KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ge versie is beschikbaar via http://www. geovista.psu. edu/icavis/agenda/index, html. Onderwerpen die uitvoerig aan bod kö rnen zijn representatie, interfaces, visu- alisarie en het ontdekken van kennis en cognitie. De bijeenkomst werd bijge- woond door circa 20 mensen waarvan twee uit Nederland. In het magazine Geoinformatics verscheen in het decembernummer (vol 3, nr. 8, pp. 26-37) een speciaal dossier met bijdrage van de commissieleden onder de titel About maps, cartography, geovisualisation and other graphics. De bijdragen uit Groot-Brittannie, Duitsland, de Verenig- de Staten en Nederland bevatten populai- re versies van eerder gepubiiceerd weten- schappelijk werk met de doelstelling deze materie breder toegankelijk te maken. Voor 2001 zijn plannen gemaakt voor bijeenkomsten in Nieuw-Zeeland (april/mei) en China (augustus tijdens het iCA-congres). M.J. Kraak berichten Relatiebeheerders geodesie/ geo-informatica De opleiding geodesie/geo-informatica van de Hogeschool van Utrecht vraagt mensen uit de praktijk relatiebeheerder middelbare Scholen te worden, zodat de werving van nieuwe Studenten een extra impuls kan krijgen. Iets voor u? Lees en concludeer! De opleiding geodesie/geo-informatica kampt met een teruglopend aantal Stu denten, terwijl het vakgebied juist een groeiende behoefte aan afgestudeerden heeft. We willen daarom dat meer scho beren kiezen voor deze opleiding en dus alle middelbare scholieren van Neder land in Staat stellen deze opleiding mee te nemen bij hun studiekeuze. Wij moe- ten deze scholieren daarom zowel een boeiend beeld van het beroep geven als 00k zien te bereiken. Het beroepsbeeld willen wij overbrengen door het begrip geo-informatica sterker aan te zetten, evenals de breedte aan vaardigheden (meet- en presentatie- technieken, ict en management). Het woord geodesie verdwijnt niet maar wordt minder als overkoepelend begrip gehanteerd, het woord kartografie komt 00k naar voren omdat onze afstudeer- richting geo-informatica hiermee goed beschreven kan worden. Het bereiken van de scholieren kan via verschillende media (tv, schoolkranten, internet) maar 00k via een persoonlijke aanpak. Het is gebleken dat een per soonlijke aanpak tot een hogere sco- ringskans leidt dan bijvoorbeeld schrifte- lijke mailings aan contactpersonen. De ontwikkelingen op middelbare Scholen bieden sinds kort de kans om via vakdo- centen aandacht voor het vak te vragen. Men kan hierbij denken aan specifiek lesmateriaal voor de vakken wiskunde, natuurkunde en aardrijkskunde en on- dersteuning bij de zogenaamde profiei- werkstukken. Deze vakdocenten hebben grote behoefte aan deze ondersteuning, terwijl de decanen (het traditionele wer- vingskanaal) juist niet op een overdosis aan informatie zitten te wachten. Door een relatiebeheerder op een aantal middelbare Scholen contacten te laten leggen met decanen en vakdocenten kan het boeiende beroepsbeeld effectief over gebracht worden. Wij willen u uitnodi- gen om hieraan mee te werken en zo- doende tot een netwerk van relatiebe heerders te komen. Taak van de relatiebeheerder De relatiebeheerder krijgt (in overleg) een eigen groep Scholen (maximaal 10) om te bewerken. Bestaande informele contacten met middelbare Scholen in de prive-sfeer kunnen hierbij zeer behulp- zaam zijn en daar wordt bij de verdeling van de Scholen rekening mee gehouden. Mogelijke werkzaamheden kunnen zijn: Belacties: de relatiebeheerder belt de school en probeert met voor de studie keuze relevante personen te spreken. In de gesprekken wordt het vakgebied 'gepromoot'. Tevens probeert hij/zij een aantal e-mailadressen te verkrijgen zodat vervolgacties minder tijdrovend zullen zijn. Het (laten) geven van voorlichting door middel van gastlessen of het bezoeken van decanenoverleg in de regio. Hier- voor zijn eventueel 00k ambassadeurs beschikbaar of docenten uit Utrecht. Het doorgeven van de namen van de relevante personen en andere belang- rijke gegevens (zoals decanenbijeen- komsten en andere 'scoor'mogelijkhe- den) aan een cfentraal meldpunt (Ho geschool van Utrecht), zodat er een up-to-date kennisbank ontstaat. Het onderhouden van de relatie door regelmatig te bellen, e-mails te verstu ren en/of längs te gaan. Van de geodesie-ambassadeurs (van de voormalige geodesie promotiecommissie) zijn er sinds vorige zomer enkele als rela tiebeheerder actief. Deze personen onder- schrijven het belang van deze activiteiten. De geodesiedocenten van de Hogeschool 2001-XXV11-3 van Utrecht zijn zelf actief als relatiebe heerder in de regio Utrecht. De Hoge school van Utrecht zal het relatiebeheer- dersnetwerk secretarieel ondersteunen. De relatiebeheerders gaan voor onze oplei ding werven, alhoewel we samenwerking met de andere opleidingsinsdtuten binnen de geodesie/geo-informatica (mbo, hbo, wo) op termijn niet uitsluiten. Indien u relatiebeheerder wilt worden, mag u dit laten weten door ons een e- mail te sturen, te schrijven of te bellen. Wilt u in dat bericht uw naam en adres- gegevens (prive en zakelijk) vermelden evenals suggesties voor Scholen uit uw re gio waar u mogelijk al bepaalde ingangen heeft. In September willen we dan starten met een intensieve campagne zodat de scholieren zieh voor december 2001 kun nen opgeven en we in 2002 een opleving zullen zien van de instroom.Wij rekenen op u! Bij voorbaat dank. Informatie: Hogeschool van Utrecht, Op leiding geodesie/geo-informatica; e-mail: geodesie@fnt.hvu.nl; postadres: Postbus 182, 3500 ad Utrecht; bezoekadres: Nij- enoord 1, Utrecht, [t]030-2388614 030- 2388615 030-2388633 030-2388634; con tactpersonen: Wim Ormel, Hiddo Vels- ink, Henk Jongbloed, Eric Hagemans, Frans de Vroege Rob de Wijs. R. T. de Wijs vng en Jaarbeurs tevreden over ICT-Overheid 2001 De in april gehouden driedaagse ict- Overheidsbeurs met bijbehorend ict- congres, die de Jaarbeurs en de vng (Ver- eniging van Nederlandse Gemeenten) jaarlijks organiseren, is zeer succesvol ver- lopen. Dat blijkt uit een door Marvel Da- tabadge uitgevoerde bezoekersregistratie. In een tijdsbestek van enkele jaren is het bezoekersaantal met circa 1600 toegeno- men tot een kleine 7000 bezoekers. De gemeenten - de belangrijkste bezoekers- doelgroep - nemen het grootste deel van deze stijging voor hun rekening. De communicatie rondom de beurs en het congres heeft bewerkstelligd dat dit evenement beter is opgemerkt door de doelgroep. Met name artikelen in vak- bladen hebben hieraan bijgedragen en 00k de internetsite www.ITC-overheid.nl neemt een grote vlucht. Deze speciaal ingerichte iCT-Overheid-website is in de twee maanden voorafgaand aan de ict Overheid 2001 ruim 35.000 keer geraad- pleegd. Verder is gebleken dat de bezoe kers vooral gei'nteresseerd waren in inter- nettoepassingen (stijging van 62%). Documentaire informatiesystemen, geo- 68

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 74