h Amerika Oe Austra/ie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT «j Houteplanners op Internet Netscape £ile Edit View 60 £ommur.icator JHelp -,xf Bookmafks Location: j http: //cartography. geog. uu. nlAouteplanner/ What's Related Deze pagina is ontworpen bij de afstudeerscriptie De weg naar de ideale routeplanner op cd-rom en Internet van Eddie Poppe (epoppe0hotmail.com). Je treft op deze pagina links aan naar allerlei routeplanners op Internet en informatie over de scriptie naar fanner op cd-rom en Internet de ideale routeplanner De werkzaamheden van de projectgroep Routeplanners bouwen voort op het afitudeeronderzoek van Eddie Poppe (Universiteit Utrecht). Informatie hierover en links naar routeplanners op het internet kunnen worden aangetroffen op het webadres http://cartography.geog.uu.nl/routeplanner/. De werkgroep Kaartgebruik in 2000 In het jaar 2000 zijn de eerste initiatie- ven genomen voor het insteilen van een nieuwe projectgroep van de werkgroep Kaartgebruik. Deze zal zieh gaan bezig- houden met het gebruik van kaarten in Routeplanners. En omdat veel route planners tegenwoordig via het web toe- gankelijk zijn, houdt de nieuwe project groep zieh impliciet 00k bezig met het gebruik van kaarten op het internet. Daarmee wordt een link gelegd naar de activiteiten van de commissie Maps and the Internet van de Internationale Kar- tografische Vereniging (ica) (zie het des betreffende jaarverslag). Zoals de pro jectgroep Fietskaarten destijds bestond uit vertegenwoordigers van de kaartpro- ducenten en van de kaartgebruikers, wordt 00k bij de nieuwe projectgroep Routeplanners naar een dergelijke sa- menstelling gestreefd. Informatie over de voortgang van de werkzaamheden van de Projectgroep Routeplanners zal wor den verstrekt via speciale pagina's op de Website Kartografie in Nederland die toegankelijk zijn op het adres http:// www. kartografie. nl/kaartgebruik/route- home.html. De projectgroep Fietskaarten is al een paar jaar niet meer actief, maar de resul- taten van de werkzaamheden van deze projectgroep staan internationaal nog immer in een goed daglicht. Ge'inspi- reerd door het werk van de projectgroep is in Finland door Pellervo Kokkonen een onderzoek gestart naar het gebruik van kaarten bij watertoeristische activi teiten. En op verzoek van de redactie van het Engelse tijdschrift The Carto- graphic Journal is een samenvattend arti- kel geschreven over alle resultaten van onze projectgroep Fietskaarten. Dit arti- kel wordt in 2001 gepubliceerd. Een overzicht van het werk van deze project groep is nog altijd beschikbaar op het webadres http:II www. kartografie. nl/kaart gebruik/fietshome. html. Door een struetureel gebrek aan enthou- siasme en actieve deelnemers is de pro jectgroep Elektronische Atlassen helaas definitief ingeslapen, zonder tot noe- menswaardige resultaten te zijn geko- men. Plet al wel verzamelde materiaal en de vervaardigde discussiestukken zijn be schikbaar voor een ieder die daar zijn/haar voordeel mee wil doen. Tenslotte heeft de werkgroep Kaartge bruik met de werkgroep Onderwijs en Onderzoek bijgedragen aan de knag/ NVK-studiedag De kaart naar school, die op 11 februari 2000 werd gehouden in Houten. Dit gebeurde middels de lezing 'Kaartgebruik niet meer wat het was', die naar hun eigen zeggen de ogen van veel aanwezige aardrijkskundelera- ren open deed gaan. 2001-XXV11-3 De werkgroep Kaartgebruik heeft een be- langrijke taak binnen onze vereniging. Meer dan 80% van de respondenten uit het communicatie-onderzoek van Maartje Mikx (zie NVK publikatiereeks nummer 29) is van mening dat de nvk intensief contact moet hebben met de kaartgebrui kers. Een van de communicatie-doelstel- lingen van de nvk is dan 00k dat het ac- cent van de NVK-activiteiten moet liggen op de praktisch bruikbare kant van de kartografie. En met de instelling van de projectgroep Routeplanners voldoet de werkgroep Kaartgebruik 00k aan de ande re twee communicatie-doelstellingen: up- to-date blijven (aandachtspunt kaartge bruik in routeplanners op het internet) en bijdragen aan de verduidelijking/erken- ning van de positie van de kartografie bij en t.a.v. aanverwante vakgebieden (00k niet-kartografen maken deel uit van de projectgroep). In dit laatste opzicht was 00k de KNAG-studiedag De kaart naar school van groot belang. De interesse voor het onderwerp kaartgebruik blijkt bij- voorbeeld eveneens uit de vele bezoeken aan de webpagina's van de werkgroep (http://iwww. kartografie. nl/kaartgebruik) De werkgroep Kaartgebruik hoopt daar- om dan 00k in 2001 zo veel mogelijk aan haar essentiele taken toe te komen. C.P.J.M. van Elzakker De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 2000 De samenstelling van de werkgroep is dit jaar ongewijzigd gebleven. Getracht wordt de werkgroep in de nabije toe- komst met 1 2 leden uit te breiden. Studiedagen Samen met het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap heeft de werkgroep een studiedag georganiseerd op 11 februari 2000. Het thema betrof de kartografische vaardigheden in het voortgezet onderwijs, onder de naam: De Kaart naar School. Ongeveer 75 en- thousiaste docenten, merendeels afkom- stig uit het middelbaar onderwijs, na- men deel. Het ochtendprogramma be- vatte een viertal lezingen, in de middag was er de keuze uit 4 Workshops. Voorts werd een studentendag georgani seerd (door en voor Studenten), die he laas wat minder succesvol was als gevolg van geringe opkomst en een absente spreker. Door improviserend optreden van M. Damoiseaux kon toch een slui- tend programma worden aangeboden. Een van de doelen, nl. om een Student te interesseren plaats te nemen in het nvk- 65

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 71