-S KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 12 15 Km Bij 50% van de massagraven is er sprake van een gevangenis op minder dan een kilometer afstand. Als de analyse andersom wordt uitgevoerd (afstand van gevangenissen tot het dichtstbij- zijnde massagraf) blijkt dat bij ruim 89% van de gevangenissen er binnen twee kilometer een massagraf is gevonden (83% zelfs binnen een kilometer). Deze getallen duiden op een Sterke re- latie tussen gevangenissen en massagraven en bevestigen de vele getuigenverklaringen en onderzoeken naar doelbewuste en systematische vervolging van vermeende tegenstanders. Om een betere inschatting te kunnen maken van de locatie van de massagraven en gevangenissen en om deze te kunnen kwantificeren is gekeken naar de ligging ten opzichte van be- volkingscentra. Hiervoor is gekeken naar 24 'provinciehoofd- steden' (Khet), de 184 districtcentra (Srok) en tenslotte naar de laagste administratieve eenheid, de 13.024 afzonderlijke neder- zetdngen (Phum). Ruim 90% van de massagraven ligt binnen een straal van twee kilometer ten opzichte van een nederzetting. Voor gevangenis sen is dit zelfs 93%. Ten opzichte van de 'grotere' administra tieve centra zien we echter andere getallen. Het percentage massagraven en gevangenissen binnen een straal van 2 kilome ter binnen een districtscentrum bedragen respectievelijk 20 en 22%. Voor provinciehoofdsteden is dit percentage respectieve- Figuur 6 - De af stand tussen massa graven en gevange nissen rondom Pur sat. De drie ringen zijn elk een kilome ter breed. Figuur 7 - Kaart van schedels in het Tuol Sleng genocide lijk 2,3 en 3,8%. De gemiddelde afstand bedraagt ten opzichte van deze laatste categorie voor zowel massagraven als ge vangenissen ongeveer 25 kilometer. Voor zowel massagraven als gevangenissen kan gesteld worden dat de meeste ver buiten de Steden zijn aangetroffen. Dit komt overeen met het zeer Sterke rurale karak- ter van Democratisch Kampuchea als ge- volg van de gedwongen evacuatie van de stedelijke bevolking. Tot slot is er een vergelijking gemaakt met de infrastructuur. De gevangenissen en massagraven zijn vergeleken met de ligging van de hoofdwegen in Cambod- ja. Uit de analyse blijkt dat ongeveer 75% van de massagraven en 76% van de gevangenissen op minder dan twee kilo meter afstand ligt van een weg. Opval- lend is dat wanneer dezelfde vergelijking wordt gedaan voor de nederzettingen er sprake is van een lager percentage (64%). Ondanks de rurale ligging waren de meeste locaties toch goed ontsloten via de hoofdwegen. Conclusie Het Cambodian Genocide Programma verzamelt, presenteert en analyseert sinds 1994 bewijsmateriaal van de wreedheden die zijn uitgevoerd door de Rode Khmer tussen 1975 en 1979. Een belangrijk doel hiervan is om belastend bewijs te vinden tegen de leiders van de Rode Khmer. Met de voorbereiding van het tribunaal zal na twintig jaar touwtrekken zeer waarschijnlijk nog dit jaar een begin worden gemaakt. Een wellicht nog belangrijker doel is om uit te zoeken en vast te leggen wat er precies is gebeurd in Democratisch Kampuchea tussen 1975 en 1979. De Cambodjaanse bevolking heeft recht op de waarheid en de slachtoffers hebben recht op een identiteit in plaats van een anoniem massagraf. Literatuur - (2001), De Grote Bosatlas, jze editie. Groningen: Wolters-Noordhoff. Cambodian Genocide Program (2000), An introduction to. url: www.yale. edu/cgp. Chandler, David P. (1999), Brother Number One, a political biography of Pol Pot. Boulder, Westview Press. Kiernan, Ben (1996), The Pol Pot Regi me. New Häven, Yale University Press. Marel, H. van der (2000), VS Stop- 48

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 54