sarn 47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-3 De kaarten zijn vrij toegankelijk en er wordt getracht de internetsite zoveel mo- gelijk onder de aandacht te krijgen. Dit gebeurt onder meer in het in Khmer ge- schreven maandblad Svaing Rok Kapet ('Op zoek naar de waarheid') dar gratis onder een groot deel van de bevolking wordt verspreid. Ondanks het feit dat de Cambodjaanse regering als een van de weinige Aziatische landen het internetge- bruik onder de bevolking stimuleert, heeft een zeer groot gedeelte van de be volking geen toegang tot internet. Onge- veer 77% van de 12,2 miljoen inwoners van Cambodja woont niet in de Steden [De Grote Bosatlas, 2001], waar vrijwel alle internetaansluitingen zieh bevinden. Het eerder genoemde maandblad is daar- om voor de meeste Cambodjanen de be- langrijkste objectieve bron van (geogra- fische) informatie over de genocide. Tot een andere, belangrijke doelgroep van het programma behoren echter 00k de vele Cambodjanen die na 1979 zijn gevlucht en nu in Europa en de Verenigde Staten wonen. Het Cambodian Genocide Pro gramma probeert aedef de databases in- ternationaal onder de aandacht te bren- gen en zoveel mogelijk verwijzingen te krijgen vanaf andere internetsites. De geografische database is de meest re- cente van de vier databases en behoeft nog wel enkele aanpassingen. Het is de bedoeling om de lay-out van de kaarten nog duidelijker te maken. De interactie- ve kaart zal in ieder geval gebruikers- vriendelijker worden gemaakt. Ook zijn er plannen om de vele foto's van de loca- ties die beschikbaar zijn net zoals de tek- stuele beschrijvingen te koppelen aan de locaties. Deze kunnen dan direct worden geraadpleegd door op een bepaalde loca- tie te klikken. North West Region 505 South West Grafiek 1 - Aantal massagraven (lichtgrijs) en gevangenissen (donkergrijs) per zone. Grafiek 2 - Aantal geschatte slachtojfers in de gevonden massagraven per zone. nen gebruikt worden als onderbouwing van de vele getuigen- onderzoeken en literatuurstudies. De gevonden massagraven en gevangenissen zijn allereerst ver- geleken met de administratieve indeling van Democratisch Kampuchea. Tussen 1975 en 1979 was Democratisch Kam- puchea opgedeeld in 8 zones. Uit grafiek 1 blijkt dat de ooste- lijke en zuidwestelijke zones wat betreff aantal massagraven en gevangenissen het hoogst scoren. Dit zijn van oorsprong de meest dichtbevolkte gedeeltes van Cambodja. De grootste hoe- veelheden slachtoffers (grafiek 2) zijn echter gevonden in de centrale en westelijke zone. Deze getallen zullen in nabije toe- komst door inhoudelijke specialisten nader worden vergeleken met de tot nu toe opgetekende documentatie. Rode Khmer leden hebben in het verleden de genocide nog wel eens gebagatelliseerd en beweerd dat de genoemde aantal- len slachtoffers schromelijk waren overdreven en dat grote aantallen mensen door natuurlijke omstandigheden (voor zo- ver uitputting en verhongering dit zijn) zijn gestorven. Een van de eerste analyses was dan ook om na te gaan wat de af- stand is tussen de massagraven en de dichtstbijzijnde gevange- nis en vice versa. Uit afstandsberekening blijkt dat er bij 59% van de massagra ven binnen een straal van twee kilometer een gevangenis lag. Analyse Behalve voor presentatie worden de geo grafische gegevens ook gebruikt om de activiteiten van de Rode Khmer te ana- lyseren. Er wordt gezocht naar patronen en naar processen. Wie de verschillende locaties bekijkt ziet in een oogopslag dat er sprake is van verspreiding over het hele land. Er is geen sprake van massa graven of gevangenissen op speeifieke lo caties, maar over alle bewoonbare delen van Cambodja. Het doel van de geogra fische analyse is om nader aan te tonen dat er sprake was van een systematisch, centraal aangestuurd beleid en dat er geen sprake was van regionale uitzonde- ringen zoals door sommigen werd be weerd. De gegevens uit de analyse kun- North North Center East Region South West East West 505 West

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 53