KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXV1I-3 bestuur, is helaas niet gerealiseerd. Voorts zijn de voorbereidingen getroffen voor de organisatie van een studiedag in 2001. Onderwijs Geconstateerd moet worden dat er nog steeds geen kartografie-opleiding op MBO-niveau beschikbaar is in Neder- land. Ook het afnemend aantal Studen ten op de hbo- en universitaire opleidin- gen baart zorgen. Samenwerking met andere Geo-opleidingen lijkt nodig. Bosatlasprijs De werkgroep Onderwijs en Onderzoek fungeert als aanspreekpunt en jury voor de jaarlijks uit te reiken Bosatlasprijs. Deze is bedoeld voor afstudeerscripties van Studenten van de diverse kartografi- sche en Gis-opleidingen. Het gaat uiter- aard om scripties waarin de visualisaties een belangrijke rol speien. Dit jaar is de prijs uitgereikt aan Jonas van Straaten voor zijn scriptie: Vlucht naar de derde dimensie. N.J. Bakker De werkgroep Kartografie en Vormgeving in 2000 De werkgroep is er, ondanks een mini male bezetting van 2 werkgroepleden, in geslaagd om een zeer geslaagde studiedag te organiseren in het Vormgevingsinsti- tuut te Amsterdam. Voor de organisatie hebben wij een uitgebreid beroep moe- ten doen op medewerkers van Carto Studio en het ITC. Een gevarieerd pro- gramma dat zowel de vormgevingsaspec- ten als de beperkingen en mogelijkheden van nieuwe media belichtte, bood aan alle aanwezigen goede inspiratie om in het eigen werk daarmee door te gaan. Het heeft de werkgroep deugd gedaan dat middels een persoonlijke benadering van alle aanwezigen het aantal leden van de werkgroep kon worden uitgebreid. P. Benjaminse De werkgroep Nieuwe Visua lisatie Technologie in 2000 Aan het einde van 2000 besloot Andre van de Veen (rivm) na een lange en vruchtbare periode als secretaris (waar- voor dank) de werkgroep te verlaten. Als nieuwe leden werden Willemijn Simon van Leeuwen (anwb) en Paul Mijland (Wolters-Noordhoff) bereid gevonden de werkgroep te komen versterken. Met de zittende leden Barend Köbben (itc, voorzitter), Chiel Stroeven (rws-md, se cretaris), Henri Aalders (tu Delft), Marc Bei (Provincie Zuid-Holland), Olev Koop (provincie Utrecht) en Mustafa Yaman (dhv Consultants) telt de werk groep nu 8 leden. In de loop van het jaar is gebleken dat drukke werkzaamheden van de leden het houden van regelmatige vergaderingen niet erg effectief maakt, omdat dan tel- kens een aanzienlijk deel van de werk groep niet aanwezig kan zijn. Daarom is besloten nog siechts 3 4 maal per jaar plenair bijeen te komen en op die bij- eenkomsten taken te omschrijven die dan vervolgens in kleinere groepjes wor den ondernomen. De themadag die oorspronkelijk gepland stond voor december, is verplaatst naar voorjaar 2001 (18 mei 2001). Dit vanwe- ge een tekort aan organisatorische capa- citeit en vanwege het feit dat december de laatste jaren een moeilijke tijd bleek om voldoende sprekers en bezoekers te krijgen. Er is verder gewerkt in de richting van het ombouwen van het National report van de iCA-conferentie in Ottawa tot een soort 'Gouden Gids voor de Kartografie' op het www, zodat een overzicht ont- staat van alle bedrijven en instellingen die in Nederland kartografisch bezig zijn. Er was ook weer participatie in de Websi te 'Kartografie in Nederland', maar in de loop van het jaar is die taak voor een be- langrijk deel overgenomen door de web- redactie. B.J. Köbben jaarverslagen ICA-commissies De ICA-commissie Maps and the Internet in 2000 Het hoogtepunt voor de nieuwe ica- commisie Maps and the Internet in het afgelopen jaar was het eerste internatio nale Symposium dat op 11 oktober door de commissie werd georganiseerd in Knoxville, Tennessee (VS), voorafgaan- de aan de jaarlijkse bijeenkomst van de North American Cartographic Informa tion Society (nacis). Op het Symposium kwamen 6 belangrij ke thema's rond de verspreiding en het gebruik van kaarten middels het internet voor het voetlicht: Kaartgebruik op het internet (met daarbij een lezing verzorgd door onder- getekende; voor de PowerPoint-presen- tatie daarvan, zie: http://www.itc.nl/-el- zakkert). Problemen rond privacy en veiligheid bij de verspreiding van webkaarten. Nieuwe technieken voor de versprei ding van kaarten (bijvoorbeeld XML, zie: http://www. elzaresearch. com/landv/) Het gebruik van het internet om toe- gang te krijgen tot grote ruimtelijke databestanden. Het gebruik van het internet om ruimtelijke data binnen te halen die kunnen worden gebruikt voor het produceren van kaarten, het uitvoeren van statistisch onderzoek of analyses. Het gebruik van het internet in het onderwijs. Zie http://www. nacis. org/pdf Symposium 2000.pdf voor de details van het pro- gramma van het Symposium, en http://maps. unomaha. edu/ica/maps&inter net/knoxville/ voor de meeste gepresen- teerde papers in concept-vorm. Een aan tal papers zal ook worden gepubliceerd in het tijdschrift Cartographic Pers pectives, dat half april 2001 verschijnt. Sprekers op het Symposium Maps and the Internet in Knoxville: (v.l.n.r.) Ignacio Guerrero (Intergraph), Jandirk Bulens (Alterra), Corne van Elzakker (ITC), Ro bert Cromley (University of Connecticut), Jacqueline Anderson Concordia Universi ty, Montreal), Patrick McGlamery (Uni versity of Connecticut), Ilya Zaslavsky (University of California at San Diego), Rex Cammack (Southwest Missouri State University), Michael Peterson (University of Nebraska at Omaha), Mark Monmo- nier (Syracuse University). Zoals verwacht waren er op het Symposi um twee duidelijk verschillende groepen gei'nteresseerden, namelijk zij die zieh vooral concentreren op de produetie van webkaarten en zij die met name belang stellen in het gebruik van kaarten op het web. Na aanvankelijk gescheiden discus- siebijeenkomsten kwamen deze twee bloedgroepen echter op zeer zinvolle wij- ze tot elkaar bij het gezamenlijk identifi- ceren van de belangrijkste mogelijkhe den, problemen en toekomstige onder- zoeksthema's. Wat dat laatste betreff, was het interessant om te constateren dat er ook onder de deelnemers aan de NACis-conferentie zeer veel belangstel- ling bestond voor kaartgebruiksonder- 66

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 72