45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-3 schillende ingangen naar personen worden gezocht. Een biografische database met be- schrijvingen van bekende leden van de Rode Khmer. Hierin Staat vermeld waar een persoon heeft gediend, met wie, in welke periode en welke rang deze persoon bekleedde. Ook zijn er een aantal biografieen opgenomen van slachtoffers van de Rode Khmer. Een bibliografische database met be- schrijvingen van documenten, aante- keningen, rapporten enz. met infor- matie over de Rode Khmer. Het be treff hier zowel informatie uit de eerste als tweede hand. Een geografische database met locaties en beschrijvingen van plaatsen waar misdaden door de Rode Khmer zijn geconstateerd. Deze geografische database zal nader worden toegelicht in dit artikel. Aller- eerst zal worden ingegaan op de acquisi- tie van de gegevens, vervolgens op de presentatie en beschikbaarheid ervan en tot slot op de analyse. Geografische database Het doel van de geografische database is om een inzicht te verschaffen waar en in welke hoedanigheid wreedheden van de Rode Khmer hebben plaatsgevonden. Er wordt onderscheid gemaakt naar drie soorten gegevens: massagraven, gevange- nissen en monumenten. De massagraven zijn locaties waar de stoffelijke resten van 10 of meer perso nen zijn aangetroffen. Naast de locatie wordt opgenomen hoeveel lichamen het totale massagraf (naar schatting) bevat en uit hoeveel afzonderlijke graven het bestaat. Er wordt vastgelegd of er wel of geen sprake was van executie ter plaatse en tot slot wordt aangegeven wat voor soort massagraf het betreft (bijvoorbeeld rijstveld, kuil of put). Het overzicht van de tot nu toe gevonden graven geeft een eerste indicatie van de enorme omvang van deze genocide. De gevangenissen zijn locaties waar perso nen zijn vastgehouden tijdens het be- wind van de Rode Khmer. Hier wordt het soort gevangenis vastgelegd en of er sprake was van ondervraging in die ge vangenis. Uit vele getuigenverklaringen van na 1979 is bekend dat er in de ge vangenissen van de Rode Khmer verkla- ringen met marteling zijn afgedwongen en dat vele personen zijn verdwenen na- dat ze in een gevangenis zijn verhoord. Figuur 2 - Massa graven (groen) en gevangenissen rood) längs de Tonle Sap en Me- kong-rivieren. De monumenten tot slot zijn plaatsen waar een gedenkteken is opgericht ter nagedachtenis van de slachtoffers. Deze monu menten zijn massaal opgericht door de bevolking na de val van de Rode Khmer in 1979, maar toen de Rode Khmer begin ja- ren negentig weer een machtige speler werd in Cambodja [Chandler, 1999] zijn veel monumenten uit angst voor repre- sailles verwijderd. Een monument wordt bijna altijd aangetrof fen bij een massagraf of gevangenis en vormt een extra bewijs- stuk dat de wreedheden inderdaad hebben plaatsgevonden. Naast deze eigen verzamelde gegevens heeft het Cambodian Genocide Programma de beschikking over topografische gege vens van de Geografische Dienst van het Bureau van de Raad van Ministers. De rivieren en wegen zijn echter gedigitaliseerd van kaarten 1:50.000 van het Amerikaanse leger die sinds de jaren zestig en zeventig niet zijn bijgewerkt. De overige topo- grafie (administratieve grenzen en plaatsen) is van meer recen- te datum (1999). Tot slot wordt er gebruikt gemaakt van gegevens van de Me kong River Commission. Deze organisatie verzamelt en be- heert gegevens voor het monitoren van de Mekong-rivier. Ver scheidende datasets zoals landgebruik, bevolkingsdichtheid en Figuur 3 - bosbedekking kunnen worden gebruikt voor analyse en pre- Cambodja. sentatie. Samraong Stung Treng Pailin Kampong Kampong

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 51