67 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 zoek. Zo werd er besloten om als ge- meenschappelijk thema voor een deel van het werk van de iCA-commissie Maps and the Internet te kiezen voor de methoden en technieken van het verza- melen van gebruikers feedback met be- trekking tot kaarten op het internet. Aan dit werk zal 00k kunnen worden bijge- dragen door de nieuwe projectgroep van de nvk binnen de werkgroep Kaartge- bruik, zie zieh zal gaan richten op het gebruik van kaarten in routeplanners, waaronder die op het internet. Andere in Knoxville voorgestelde onder- zoeksthema's zijn: De problematiek van het archiveren van webkaarten. Het omzetten van speeifieke gebrui- kersvragen in metadata voor webkaar ten (opdat gebruikers eerder de sites kunnen vinden die een oplossing bie- den voor hun vragen en problemen). De toepassing van de resultaten van gebruikersonderzoek ter verbetering van de effectiviteit van webkaarten. Daarnaast wil men komen tot een een- duidige classificatie van webkaarten en wordt er gedacht aan het opzetten van een 'showease Website' waarin links wor den gelegd naar webkartografische sites die een voorbeeld zijn van effectiviteit. Een aantal van deze onderzoeksthema's zal ongetwijfeld aan de orde komen op de volgende internationale bijeenkomst die door de ICA-commissie Maps and the Internet zal worden georganiseerd: van 31 juli t/m 2 augustus 2001 is er een Work shop in Guangzhou (China), voorafgaan- de aan de grote iCA-conferentie in Beijing. De voortgang van de activiteiten van de iCA-commisie Maps and the Internet kan worden gevolgd op de Website http:llma.ps. unomaha.edulical C.P.J.M. van Elzakker De ICA Commission on Map Production in 2000 De ica Commission on Map Produc tion, cmp, heeft het afgelopen jaar ge- lukkig actiever kunnen opereren om vo rig jaar genoemde redenen. Vooral de organisatie van 2 seminars wa ren in het 00g springende activiteiten. Beide kwamen tot stand in een geza- menlijke uitvoering. Deze samenwerking blijkt in de praktijk de beste formule om deelnemers uit te nodigen voor een gro- ter geheel, soms zelfs een congres. In mei werd in Cuba als onderdeel van een groot tweejaarlijks congres Informati- ca 2000 een Geoinformatica 2000 con- gresonderdeel georganiseerd waarin een drietal commissies werd gevraagd een Se minar te houden met het toepasselijke the ma: Mapping the World in 2000 and After. De ica Commissions on Education and Training cet, Atlas en cmp waren daarin de grote inspirators. Een breed scala van presentaties en oefeningen werd door di verse deskundigen getoond en onder- steund. Kennis en kunnen stelden 50 deelnemers danig op de proef waarin het gebruik van Computers voor landen als Cuba geen belemmering meer blijkt te zijn. Hooguit dient vermeld dat het ver- krijgen van bekende Amerikaanse gis- software onmogelijk is door de Ameri kaanse handelsblokkade. Gelukkig zijn hiervoor alternatieven gevonden, zij het met enige beperkingen in de uitvoering. De proeeedings van dit seminar zijn ge- reed voor druk. Exemplaren worden tij- dens de conferentie in Beijing aangebo- den. Vanzelfsprekend worden enkele exemplaren aan de nvk aangeboden en regen vergoeding van de produetie- en verzendkosten kunt u een exemplaar te- gemoet zien. In September werd in Barcelona tezamen met de Commission Generalization een driedaags seminar gehouden. Een com- binatie van kartografische produetie en generalisatie bleek een succesformule. Aan de ene kant werden praktische za- ken belicht, terwijl tussendoor voldoen- de gelegenheid werd ingebouwd voor discussies over onderzoek en ervaringen. Het bekende en zeer actieve Instituto Cartografio de Catalunya fungeerde als gastheer. Dat dit een pre is zal door velen worden beaamd. Een zeer professionele organisatie en infrastruetuur maken het mogelijk alle nieuwste methoden toe te passen. Excursies aan icc-Barcelona en aan de Hewlett Packard fabriek en het HP-onderzoekslab bleken 00k voor ge- renommeerde bekenden in de kartografie als buitengewoon waardevol te zijn. Op dit moment werkt de commissie aan het laatste deel van het Compendium for Cartographic Techniques. Het zal een spannende zaak worden om de uitgestel- de deadline van juli 2001 te halen. De ica Commission on Map Production geeft ieder jaar 2 afconderlijke edities van de CMP Newsletter uit en een bescheiden begin is gemaakt met een Website die door collega Sverre Iversen van de ngu in Noorwegen wordt onderhouden (url: www.Geocities.com/icacmpl). Vanzelfspre kend kan men de Newsletter op de Web site terugvinden. J.F.M. van der Steen De ICA-commissie III Standaardisatie in 2000 In het verslagjaar heeft de commissie haar werkzaamheden voortgezet om te komen tot een publicatie op het gebied van de standaardisatie en het gebruik van metadata-standaards in het kader van een gii (Geografische Informatie In frastruetuur), zoals op de commissiever- gadering in Barcelona is voorgesteld door de Franse gedelegeerde Francois Salge. Aan het begin van het verslagjaar hebben de werkzaamheden enige tijd Stil gelegen omdat de voortgang van de ver- vaardiging van de iso-standaard op het gebied van metadata (iso 19115) moest wachten op de harmonisatie van alle iso-standaards op het gebied van de geo grafische informatie. Tijdens de commissievergadering in Monaco van 5-9 juni 2000 zijn alle afspra- ken gemaakt om de publicatie te realise- ren voor de ICA-conferentie in Beijing. Daarbij is uw Nederlandse vertegenwoor- diger in de commissie aangewezen als eindredacteur van het hoofdstuk be treffende de ontwikkelingen en het ge bruik op het gebied van metadata in Eu ropa, Israel en Turkije. Daarnaast is er 00k een Nederlandse bijdrage geleverd. Voorts is afgesproken in Monaco om voor de körnende bijeenkomst van de commissie in augustus in Beijing twee bijdragen te leveren om te onderzoeken welke werkzaamheden de commissie in het vervolg zal aanpakken. Daarvoor zijn twee onderwerpen genoemd, waarvoor white papers worden vervaardigd: Principles and characteristics ofSDI and their developments, door ondergeteken- de, Harold Moellering (Ohio State University, usa) en Ammatzia Pelled (Universiteit van Haifa, Israel); Principles for defining the characteristics concepts oft appropriate data sets for SDI applications, door Antony Coop- er, South Africa), Dave Danko (nima, usa) en Anders Nielsen (Landkortkon- toret, Kopenhagen Denemarken). H. J. G.L. Aalders De ICA Commision Visualisation and Virtual Environments in 2000 Tijdens het kalenderjaar 2000 is de com missie bijeengeweest in Melbourne, Aus- tralie. De bijeenkomst stond in het te- ken van de verdere uitwerking van de onderzoeksagenda voor de körnende ja- ren. Deze agenda, getiteld research chal- lenges in geovisualisation zal als speciale uitgave van het Amerikaanse tijdschrift Cartography and Geographie Information Science in 2001 verschijnen. De voorlopi-

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 73