KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 Schilder de Caert-Thresoorprijs 2000 uit. De gelukkige winnaar was de heer R.H. van Gent. Hij krijgt de prijs voor zijn onderzoek naar de hemelatlas van Andreas Cellarius. Het resultaat van dit onderzoek is gepubliceerd in het eerste nummer van Caert-Thresoor, jaargang 19. Na afloop was er gelegenheid om een speciale tentoonstelling te bezoeken in het naastgelegen gemeentearchief van Delft, georganiseerd door de heer Schil- lemans, beheerder van de topografisch- historische atlas. Hier waren de acht kaartboeken die het gemeentearchief be- zit te bewonderen. De dag werd afgesloten met een borrrel, wederom in de Albrechthal. Daar werd het draaiboek van de dag gesloten. Ech ter, het kaartboek zal voorlopig geopend blijven. E. Heere M. Storms NVK O&O Studiedag 'Naar topo- grafische objecten', Wageningen, 6 april 2001 De werkgroep Onderwijs en Onderzoek (O&O) van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (nvk) organiseert elk jaar een studiedag. Dit keer was zij ge- wijd aan onderzoek, zijnde de ontwikke- lingen rond topografische objectbeschrij- vingen. Zo'n 80 personen hadden zieh aangemeld voor de bijeenkomst bij Al tena in Wageningen, en niettegenstaan- de een treinstaking waren er uiteindelijk toch ongeveer 73 mensen getuige van een reeks boeiende voordrachten. De dag werd door dagvoorzitter Rene van der Schans geopend met een wat fi- losofisch getint verhaal Gedaanteverande- ring van het object. Via het object in de kunst, een 'kleurloosboek' met spaghet- ti-tekeningen en een objectgerichte kleu- rige legpuzzel met provincies als stukjes kwam hij tot de conclusie, dat het ons vooral gaat om de relaties tussen de be- drijfsprocessen en de objecten waarop die processen aangrijpen enerzijds en de geo-informatieverzorgingsprocessen en de mentale, digitale en grafische repre- sentaties van de objecten anderzijds. Nico Bakker van de Topografische Dienst schetste een lopend onderzoeks- project naar een nieuwe generatie object gerichte Topvectorproducten. Bij het cgi (Alterra Wageningen) zijn algemene ge- bruikseisen geformuleerd. Op basis hier- van wordt bij het ITC een conceptueel model ontwikkeld. De afdeling Geode- sie van de TuDelft implementeert een bedrijfsactiviteiten en geo-informatie-activiteiten op ruimtelijke objecten en hun representaties bedrijfs activiteiten geo-informatie- activiteiten objecten Figuur 1 prototype met OpenGis en gml. Dit wordt beoordeeld door het CGI en verder ontwikkeld in interactie met de gebrui- kers. Rond 2005 moet de produetie met de nieuwe methode gaan draaien. Harry Uitermark van het Kadaster ging als enige spreker in op de problemen van de objeetdefiniering, en wel door de in- houd van de TOPtovector met die van de gbkn te vergelijken. De 'dure zak met lijnen' die de gbkn nu is wordt omgezet in vlakken en, voor wat betreft de ge- bouwen, in objecten. Het Terreinmodel Vastgoed maakt het weliswaar mogelijk 'op efficiente en effectieve wijze geo-da- tasets uit te wisselen', maar we zitten daarbij nog steeds met vele verschillen in objeetdefinitie. Deze verschillen zijn te verzoenen door de semantische verwant- schappen in kaart te brengen. Luc Heres (aw-rws) kon door de trein staking Wageningen niet bereiken, maar hij had zijn voordracht Via-via TOPiowegen als basis voor het Nationaal Wegenbestand) wel zo goed voorbereid met veel zeer beweeglijke PowerPoint- plaatjes, dat Andras Wilcsinszky en Ri chard Knippers toch een helder beeld konden geven van de struetuur van het Nationaal Wegenbestand (3). Deze was, door het ontbreken van een papieren voorgeschiedenis, al objectgericht voor- dat het woord bestond! De afwezige spreker beval aan, om bij TOPiovector voor wegen dezelfde classificatie te han- teren als in het nwb. Henk van Kleef van Alterra toonde en Gebruikersspecificaties TQP10-21ste eeuw Koppeling oudere en nieuwere versie Nodig Open standaarden Nodig Metainformatie Nodig Bruikbare terreinobjecten Nodig Landsdekkend, aaneengesloten Nodig Volgen van objecten in de tijd Nodig Multi-scale representaties Koppeling andere bestanden Betaalbaar gebruik Leuk Usablllty Netwerk ontsluiting Leuk Figuur 2 demonstreerde (helaas met wat storin- gen) als grootgebruiker van de TOPio-be- standen de Kaart op Maat. In verband met de talloze landbouwregelingen moe- ten de agrariers aan de hand van een op maat gemaakte kaart 1:10.000 (met foto grafische ondergrond) allerlei formulie ren invullen. Ze kunnen dit materiaal via het internet opvragen. Het produc- tieproces voor deze perceelsgerichte be standen is nu nog afgestemd op de hui- dige datastruetuur van TOPiovector. Richard Knippers van het itc besprak de eerste (door geestrijk vocht ge'fnspireer- de? het plaatje werd gauw weggeklikt) bevindingen bij de ontwikkeling van het nieuwe conceptuele model voor TOPiovector. De huidige bestandstruc- tuur heeft z'n beperkingen: bewerkelijke omzettingen in gebruikersobjecten, in- terpretatieproblemen, vermenging van terreinmodel en kartografisch model, be- perkte thematische inhoud, moeilijke koppelbaarheid met eigen gegevens. In de nieuwe struetuur komen er topografi sche basisobjecten, die via attributen tot samengestelde objecten zijn om te vor- men. Coördinaten worden in x, y en z vastgelegd, van een aantal objecten zoals torens 00k de hoogte. Er wordt 00k ge werkt met superklassen en Subklassen. Voor iedere doelgroep moeten de beno- digde classificaties nog worden onder- zocht. Peter van Oosterom (Geodesie-TuDelft) schetste in een nogal technisch getint maar toch goed te volgen betoog de meer logische en databasetechnische grondslagen waarop het nieuwe tdn- bouwwerk moet worden opgetrokken: Opencis en gml. Kennis van deze on- misbare fundamenten is overigens, zoals de spreker aangaf, voor de gebruiker niet van belang: 'al doen ze het op kleitablet- ten, het gaat erom wat ze over de muur gooien!'. Helaas heeft 00k gml (nog) zijn beperkingen: geen 3D, alleen lineai- re elementen, geen topologie, geen tem- porele aspecten. Aanvullende datastruc- turen en Software zullen dus nodig zijn, maar ondanks dat blijft OpenGiS-tech- nologie onmisbaar! Rob Knapen (Wageningen Software Labs) en Andras Wilcsinszky (Nieuw- land Geo-Informatie) sloten de rij van sprekers met een verkenning van de ge- schiktheid van de bestaande Gis-pakket- ten voor een objectgerichte aanpak zoals de tdn die zieh voorstelt. Zij verwach- ten, dat de huidige sterk objectgeorien- teerde pakketten goed met de nieuwe TDN-data zullen kunnen omgaan. In 70

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 76