KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT lieve contact op te nemen met de heer Dijkstra. De heer Hameleers vroeg of de con- tacten met de commerciele uitgever Geo-it in de ijskast liggen. De voorzit- ter beantwoordde dit bevestigend. Voorzitter Bakker beeindigde hiermee de rondvraag. Sluiting Voorzitter Bakker bedankte de leden voor hun aanwezigheid en sloot om 12.40 uur de vergadering. A.L. Dijkstra-Ploos vanAmstel Juryrapport NVK-Kartografieprijs 2000 De Jury NVK-Kartografieprijs heeft de af- gelopen periode met veel genoegen haar taak verricht. Formeel is dat: her beoor- delen van ingezonden werk met een spe- cifiek kartografische lading of van voor- drachten van personen vanwege bijzon- dere kartografische Verdiensten. In deze laatste categorie kwamen het afgelopen jaar geen voordrachten binnen, waarmee natuurlijk niet gezegd is dat niemand zieh verdienstelijk heeft gemaakt. Heiaas waren er deze keer maar twee in- zendingen, echter beide van erg hoge kwaliteit. Een nominatie betrof de inzending van kunstenaar Maryan Geluk. Zoals te zien is, is dit een bijzonder fraaie uiting van het bedrijven van kartografie. In het bij zonder daar zij gebruik maakt van o.a. verschillende kartografische materialen om tot dit produet te komen. Toch heeft de jury besloten de prestigi- euze Kartografieprijs voor het jaar 2000 toe te kennen aan de tweede genomi- neerde: het Bureau Kartografie en Grafisch Ontwerp van de provincie Flevoland. De prijs wordt toegekend voor de vorm- geving van het Omgevingsplan van de provincie Flevoland en het in nauwe sa menhang hiermee ontwikkelde Hand- boek Huisstijl. Beide zijn een lust voor het 00g, school- voorbeelden van wel doordacht, conse- quent en funetioneel ontwerp. Een om gevingsplan is een wettelijk verplicht ambtelijk stuk dat de ruimtelijke plan- ning van een provincie vastlegt. Flevo land is de eerste provincie die er een heeft geprodueeerd. Over de manier waarop het plan wordt gepresenteerd is de jury bijzonder te spreken. Met vrijwel alle momenteel ter beschikking staande media is het plan toegankelijk gemaakt: er is een papieren plan met de daarbij behorende plankaar- 2001-XXV11-3 ten, een wandkaart, er is een cd-rom waarop het plan gepresenteerd wordt, er is een groot tentoonstellingspaneel met de hoofdlijnen van het plan en er is een indrukwekkende provinciale Website. In al deze media wordt een geheel eigen, consistente grafische beeldtaal gebruikt, die bij eerdere prijstoekenning al eens is aangeduid als 'Flevokartografie'. Zoals het Nederlandse landschap met haar kenmerkende helderheid, ruimte, strak- ke lijnen en intense kleuren een grafische weerslag vindt in internationaal hoog ge- waardeerd werk van onder anderen Jaap Drupsteen, Rem Koolhaas en Piet Mondriaan, zo vindt het landschap van Flevoland - dat toch een stuk 'Neder- land in extremis' is, letterlijk ontwor- steld aan de zee - haar grafische pendant in deze Flevokartografie van creatief brein Jan Schilder. De jury is van mening dat hier een ont- werpvisie spreekt van internationale allu- re. Over alle aspecten van de vormge- ving is nagedacht, tot in de kleinste de- tails vinden we de zo kenmerkende helderheid terug. Bij de implementatie van de ideeen is het Bureau boven de be- perkingen van individuele software-pak- ketten uitgestegen: alle middelen zijn in- gezet voor het bereiken van een optimaal toegankelijk ontwerp. Dit is zeer oor- spronkelijk en knap. In 1989 was de Algemene Kartografie prijs voor - wat toen nog heette de Af- deling Landmeetkundig Werk van de voormalige Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders, de voorganger van het hui- dige Bureau Kartografie en Grafisch Ontwerp van de provincie Flevoland. In 1997 was de Algemene Kartografieprijs voor het Bureau Kartografie en Grafisch Ontwerp van de provincie Flevoland. Het is nog niet eerder voorgekomen dat een kartografieprijs driemaal naar een- zelfde ontwerpersteam ging. De kwali teit van het werk is echter dermate ex- ceptioneel dat de Kartografieprijs 2000 zonder meer naar hen moet gaan. Wij spreken de hoop uit dat het Bestuur van de Provincie Flevoland dit Sterke team verder zal ondersteunen en stimu- leren bij haar belangrijke taak. jury NVK-Kartografieprijs 2000 De NVK in de 2le eeuw Steeds meer mensen maken en gebrui- ken kartografische produeten, maar voor steeds minder mensen is kartografie een volledige dagtaak. Nieuwe technieken zorgen voor het vervagen van de grenzen tussen de diverse vakgebieden die zieh met geo-informatie bezighouden. Dit noopt de verenigingen op het gebied van geo-informatie tot meer samenwerking. Dit heeft onder meer geleid tot een aan- tal geslaagde gezamenlijke studiedagen. Maar er is meer aan de hand. Het afge lopen jaar zijn diverse verenigingen, waaronder de nvk, benaderd om deel te nemen aan een nieuw Nederlands tijd- schrift voor geo-informatie. Voordeel daarvan zou zijn dat kartografie onder een breder publiek gebracht kan wor den; nadeel is dat de nvk dan het Karto- grafisch Tijdschrift als belangrijk bind- middel zou moeten opgeven. Een en ander heeft bij de nvk en bij an dere verenigingen de discussie losge- maakt over een gezamenlijke aanpak, om alle veranderingen in goede banen te leiden. Het ging daarbij al spoedig niet meer over de tijdschriften, maar over een samenwerken en eventueel samengaan van verenigingen op het gebied van geo- informatie. Na een aantal orienterende gesprekken tussen vertegenwoordigers van de nvk en van Geodesia is het initiatief genomen om in een groter verband de mogelijkhe- den voor samenwerking te bespreken. Zo kwamen op 20 februari 2001 verte genwoordigers van de nvk, Stichting Geodesia (en haar vier verenigingen), Kring voor Aardobservatie en Remote Sensing, Vereniging voor Geografische Informatie en Vastgoedlnformatie en de Hydrographie Society Benelux Branch in Utrecht bijeen. Daar Spraken alle ver tegenwoordigers zieh uit voor de vor- ming van een nieuwe vereniging, met de voorlopige werknaam Geoinforma- tie@Nederland. Deze vereniging zou een aantal secties of interessegebieden krij- gen waarvan men dan lid kan worden. Voordelen hiervan zijn onder meer dat de verschillende vakgebieden een groter bereik krijgen en dat een professionele organisatie kan worden opgezet voor de verenigingsadministratie. Het tijdschriftenbeleid moet een afgelei- de zijn van de doelstellingen van de nieuwe vereniging. Eerst moeten die doelstellingen duidelijk geformuleerd en door de leden aanvaard zijn, om daarna uit te zoeken hoe de bestaande tijdschrif ten hier het beste in kunnen worden on- dergebracht. Daarbij kan men denken aan handhaving van de huidige tijd schriften, maar 00k aan een overkoepe- lend tijdschrift en mogelijk afzonderlijke bladen per sectie/vakgebied, of aparte rubrieken in het overkoepeld tijdschrift hiervoor. Het zal duidelijk zijn, dat er nog heel wat gepraat en uitgezocht moet worden 61

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 67