De Atlas van Nederland op internet E. Poppe 55 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT kaartgebruik, atlaskartografie, algemeen map use, atlas cartography, general utilisation de cartes, cartographie d'atlas, divers TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES De Atlas van Nederland is de meest gedetailleerde atlas die de fysische, sociale, economische en politieke aspecten van Ne derland in woord en beeld belicht. Het is een uitgave van de Stichting Wetenschappelijke Atlas van Nederland. In de jaren 1963 tot 1977 is de eerste editie van de atlas versehenen en de tweede uitgave, gericht op een bredere kring van gebruikers, werd in de jaren 1984 tot 1991 gerealiseerd. Het ziet er naar uit dat er voorlopig geen nieuwe gedrukte versie van de Atlas van Nederland zal verschijnen. De kosten daarvoor zijn te hoog. De Atlas van Nederland is echter 00k al enkele jaren in een zeer eenvoudige vorm op internet te bezichtigen. Met me- dewerking van de Universiteit Utrecht probeert de Stichting de atlas te behouden als levend concept. De internetversie leent zieh er uitstekend voor om dat te bereiken en maakt het zelfs mogelijk om de atlas te actualiseren, zij het via een ande re weg dan die waarlangs de gedrukte adas tot stand is geko- men. Dat zou mogelijk zijn via visualisatie van nieuwe gege- vens van het CBS en het idee is 00k om krantenkaarten toe te voegen aan de bestaande kaarten in de internetversie. De gedrukte Atlas van Nederland De gedrukte Atlas van Nederland werd uit- gegeven onder auspicien van de Stichting Wetenschappelijke Atlas van Nederland, gesubsidieerd door het Ministerie van On- derwijs en Wetenschappen. Zowel de eer ste als de tweede uitgave van de atlas werd verzorgd door de Redactiecommissie Adas van Nederland, in samenwerking met het Bureau Wetenschappelijke Adas van Ne derland, de Topografische Dienst en het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf. Voor de tweede editie werd gekozen voor een opzet in twintig delen, die elk een samen hangend geheel vormen. De onderwerpen zijn: bevolking, bewoningsgeschiedenis, Steden, dorpen, wonen, voorzieningen, re- creatie, werken, bedrijven, landbouw, poort van Europa, infrastruetuur, geolo- gie, bodem, water, landschap, milieu, ruimtelijke ordening, stadsontwikkeling De auteur is onlangs afgestudeerd als GlS-kar- tograaf aan de Universi teit Utrecht en momenteel bezig met het herstruetu- reren en actualiseren van de Atlas van Nederland op Internet. Adres: Cambridgelaan 635, 3584 DN Utrecht, [t] 030-2541424, [e] epoppe@hotmail.com en landontwikkeling. De auteurs hebben de delen samengesteld in overleg met de redactiecommissie en met de medewerking van diverse (overheids-)diensten en universiteiten, die gegevens van statistische aard en overige resultaten van wetenschappelijk on- derzoek beschikbaar hebben gesteld ten behoeve van de atlas. De internetversie Het idee achter het vervaardigen van een internetversie van de Atlas van Nederland is om (een deel van) de informatie uit de gedrukte atlas beschikbaar te stellen voor een breed publiek. Het aanschaffen van de gedrukte Atlas van Nederland was en is immers niet voor iedereen weggelegd, terwijl de inhoud uitste kend van pas komt bij het oplossen van menig ruimtelijk vraagstuk dat betrekking heeft op Nederland. De internetver sie hoopt in deze behoefte te voorzien. In het jaar 1997 is de basis gelegd voor de internetversie van de atlas. Meer dan honderd kaarten uit de gedrukte atlas zijn ge- scand en ondergebracht in een voor internet geschikte lay-out. Er is destijds gekozen voor een andere, meer compacte, inde- ling van de onderwerpen dan in de gedrukte versie. Het voor- deel daarvan is waarschijnlijk geweest dat de toen nog beperkte hoeveelheid informatie die voor de internetversie gedigitali- seerd was toch enigszins logisch ingedeeld kon worden. Er wa ren echter enkele delen van de internetversie waar lang geen kaarten ondergebracht zijn geweest, hoewel dat wel de bedoe- ling was. Tot en met maart 2001 heeft deze indeling stand ge- houden. In de tussentijd is de internetversie van de atlas echter wel aangepast. Redenen daarvoor waren dat veel kaarten on- duidelijk gescand waren en dat er veel legenda's en begeleiden- de teksten ontbraken. Daarnaast ergerden enkele gebruikers zieh aan de babyblauwe achtergrondkleur en het aantal muis- klikken dat nodig was om een kaart in beeld te krijgen. Als antwoord hierop zijn in het voorjaar van 2000 veel kaarten op- nieuw gescand en voorzien van de bijbehorende legenda. Daarnaast is de lay-out aangepast en heeft de babyblauwe ach- tergrond plaatsgemaakt voor een rüstiger oranjetint, die later nog lichtjes is bijgesteld. Ook is er een teller in de internetatlas geplaatst, die inzicht geeft in het aantal gebruikers. In het jaar 2001 is dat aantal opgelopen tot zo'n 400 500 per dag (in mei 2001 overschreed de teller de 100.000). Ondanks alle ver-

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 61