die duiden op een in- ternationaal tribunaal voor de Rode Khmer. In januari van dit jaar is er in het Cambodjaanse parlement zelfs een wet aangeno- men die instemt met een tribunaal. Door verschillende nationale en internationale instellingen wordt al geruime tijd gepleit voor de komst van een dergelijk tribunaal dat de schuld of onschuld moet aantonen van de lei ders van de Rode Khmer en hen indien schuldig veroordelen. Zoals bij elke rechtszaak is bewijslast van cruciaal belang. De daden van de Rode Khmer waren lange tijd echter niet of nau- welijks gedocumenteerd. Mede hierom is er in 1994, op initia- tief van het Bureau of East Asia and the Pacific, US Depart ment of State, gestart met het Cambodian Genocide Program ma. Het programma wordt geleid door Yale University in samenwerking met de University of New South Wales in Aus- tralie. Het doel van deze organisatie is drieledig [Cambodian Genocide Program, 2000]: Jasper Kuipers is als vrij- williger betrokken bij het Cambodian Genocide Programma (www.yale.edu/cgp). Oude Arnhemseweg 120, 3702 BH Zeist, [e] j.kuipers@sbb.agro.nl. het verzamelen en bestuderen van alle bestaande informatie over deze perio de uit de Cambodjaanse geschiedenis; deze informatie beschikbaar stellen aan een tribunaal dat de Cambodjaan se oorlogscriminelen wil berechten; een kritisch, analytisch begrip van ge nocide verkrijgen dat gebruikt kan worden om overal ter wereld politiek geweld tegen bevolkingsgroepen te voorkomen. Documentatie Het Cambodian Genocide Programma probeert zoveel mogelijk relevante gege- vens te verzamelen die betrekking heb- ben op de misdaden van de Rode Khmer. Om deze gegevens wijd te ver- spreiden worden een aantal ervan op het internet gezet. Naast het geven van be- kendheid hieraan wordt dit 00k gedaan om aanvullingen te verkrijgen op bepaal- de gegevens. Behalve algemene docu- menten en foto's zijn er op het internet op dit moment vier databases te raadple- gen: Een fotodatabase met ruim 5.000 op- names van gevangenen uit de beruchte Tuol Sleng gevangenis. Deze foto's zijn genomen voordat de gevangenen werden ondervraagd. Er kan via ver- Figuur 1 - Logo van het Cambodian Ge nocide Programma.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 50