74 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 nemen. Het zijn 32 verschillende para- meters, zoals percentage allochtonen, ge- middelde woz-waarde per huis, gemid- deld inkomen per inkomenstrekker, aan- tal bedrijven in de horeca enz. In de Bosatlas zelf Staat een proefje van het nieuwe kunnen aangegeven, voor Den Haag, met aantallen allochtonen, opge- splitst in landen van herkomst. Het is een goede aanvulling op de kaarten die gericht zijn op het omgevingsonderwijs. Maar men kan meer dan Nederlandse gemeenten karteren, het kan even goed voor landen in Europa of verder weg. Behalve de karteringsfunctionaliteit voor statistische gegevens bevat de cd-rom een topografie-spel, een mogelijkheid op de Bosatlas-website te komen en via die site toegang te krijgen tot de Wolters Wereldatlas met zijn 1,7 miljoen plaats- namen (zodat de papieren Bosatlas zieh inderdaad tot het hoogstnodige beper- ken kan). Er is een remote-sensing-deel, dat voortborduurt op het extra katern van de vorige druk, met oefeningen en bestanden, waardoor je zelf satellietbeel- den kunt manipuleren, en er is een deel landendocumentatie, waarmee men en- cyclopedische informatie over de landen ter wereld kan opzoeken. Een deel daar- van, de kerncijfers, staan al achterin de atlas; zeer overzichtelijk staan daar voor de Nederlandse gemeenten gegevens over oppervlak, inwonertal en stedelijk- heid, voor de egg's en coROP-gebieden meer gedetailleerde informatie, en voor de 39 landen van Europa gegevens over hun bevolking, (ontwikkeling, opbouw, religie, economie, beroepsbevolking, energieverbruik, verkeer, milieu, toeris- me en levensomstandigheden) en voor 112 grootste landen ter wereld 00k weer gegevens over bevolking, milieu, energie, werken, ontwikkelingskenmerken en le vensomstandigheden. Ik heb er al bij veel oefeningen voor geografie-studenten gebruik van gemaakt. Concept Dat statistische deel, of het nu op de cd- rom Staat of het uittreksel eruit in de at las, hoeft natuurlijk niet gebruikt te wor den; het is beschikbaar als extra gereed- schap. Het aardrijkskunde-onderwijs op school vereist het leren weken met een- voudige (digitale) informatiesystemen, en daaraan wordt zonder meer beant- woord door deze voorzieningen. Het is nog niet zo dat de Bosatlas nu op een cd Staat; uitgaande van de bij de vo rige editie al verkrijgbare diskettes met statistische gegevens en topospel is de functionaliteit en zijn de aantallen gege vens op de digitale metgezel uitgebreid. Het lijkt onvermijdelijk dat de atlas zelf 00k op enig moment naar de cd of een andere drager verhuizen zal en men 00k digitaal de kaarten uit de atlas op kan roepen. Het is een interessante uitdaging voor de makers van de Bosatlas 00k daar vorm aan te geven; te zorgen voor ade- quate scenario's met interactieve kaarten (laat bijvoorbeeld alle landen/gemeenten oplichten die een hogere waarde per in- woner hebben voor dit onderwerp dan Nederland/Groningen) of die het niet zo goed hebben als wij. Het 'Jones s7n_ droom', het willen weten of de buren het beter of slechter hebben dan wijzelf, blijft onuitroeibaar, 00k in het digitale tijdperk. Voordat we zover zijn moet de cd doen waar cd's goed in zijn, en de pa pieren atlas waar atlassen goed in zijn. De papieren atlas wekt belangstelling voor de thema's, waar de cd achter- grondinformatie voor kan leveren, en voor de volgende editie lijkt me dat na te streven voor de cd: voor zo veel mogelijk kaarten uit de papieren atlas achter- grondinformatie leveren. Dat gebeurt thans al heel goed met het remote-sen- sing deel en met de topografie; voor veel andere kaarten zoals neerslag, bevol- kingsdichtheid, bodemgebruik en Indus trie zou de cd 00k achtergrondkaarten kunnen leveren. Bij de Bosatlas hoort 00k de Bosatlassite: de Bosatlas online. 'Deze site zal regel- matig uitgebreid en geactualiseerd wor den, dus komt u binnenkort nog eens terug' Staat er nu op, en de site bevat nu de mogelijkheid 1,7 miljoen plaatsen te vinden in het bestand van de digitale Wolters-Noordhoff wereldatlas, en 00k om oefeningen met satellietbeelden te doen. Dat uitbreiden is essentieel, om- dat in de rolverdeling de Website 00k op de actualiteit moet inspelen en nieuwe informatie moet bieden, zoals over wijzi- gingen in het kaartbeeld. Er is geen an dere manier die zo snel de betreffende informatie bij de gebruiker kan krijgen die zo zijn papieren of digitale bestanden kan updaten. Naast de goede aanzetten voor een dui- delijker kaartbeeld, en het Spiegel zijn van deze tijd en samenleving, biedt deze $2e editie ongelooflijk veel waarde voor zijn geld. Er is misschien geen ander schoolboek zo duur, maar er is zeker geen ander schoolboek dat zoveel infor matie biedt in een zo gunstige prijsver- houding. F.J. Ormeling Web Cartography, developments and prospects Menno-Jan Kraak Allan Brown (redactie) London: Taylor Francis, 2001 213 pp., 23 x 16 cm isbn 0-7484-0869-x (paperback), ISBN 0-7484-0868-1 (hardback) Prijs: £24,99 (paperback), £60,- (hardback) Het gebeurt niet ieder dag dat je een gloednieuw boek in handen krijgt over de kartografie van Nederlandse bodem met internationale allures. Dit boek handelt over een onderwerp wat ons al- lemaal stevig in z'n greep houdt, het internet, en is een produet van de afde- ling Geoinformatics, Cartography en Vi- sualisation van het ITC te Enschede. Het boek is een uitvloeisel van de activiteiten van het ITC op het gebied van de karto grafie op het internet, met name de cur- sus Web Cartography (Web5) die men al enige jaren verzorgt. In het boek vinden we 13 hoofdstukken en 2 appendices. De hoofdstukken zijn min of meer losstaan- de artikelen, ieder geschreven door de desbetreffende specialist van de afdeling Geoinformatics. Menno-Jan Kraak en Allan Brown zijn verantwoordelijk voor de eindredactie van het boek en zetten de toon. De lezer merk snel dat er meer cohesie in de stof zit dan de inhoudsop- gave op het eerste gezicht doet vermoe- den. Het is duidelijk dat dit werk het re- sultaat is van enige jaren intensief na- denken en samenwerken binnen de afdeling Geoinformatics. Een boek over een internet-onderwerp kan natuurlijk

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 80