WM h\ Helvetica 48 pnt KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXV1I-2 Helvetica 14 pnt Helvetica 24 pnt Helvetica 36 pnt Figuur 2 - Voor- beeld van een stij- lenkaart, met daar- op de verschillende kaartonderdelen. ten welke worden aangeboden zijn niet altijd voor alle types printers/plorters ge- schikt of geven veel fouten. Het is zeer raadzaam een serie tests te maken om er achter te komen wat het beste format is. In het voorgaande stukje heb ik al een paar keer aangegeven dat het maken van een test voorafgaand aan de feitelijke productie niet onverstandig is. Feitelijk zou elke productie-serie voorafgegaan moeten worden door het testen van de gekozen productielijn. Dit kan het best gedaan worden met een stijlenkaart (Stye-sheet) (figuur 2) en een kleuren- kaart (figuur 3). a. Stijlenkaart Voor de kaartinhoud moet een stijlen kaart gemaakt worden, en dan natuurlijk in het softwarepakket waarmee het uit- eindelijke bestand gemaakt wordt. In deze stijlenkaart moeten alle voorko- mende kaartelementen zijn opgenomen. Enkele mogelijkheden: lijnen in verschil- lende kleuren en diktes en stijlen (dash) en onder verschillende hoeken, de ver- schillende fonts en de daarbij behorende fontgroottes en Symbolen, kleuren ras terbeeiden, vlakvullingen (oplopend in percentage) met een transparant patroon erop (indien nodig), dementen welke in overdruk moeten (contourlijnen, zwarte teksten op kleurvlakken). h. Kleurenkaart Een van de regels voor bestanden welke uiteindelijk als hardcopy moeten worden uitgevoerd is dat de kleuren nooit op het beeldscherm gekozen moeten worden, mits de gehele productielijn is gekalib- reerd (op elkaar afgestemd). Afstemming kan gedaan worden met behulp van een kleurmanagement systeem. Elk onder- deel van de productielijn (scanner, beeldscherm, proefdruk- printer en oplagepers) worden gemeten op kleurbereik en kleurweergave. De gemeten resultaten worden omgezet in een apparaatgebonden profiel. Deze profielen worden in het sys teem geladen en garanderen een gelijke uitvoer over de gehele productielijn. Hierbij moet worden aangetekend dat alleen van Apple Macintosh Systemen verwacht mag worden dat dit 00k daadwerkelijk klopt. Windows ondersteunt ColorSync (nog) niet ondanks allerlei toezeggingen, en dat is nou juist de basis voor het kleurmanagement. Zodra werkomstandigheden veranderen (ander systeem, andere werkpiek, of bijstelling aan het beeldscherm bijvoorbeeld) moet de kalibratie opnieuw plaatsvinden. Een kleurenkaart is eigenlijk 00k een soort kleurmanagement- systeem. Kleuren worden gekozen aan de hand van een model, waarvan men altijd weet dat het eindresultaat precies hetzelfde zal zijn. Op het beeldscherm en op een proefprinter ziet het er in de meeste gevallen anders uit, maar dit is van ondergeschikt belang. De stijlenkaart en kleurenkaart moeten dezelfde productielijn doorlopen als het uiteindelijke product, en moet 00k op het zelfde materiaal zijn uitgevoerd. Voor een bedrijf is het dus zinnig niet voor elk product een andere productielijn op te zetten, maar is het vaststellen van een drietal hoofdlijnen een goed uitgangspunt. Stap 3 De productie De feitelijke productie kan beginnen. Na het visualisatieproces is (in geval van de hardcopy) een proefafdruk meestal de eerste stap. Als de proefafdruk niet gemaakt wordt op dezelfde prin- ter/drukpers als waarop de uiteindelijke oplage plaatsvindt is het waarschijnlijk dat de kleuren afwijken van de uiteindelijke kleuren. In dit geval is het wenselijk zowel de stijlenkaart als 00k de kleurenkaart eerst af te drukken op de betreffende af- drukapparatuur. Beoordeel een dergelijke proefafdruk in eerste instantie op kaartinhoud, niet op kleur. Na eventuele correc- ties kan het bestand gereed gemaakt worden voor de uiteinde lijke productie. Opzetten van kwaliteitsspecificaties Technologie en te gebruiken materialen zijn erg bepalend voor de uiteindelijke kwaliteit van de uitvoer. Om achteraf niet te worden geconfronteerd met tegenvallende resultaten en onte- vreden klanten is het raadzaam vooraf een overzicht te maken van de wensen van de klant (kleur, papiersoort, papierformaat, oplage, afwerking enz.) en de daarvoor aangeleverde randvoor- waarden (budget, tijd). Vooral de randvoorwaarden zullen het meest bepalend zijn voor de uiteindelijk te kiezen technologie, welke op zijn beurt weer bepalend is voor de maximaal haalba- re kwaliteit. Hieronder een vragenlijst, die als basis kan fungeren bij het opzetten van een kwaliteitsspecificatie: Vraag 1. Wat moet de grafische kwaliteit zijn? De eerste vraag die beantwoord dient te worden houdt ver band met de grafische densiteit (inhoud). Een kaart met veel detail (kleine tekst en Symbolen, dünne lijnen) moet op een drukpers of printer uitgevoerd worden welke de benodigde re- solutie levert om deze dementen weer te geven. Een kaart met een grove weergave kan verwerkt worden op een systeem welke een lage(re) resolutie heeft. 67

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 5