KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 Voorbeeld Objecten Met meta informatie - Attribuut Waarde We-jtvpe Bell'crikr Figuur 3 eenvoudiger Systemen zal echter bij het inlezen informatie verloren kunnen gaan. Een probleem is 00k, dat de ge- bruiksvriendelijkheid ('usability') van de pakketten door de hogere complexiteit van de onderliggende structuren er soms niet op vooruit gaat. Hoofdvraag is: lost de nieuwe structuur (of inzetten van een complexer gis) de problemen van de ge- bruikers op? Na de voordrachten was er nog een kör te paneldiscussie. Aan de orde kwamen daarbij de mogelijkheden om via aan- klikken op de kaart alle relevante bestan den te benaderen, het probleem van de verschillende objectdeßnities dat blijft bestaan ondanks de nieuwe technologie, het verschil tussen objectgericht en ob- jectgeorienteerd en tenslotte problemen van bijhouding en tijdkoppeling. Bij de borrel na afloop konden we weer wat uitblazen. Alle voordrachten van deze door Nico Bakker en Andras Wilcsinsz- ky uitstekend georganiseerde studiedag worden zoals gebruikelijk gebundeld in de NVK Publikatiereeks, zodat u het nog eens rüstig kunt nalezen en overdenken. R. van der Schans Geografische selectie uit de Atlas Van Stolk 'Nederland op de kaart gezet' De tentoonstelling Nederland op de kaart gezet biedt t/m 14 oktober 2001 een selectie uit de Atlas Van Stolk van diverse kaarten die in de laatste eeuwen zijn getekend: van een historische kaart van Nederland in de Romeinse tijd tot een editie met de McDonald's. De Atlas Van Stolk in het Rotterdamse Historisch Museum Het Schielandshuis is een unie- ke verzameling van historieprenten, op- gezet door de verzamelaar Abraham van Stolk (1814-1896) en nu in bruikleen bij de gemeente Rotterdam. Nederland op de kaart gezet is de 7ie tentoonstelling uit de collectie en bevat 51 stukken. Gestart wordt met kaarten uit 1584 en 1624 met Nederland in de Romeinse tijd ('Belgii Veteris'). De Atlas Major van Blaeu uit 1664 ligt opengeslagen bij een kaart van uiteraard de Nederlanden. Ook is een hele traditie van leeuwen- kaarten te bewonderen: staand, zittend of lopend omvatten deze kaarten in de vorm van de 'Leo Belgicus' de Nederlan den of alleen Holland. Aan de hand van kaartgravures uit 1674 wordt het herge- bruik van koperplaten getoond. Aan de bovenkant van dezelfde kaart van de 17 provincien staan eerst Nederlands zee- triomfen, vervolgens het vuurwerk bij de vrede en tenslotte plattegronden van op de Fransen veroverde Steden. Van 1795 is weer te zien hoe de Fransen troepen marcheerden en vervolgens wat dat voor andere indelingen en namen tot gevolg had. In de 19c eeuw komen er ook kaar ten in de vorm van bordspellen. Aan het districtenstelsel en politieke kleuren her- innert een 'Parlementaire kaart' van 1891. De expositie eindigt met prenten over de vervaardiging, de verkoop en het gebruik van kaarten. Het vouwblad van de ten toonstelling: 'Allereerst moesten landme- ters en cartografen aan het werk. Vervol gens werd het papier geschept en konden de kaarten gegraveerd en gedrukt wor den. Deze werden dan verspreid door rondtrekkende prentenkoopmannen of verkocht in boeken - en prentenwinkels. Voorbeeldig is het tafereel op een kinder- prent van een jongetje dat, na voldoende geld te hebben gespaard, over gaat tot de aanschaf van een landkaart.' Ook te zien is met welk doel de kaarten werden aan- geschaft: voor les op Scholen, opsieren van koffiehuizen of militair gebruik. 'En niet te vergeten voor thuis, zoals de trot- se vader in een achttiende eeuws Vader- landsch A-B Boek ons toont,' aldus weer het vouwblad. Portretgravures zijn er van beroemde geografen als J.A. Colom en G. Mercator. Om anonieme landmeters en kartografen aan het werk te zien wordt de bekende Tirion-kaart van Wal- cheren uit 1753 benut. Het papieren materiaal uit de Atlas is nu aangevuld met bruiklenen uit het Mari- tiem Museum: een passer van circa 1650 van een voc-schip, een i8e-eeuwse zak- zonnewijzer met kompas en een 17c- eeuws kwadrant, gemerkt Jacobus Ro- bijn. Bezoek aan deze tentoonstelling over kleinschalige geografische informatiepro- ducten uit vier eeuwen wordt van harte aanbevolen. De titel van de expositie is kennelijk ontleend aan de trend onder politici om hun ambtsgebied verbaal 'op de kaart te zetten'. Hier blijkt dat dit werk in letterlijke zin door de eeuwen heen toch vakwerk was. Van sommige beroemde kaarten kan men de kopie die thuis aan de wand hangt vergelijken met de scherpere originele afdruk van de ko- perplaat. Het adres van het Schielandshuis en de Atlas Van Stolk is Körte Hoogstraat 31, Rotterdam. De openingstijden zijn dins- dag t/m vrijdag 10-17 uur> zaterdag en zondag 11-17 uur. A. den Boer 17-18 September 2001 - esri Gis-confe- rentie 2001. Plaats: Rotterdam. Inlich- tingen: info@esrinl.com. 14 november 2001 - 3e Wereld Gis-dag. Informatie: www.gisday.com/gisday. 14 februari 2002 - Dag van de Commis- sie Geodesie, subgroep modellen. The ma: geovisualisatie. Plaats: itc te Enschede. 15 februari 2002 - Geo-Informatiedag Nederland (initiatief van vgvi, KvAG, nvk, NexpRI en nvg). Plaats: Ede Nadere informatie over de genoemde ac- tiviteiten is, voor zover niet anders ver meld, verkrijgbaar bij de secretaris van de nvk, respectievelijk van de werkgroe- pen (voor adressen zie pagina 2). Een actueel overzicht van kartografische activiteiten is steeds te vinden op www.kartografie.nl in de rubriek nieuws en evenementen. Een overzicht van historisch-kartografi- sche congressen, studiedagen e.d. Staat op http://users.supemet. com/pages/jdocktor/ index.htm-, met tentoonstellingen op http:llusers.supemet.com/pagesljdocktorlex hibit.htm. 71

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 77