KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 Het Kartografisch Tijdschrift in 2000 Het jaar 2.uOO is oiirustig geweest vuor de redactie in die zin dat er gepraat werd over het opgaan van het tijdschrift in een gemeenschappelijke publicatie van de geo-informatie-gemeenschap in Ne- derland. Er zijn gesprekken geweest met particuliere uitgevers en met de andere verenigingen op geo-informatie-gebied en dat zal waarschijnlijk leiden tot meer samenwerking; op de alv in 2001 zullen daar door het NVK-bestuur waarschijnlijk voorstellen over worden gedaan. Overigens was er in het jaar 2000 een prima werkklimaat om met het tijd schrift bezig te zijn en dat uitte zieh in vier dikke nummers (samen 300 pp.). De randvoorwaarden waaronder het tijdschrift tot stand komt zijn iets veran- derd door de Sponsoring van esri, wat ons in de praktijk meer kleurenpagina's opleverde. Ook Bridgis maakte door Sponsoring van het eerste nummer extra kleurenpagina's mogelijk. Het eerste nummer bevatte een overloop aan artikelen die eerder als bijdragen op het congres in Maastricht en op de ica- conferentie in Ottawa waren gepresen- teerd. Het tweede nummer was gewijd aan het dubbele jubileum van de Groot- schalige BasisKaart van Nederland, die 25 jaar geleden begon uit te komen, en in 2000 gereed kwam. Het slagen van dit nummer was in belangrijke mate te danken aan Leen Murre, die als toege- voegd redacteur voor dit nummer fun- geerde. Dat beviel zo goed, dat we dat in 2001 herhalen! Het derde nummer, ge wijd aan gis (eigenlijk geldt dat voor alle KT-nummers!) was ontworpen om meer mensen te tonen wat de bijdragen van het Gis-gereedschap kunnen zijn in de kartografie; interessant waren hier met name de openingen naar het web, een opmaat naar de belangrijke rrc-publica- tie op dit gebied die eind van het jaar uitkwam. Het vierde en laatste nummer besteedde veel aandacht aan de ruimte- lijke verbeelding en aan de geschiedenis van het vak. Voor het jaar 2001 hebben we weer twee themanummers gepland: een over de toegankelijkheid van geo-informatie en een over gis; ook nu zal het laatste num mer waarschijnlijk weer veel bijdragen van het iCA-congres bevatten, dit keer van dat van Beijing. De redactie werd in de loop van 2000 versterkt met Rob Kuenen, die zieh vooral met bedrijfsreportages bezig zou houden. Door verandering van werkge- ver moest hij zijn inbreng echter aan het eind van het jaar beeindigen. Hij is op- gevolgd door Elger Heere, Student kar tografie in Utrecht. Albert Venemans had als bestuursvertegenwoordiger in de redactie een belangrijke inbreng. Om al les optimaal te laten verlopen werden de redactionele procedures wat aange- scherpt: artikelen moeten een maand eerder binnen zijn, en worden door ten- minste twee redacteuren begeleid. De heren Kormoss en Brown zijn we weer zeer dankbaar voor hun hulp bij het verzorgen van de resumes en sum- maries in het Frans en het Engels. Ba rend Köbben's werk voor het samenstel len van de rubriek Uit de tijdschriften wordt als gewoonlijk zeer gewaardeerd. De levering van kaartbijlagen, die u im mers bij elk nummer verwacht, is het af- gelopen jaar mogelijk geweest dankzij de Rijksplanologische Dienst, het dagblad Trouw, het Landelijk Samenwerkings- verband Gbkn, de Meetkundige Dienst (ahn) en g-o graphics (Gerrit van Omme). Het meest gelukkig zijn we met de ver- dere uitbouw van de KT-site op internet. Rob Hootsmans heeft hier een mooi en nuttig overzicht gemaakt van wat er ge bracht wordt, met vooraankondiging en register. We hopen dit fraais in de lucht te houden! De redactie De werkgroep voor de Geschie denis van de Kartografie in 2000 In 2000 organiseerde de NVK-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie twee studiedagen. Op vrijdag 16 juni een dag met als thema Kartografie en Kunst. In het Willem C. van Unnikgebouw van de Universiteit Utrecht werden voor een publiek van maar liefst 87 personen zes lezingen gepresenteerd. Voor de koffie kwamen mr. Henk Nalis (De familie van Deutecum: Kunstenaars en kartografien) en drs. Erlend de Groot deze enige en volstrekt eerbare vrucht van ontspanning': Functie en betekenis van de Atlas Blaeu- Van der Hemaan het woord. Daarna Spraken mw. drs. Truusje Goedings Het werk van Mr. Dirck Jansz. Van Santen in Nederlandse kaartenverzamelingen) en dr. R.H. van Gent (De 'Harmonia Macrocos- micavan Andreus Cellarius: Het meester- werk van een vergeten Hollandse kosmo- graafi. Na de lunch Spraken prof.dr. Günter Schilder (De ontwikkelingen van de kaartranden op wandkaarten in de i6e en iye eeuiv) en dr. Dik Blonk (Geogra- fische en decoratieve aspecten van kaarten van het Graafichap Holland). Bijzonder aardig is te melden dat Rob van Gent zijn lezing die op 16 juni 2000 al in Caert- Thresoor gepubliceerd was, later uitverko- ren werd voor de Caert-Thresoorprijs 2000. Deze prijs werd hem tijdens de eer ste studiedag van 2001 uitgereikt. Aan- sluitend aan de lezingen werd het eerste exemplaar van het vre deel in de Monu- menta Cartograpbica-teeks, samengesteld door prof.dr. Günter Schilder aan prof.dr. H. Voorma, rector magnificus van de Universiteit Utrecht, uitgereikt. Vervolgens werd de studiezaal van Roelof Oddens en Ineke Harms bezocht waar onder andere de losse bladen van ge- noemd deel vi te bekijken waren. Los hiervan had werkgroepslid Jan Werner enkele originelen uit zijn ub Amsterdam collectie meegebracht, iets wat door alle aanwezigen bijzonder op prijs gesteld werd. De tweede studiedag die op 15 december gehouden werd had als thema de Strijd om de ruimte in kaart en werd in de Uni- versiteitsbibliotheek van Amsterdam ge houden. De dag sloot aan bij een groot geografiecongres dat ook in Amsterdam gehouden werd. Ter gelegenheid daar- van werd in de uba een tentoonstelling onder dezelfde titel gehouden. Deze werd ondersteund door een eigen catalo- gus. Aan de totstandkoming hiervan had werkgroepslid Jan Werner een groot aandeel. De studiedag had wat minder dan gewoonlijk een historisch-kartogra- fische invalshoek, veeleer was het histo- risch-geografisch te noemen. Voor de middag werden lezingen gepresenteerd door prof.dr. Guus Borger (Strijd om de ruimtedr. Michiel Wagenaar (Strijd om de stad in kaari), prof.dr. Ferjan Orme- ling (Bijgestelde beeldvorming: kaarten in de strijd om het grondgebied) en dr. Hans Rnippenberg (De wereld als mozaiek: achterhaalde beeldvorming?). Na de mid dag Spraken prof.dr. Gerard van de Ven (Strijd tegen het rivierwater in kaart) en dr. Paul van den Brink (Het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap en de strijd om de ruimte). Daarna waren er nog digitale presentaties van dr. Rinus Deurloo en drs. Kim Bierhoff. Alle aanwezigen waren wederom zeer te- vreden over de twee activiteiten van de werkgroep. In het jaar 2000 werd geen beroep ge daan op het Historisch-Kartografisch Fonds. Dientengevolge zijn er geen uit- keringen uit gedaan. M. Hameleers 64

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 70