J. Schilder 49 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 pen met opzettelijke verslechtering van gps. Geodesia nr. 6, pp. 289-290. Summary J. Kuipers The Cambodian Genocide Program; mapping the 'Killing Fields Keywords: use of geographical Informa tion, digital cartography, research From 1975 to 1979 the Khmer Rouge held power in Cambodia. The Cambodian Genocide Program systematically documents the crimes against humanity that were conducted by this notorious regime. An important part of this program is the geographic database. In this database are the locations of the mass graves that have been found, also prisons and memorials. These data are used to visualise and analyse the spread of violence over the country. These data will then be used in a tribunal held against the leaders of the Khmer Rouge. Resume J. Kuipers Le programme de genocide en Cambodge; La cartographie des 'champs tu- eurs' Mots-cles: utilisation de l'information geographique, cartographie numerique, recherche Entre 1979 et 1979 les 'Khmers Rougesont ete au pouvoir en Cambodge: le Programme sus-indique constitue une documentation systematique sur les crimes contre Thumanisme commis par ce regime notoire, documentation dont une partie importante se presente sous forme de bases de donnees sur les localisations des cimetieres de masses, prisons et memorials et eile visualise et analyse la diffusion de la violence travers le pays. Les donnees seront egalement utilisees devant un tribunal appele juger les 'Khmers Rouges In memoriam In memoriam Lammert Plender Op woensdag 13 juni 2001 is de bij velen bekende kartograaf Lammert Plender op 72-jarige leeftijd aan de gevolgen van een slopende ziekte overleden. Mijn eerste contact met Lammert liep via Jan Weijland, nog betrokken bij de oprichting van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, van de voormalige Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders (rijp). Dat was in oktober 1967. Lammert Plender was toen sectiechef 'Bijzonder Tekenwerk' van de Afdeling Landmeetkundig Werk van de rijp te Zwolle. Deze sectie was een kraamkamer voor be ginnende kartografen. Onder zijn hoede werden vele leerling-tekenaars opgeleid tot kaartenmaker. Lammert was zo'n pionierskartograaf die je kon inspireren en die je het vak in de praktijk leerde. In die tijd ging dat nog zo. Bekend van Lammert Plender zijn de eerste publiekskaarten die hij voor de rijp maakte: ontginningskaarten, gewassenkaarten (w.o. de bekende koolzaadkaarten) en recreatiekaarten. Een ervan was de wording van de IJsselmeerpolders door Lammert getekend en het was de oorsprong van de Flevokartografie. Uiterst nauwkeurig wist hij veel informatie uit te beeiden op een plat vlak, vaak niet groter dan een bladzijde van een boek. Het bepalen van de juiste kaartsym- bolen was bij hem een kunst. Zijn roem snelde voort en zo kwam het dat Lammert eind jaren zeventig werd gevraagd om te helpen bij het op poten zetten van een Informatiedienst voor de Rijksplanologische Dienst (rpd). Deze dienst werd gevestigd in de statige oude rechtbank te Zwolle. Met een tomeloze energie ontwikkelde hij daar in de loop der jaren een kaartvorm waarmee de rpd tal van plannen en bestemmingen in Nederland op een efficiente wijze tot uiting kon brengen. Hier was hij weer een pionier: de digitale kartografie deed zijn intrede. Het was 00k de tijd dat Lammert zieh inzette voor de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Bekend blijven de kartografische studiedagen, georganiseerd door de rpd (lees Lammert), op een fraaie boot längs het historische IJsselfront van zijn woonplaats Kampen. Lammert Plender was een regelmatig bezoeker van de nvk bijeenkomsten. War me herinneringen heb ik aan de voetreizen door Londen, tijdens de joint-meet- ings in 1979 en 1986 met de Britse kartografen. Onder leiding van Lammert ging een, door hem op conditie geselecteerd, groepje kartografen na het avondeten nog op päd om binnen een afgesproken tijd en route zoveel mogelijk beziens- waardigheden te bekijken. Lammert Plender was een sportman en zijn hoge wan- deltempo was meer het onderwerp van gesprek dan de bezienswaardigheden. Bij zijn afscheid van de rpd en zijn actieve loopbaan werd hij voor zijn Verdiensten koninklijk onderscheiden. Afscheid van het vak nam hij echter niet. Lammert was voor zijn leeftijd een begenadigd fietser en duurloper. Voor de plaatselijke atletiek- vereniging deed hij veel vrijwilligerswerk en tekende hij zo weer uit de vrije hand prachtige parcourskaarten voor crossloop-wedstrijden. Deze kaarten zijn een regio nale bekendheid geworden. Het zijn 00k zijn laatste kaarten. Ze worden nu ge- koesterd in het verenigingsgebouw van de atletiekvereniging Isala te Kampen. Zijn eerste en laatste kaarten laten geen verschil zien. Ze zijn in de bekende Plen- der-stijl getekend. Maar daartussen zitten talloze kaarten die in vormgeving en tech- niek een ontwikkeling van 40 jaren laten zien. Het is een school voor kartografen. Lammert Plender is op vrijdag 15 juni 2001 in familiekring begraven op de Alge- mene Begraafplaats Bovenbroek te Kampen. De Nederlandse Vereniging voor Kartografie wenst zijn gezin en verdere familie veel sterkte toe bij het dragen van dit verlies.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 55