KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT grafische informatiesystemen en Work flow management zijn de belangrijke in- teressegebieden gebleven. De beurs is zo- wel door bezoekers als door exposanten gewaardeerd met een 7,2. Alle reden tot tevredenheid. R.B.M. ten Kroode n etwerk Postcodelocaties Bridgis heeft onlangs de klassieke 6ppc- polygonen op een aantal belangrijke punten verbeterd. Werden de grenzen van de polygonen voorheen vrij wille- keurig gevormd door een constructie van middelloodbjnen, de nieuwe postco- devlakken van Bridgis volgen waar mo- gelijk het Nederlandse wegennetwerk. Het resultaat van deze aanpak is dat op een kaart geprojecteerde postcodevlak- ken er niet langer uitzien als een wille- keurige lappendeken. De postcodevlak- ken van Bridgis voegen zieh naadloos naar de onderliggende kaart, wat het overzicht duidelijk ten goede komt. Van elk nieuw gevormd postcodevlak is het absolute midden bepaald. Het pro- bleem van postcodecoördinaten die bui- ten het werkelijke postcodegebied lig- gen, behoort tot het verleden. De unieke vlakken en bijbehorende centroiden vor- men samen een nieuw produet, de zoge- noemde postcodelocaties. De grenzen van de postcodelocaties wor den 00k afgestemd op het wegennetwerk van Tele Atlas. Een goede reden voor Bridgis en Tele Atlas om een partnership aan te gaan. Bridgis en Tele Atlas gaan het nieuwe bestand postcodelocaties zelf en via hun Value Added Resellers distri- bueren. Gei'nteresseerden kunnen voor meer in- formatie contact opnemen met Bridgis (Cees Guikers, [t] 0344-636242) of Tele- Atlas (Jaap Verhoef, [t] 073-6402140). verslagen Verslag Studiedag 'Het kaart- boek geopend', Delft, 3 april 2001 Historische kartografie en historische geografie hebben ontegenzeggelijk met elkaar te maken. Op diverse terreinen komt er dan 00k samenwerking tussen de twee vakgebieden op gang. De studie dag van de NVK-werkgroep voor de Ge- schiedenis van de Kartografie, Het kaart- boek geopend, is een van de resultaten van deze samenwerking. De gastheer tijdens deze dag, dinsdag 3 april 2001, was het Hoogheemraadschap Delfland te Delft. Kaartboeken staan de laatste tijd in de belangstelling door het onderzoek dat aan de Universiteit Utrecht naar deze historische bron wordt uitgevoerd. De dag begon met een welkomstwoord door prof.dr. G. Schilder, de voorzitter van de werkgroep. Vervolgens ging dag- voorzitter prof.drs. J.A.J. Vervloet tij dens zijn inleiding in op een studiedag die hij in zijn studententijd had georga- niseerd en waarbij verrassende inzichten naar voren zijn gekomen. Hij sprak de hoop uit dat dit 00k nu het geval zal zijn. De eerste spreker was Martijn Storms. Hij is een van de Studenten aan de Uni versiteit Utrecht die zieh met het kaart- boekenonderzoek bezighoudt. Hij begon met een definiering van de begrippen 'kaartboek' en 'prekadastrale bron'. Ver volgens ging hij in op een van de onder- delen van het onderzoek, te weten een inventarisatie naar kaartboeken in Ne- derland. Vervolgens kwam Elger Heere aan het woord. Ook hij is als Student betrokken bij het onderzoek naar kaartboeken. In zijn lezing werd een database gepresen- teerd waarin de kaartboeken beschreven kunnen worden. De database is opgezet in het programma Access, dat standaard in MS Office zit. Zowel het kaartboek als geheel, als de afzonderlijke kaarten in het kaartboek worden beschreven in de database. Heere en Storms waren tevens de Organisatoren van deze studiedag. De derde spreker was dr. J. Renes, do- cent Historische Geografie aan de Uni versiteit Utrecht. In zijn lezing stond het belang van manuscriptkaarten voor his- torisch-geografisch onderzoek centraal. Hij ging wat dieper in op de bronnen- kritiek. Aan de hand van enkele voor- beelden uit kaartboeken toonde hij aan dat het gebruik van deze bronnen kan leiden tot oplossingen bij historisch-geo- grafisch onderzoek. Een onderwerp van geheel andere orde werd aangesneden door de heren O. Za- man en J. van Velzen. De heer Zaman is werkzaam bij het bedrijf Pictura Imagi- nis. Dit bedrijf verzorgt de ontsluiting van archiefstukken in Noord-Holland via internet. De resultaten hiervan zijn te vinden op www.beeldbank-nh.nl. Hij legde uit hoe het scannen van de archief stukken in zijn werk gaat en hoe de scans vervolgens beheerd worden. De heer Van Velzen is medewerker bij Ten- sing-SKS. Dit bedrijf houdt zieh bezig met het koppelen van coördinaten aan de gescande oude kaarten, waardoor koppeling met moderne kaarten moge- lijk wordt. De heer Van Velzen toonde een voorbeeld waarbij een plattegrond van Hoorn, van Blaeu, wordt ingepast in een moderne kaart. 2001-XXV11-3 De heer H.C. Pouls ging in op het be- grip 'landmeter'. Vervolgens gaf hij een overzicht van de ontwikkelingen binnen de landmeetkunde. Hij legde daarbij de nadruk op de beperkingen die de manu scriptkaarten hebben wat betreff de nauwkeurigheid. Hij wees de historisch onderzoekers erop dat hier rekening mee moet worden gehouden. De uitgebreide lunch werd genoten in de Albrechthal, de oude ontvangstkamer van de hoogheemraden. Aan de wanden van deze prachtige stijlkamer hingen oude kaarten van aangrenzende hoog- heemraadschappen. Zowel de lunch als de kaarten waren aan het ruim opgeko- men publiek goed besteed. Na de lunch kwam drs. A.P. de Klerk aan het woord. Hij is als consulent re gionale geschiedbeoefening verbonden aan het Zeeuws Archief. Hij scheen een licht op de verschillende soorten kaart boeken die betrekking hebben op Zee- land. Hij onderscheidde tiendkaartboe- ken, bedrijfskaartboeken en kaartboeken als onderdeel van zogenaamde overlo- pers. Aan de hand van voorbeelden ver- duidelijkte hij de verschillende typen. De Klerk legde vervolgens de nadruk op het belang die deze bronnen speien bij het behoud van het cultuurlandschap. Er is de laatste tijd weliswaar meer aan- dacht voor het behoud van cultuurland- schappen, maar toch worden ze nog steeds bedreigd. De laatste lezing werd verzorgd door G.J. Klapwijk, de archivaris van het Hoogheemraadschap van Delfland. Als gastheer vertelde hij een en ander over de taken van het hoogheemraadschap en de ontwikkeling van deze instelling in de loop der eeuwen. Aan de hand van ma nuscriptkaarten uit het archief werden de diverse funeties van het hoogheem raadschap belicht. Het gedeelte met lezingen werd afgeslo- ten met een forum, waarbij discussie ontstond over de thema's die in de lezin gen de revue zijn gepasseerd. Zowel de voorzitter als mensen uit het publiek kwamen met kritische vragen en opmer- kingen. Een van de belangrijkste discus- siepunten betrof de definiering van het begrip 'kaartboek'. Welke bronnen deelt men in bij kaartboeken en worden nog meegenomen in het onderzoek? Een de- finitieve formulering en afbakening is nog uitgebleven. Nadat de voorzitter het forum had af- gesloten, waarmee een einde kwam aan het officiele programma, reikte prof.dr. 69

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 75