BIJ DE POSTERS 200I-XXVII-3 Bij de posters Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening Ondervindt de inhoud van de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning de nodige, soms ongezouten, kritiek, de kaarten van die- zelfde nota ondergaan eigenlijk niets dan lof. De enige 'wan- klank' die in de media viel te beluisteren, was die van: er zijn er te weinig... Een op z'n minst opmerkelijke reactie op een nota, die als geen vorige zoveel paginavullende kaarten bevat: 35 kaarten vormen tezamen een samenhangende reeks. Niet dat de kaartenmakers van de Rijksplanologische Dienst er niet meer hadden willen maken, maar veel meer zou de doelen van die kaarten toch niet dichterbij hebben gebracht: een ruimte lijke analyse van Nederland in kaartbeelden en de verbeelding van het voorgenomen beleid. Een ruimtelijke analyse is het ene doel van de kaartenreeks. Daarin gaat het om de structuur van Nederland en haar posi- tie in Noordwest-Europa. Deze analyse steunt op de zgn. la- genbenadering: het onderscheid in ondergrond (het geheel van natuurlijke condities van bodem en water), netwerken (het ge heel van verbindende infrastructuur) en occupatie (de neersiag van het gebruik van de ruimte). Tezamen leveren deze drie een 'gelaagd' geheel op: gelaagd Noordwest-Europa, waaraan de positie van Nederland is af te lezen en een gelaagd Nederland, waarachter de structuur van Nederland schuil gaat. Om deze ruimtelijke hoofdstructuur zichtbaar te krijgen, zijn de drie la gen van de ondergrond, de netwerken en de occupatie nader geanalyseerd op wat daarvan nu werkelijk essentieel is: de structuurdragers. Deze structuurdragers tezamen vormen de ruimtelijke hoofdstructuur van Nederland. Deze drie momen- ten in de reeks: Gelaagd Noordwest-Europa, Gelaagd Neder land en de Ruimtelijke Hoofdstructuur zijn met hun samen stellende lagen, waaraan de Noordzee is toegevoegd, als afzon- derlijke posters vastgelegd. Het andere doel van de kaarten is de verbeelding van het voor genomen ruimtelijke beleid. De meest essentiele uitspraken van dat beleid zijn samengevat in de zgn. Pianologische Kern- Beslissing (pkb). De kaart die daarbij hoort is de PKB-kaart, die de (zoekjgebieden, projecten en beleidsacties weergeeft, die noodzakelijk worden geacht om de gewenste inrichting van Nederland te realiseren. Deze kaart is net zoals de analysekaar- ten opgebouwd uit lagen, die nu elk de ontwikkelingsbeelden van het beleid bevatten voor respectievelijk stad en land, voor de stedelijke netwerken en voor water. Ook aan deze lagen is een vierde toegevoegd: het beleid dat vooral op de positie van Nederland in Noordwest-Europa betrekking heeft: de zgn. transnationale beleidsvisie. Voor al deze beleidskaarten is de uitkomst van de ruimtelijke analyse: de ruimtelijke hoofd structuur, als onderlegger gebruikt, zodat een verband tussen voorgenomen beleid en ruimtelijke hoofdstructuur kan wor den gelegd. Deze PKB-kaart met haar samenstellende ontwikke lingsbeelden en transnationale beleidsvisie is als vierde poster aan de andere drie toegevoegd. De posters zijn uitgegeven in het kader van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening door het ministerie van vrom, de vorm- geving van de posters is tot stand gekomen in samenwerking met Futurebrand te Wassenaar, voor de kartografie tekent de Rijksplanologische Dienst in samenwerking met bureau must te Amsterdam. D. Schenk Kaarten Vijfde Nota over de Ruimtelijke Ordening 2000/2020: Ruimte maken, ruimte delen In de Vijfde Nota voor de Ruimtelijke Ordening die in januari 2001 ter beschikking kwam, is weer een groot aantal kaarten opgenomen. Die kaarten zijn ook apart verkrijgbaar in de in februari gepubliceerde Samenvatting Ruimte maken, ruimte de len. Bovendien zijn de kaarten (als Kaartenreeks) deels in te zien op de Website van het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer h ttp:llwww.min vrom. nllminvromlpagina. html?id=i&yoio =3434. Een belangrijke vernieuwing, vergeleken met de kaarten uit de vorige nota's, vormt de inbedding van Nederland in de Euro- pese omgeving. Omdat het haast onmogelijk is anders dezelfde informatie over de omliggende landen te verkrijgen, is daarbij uitgegaan van satellietbeelden, die op een homogene manier tonen waar sprake is van bebouwing, bos en infrastructurele objecten, en daarnaast ook nog zandvlaktes, duinen, wadden en grotere onbebouwde gebieden aangeven. Om de infrastruc tuur op uniforme manier te bewerken is gekozen voor het net van snelwegen en spoorlijnen, terwijl hogesnelheidslijnen een aparte opvallende signatuur kregen. Als sociaal-economische indicator is daar de verstedelijking (hoe gedefinieerd?) aan toe gevoegd evenals de contour van het gebied met meer dan 200 inwoners per kmz. Een tweede vernieuwing wordt gevormd door de lagenstruc- tuur: de meeste beslissingskaarten zijn opgebouwd uit een aan tal basiskaarten. De Kaartenreeks, bestaande uit 35 kaarten is zö samengesteld dat volgende bladen steeds uit combinaties van vorige bladen zijn gecompileerd. Zo is de laatste kaart in de reeks, pkb Nationaal Ruimtelijk Beleid opgebouwd uit de kaartbladen Nationale ruimtelijke hoofdstructuur, Kwaliteit Natuur en Landschap, Ontwikkelingsbeeld Stad en Land, Ontwikkelingsbeeld Stedelijke Netwerken en Ontwikkelings beeld water. De vier posters (Gelaagd Noordwest-Europa, Gelaagd Neder land, Nationale Ruimtelijke Hoofdstructuur en PKB Natio naal Ruimtelijk Beleid) staan ons toe geleidelijk in te zoomen op de voor de körnende 20 jaar geplande pianologische maat- regelen. De kaart Gelaagd Noordwest-Europa toont de positie van Ne derland in en de relaties met Noordwest-Europa. Het is een ideale overzichtskaart en het soort kaart waar geografen vaak behoefte aan hebben, getuige ook het grote aantal vragen uit die hoek om de overzichtskaart uit de Atlas van Nederland. Slechts Groot-Brittannie en Zweden lijken niet aan dezelfde mate van detail van de satellietbeelden ontleend te zijn. Zo'n kaart zou algemeen beschikbaar moeten zijn, en inzoombaar! Daarmee komen we meteen op een groot bezwaar dat kleeft aan de kaarten uit de vijfde nota: de rpd heeft de productie er- van op zodanige manier uitbesteed dat er Copyright van der- den zit op de kaartondergronden, een betreurenswaardige be- slissing aangaande documenten die voor inspraak bedoeld zijn! Als bijkaarten zijn toegevoegd a. Ondergrond Noordwest-Eu ropa, b. Netwerken Noordwest-Europa, c. Occupatie Noord west-Europa en d. Transnationale ruimtelijke hoofdstructuur. De kaartjes a., b. en c. vormen bouwstenen voor de hoofd- kaart, terwijl d. er een vereenvoudigde afgeleide van is, waarop ook de verstedelijking is aangegeven. 52

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 58