KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 200I-XXVII-3 de aangegeven beroepen van de kadastra- le gemeenten Abstede, Catharijne, Lau- werecht, Tolsteeg, Utrecht en Zuilen. Vanwege het beoogde gebruik is het ple- zierig dat de kaarten los zijn opgenomen in een map (deel 2), zodat ze makkelijk piano kunnen worden bestudeerd. Een overzichtsblad van de topografische kaart 1:25.000 is gebruikt om de locatie van de verschillende secties van de kada- strale gemeenten te verduidelijken, wat geen onnodige luxe is. Het verbeteren van het gebruiksgemak is duidelijk een overweging geweest bij deze uitgave. Het is een opgave geweest om dit voor de stad zeer complexe materiaal op een overzichtelijke wijze toegankelijk te ma- ken, en daar is de Werkgroep Kadastrale Atlas provincie Utrecht zeker in ge- slaagd. De prijs voor dit geheel is bijzon- der laag gehouden, dankzij de steun van een aantal Sponsors. F.], Ormeling Ausbildungsleitfaden Kartograph/ Kartographin Kommission Aus-und Weiterbildung, Deutsche Gesellschaft für Kartographie, (Reinhard Urbanke, Erlenweg 3/1, D-71394 Kernen im Remstal). Alf.kartograpbie@gmx. de cd-rom isbn 3-00-006725-6 Prijs: dm 98,- Dit standaardwerk voor de beroepsoplei- ding van praktische kartografen op cd- rom is het resultaat van een belangrijke tijdsinvestering en groot enthousiasme van de Commissie voor Onderwijs en Opleiding van de Duitse Kartografische Vereniging, onder leiding van Wolfgang Meissner. Ze hebben met dit werk een eigentijdse opleiding in elkaar gezet die aansluit bij de huidige digitale produc- tiewijze van kaarten, en die 00k een jong publiek moet aanspreken. Het is goed gestructureerd, goed geschreven en goed gei'llustreerd, en bedoeld om als handlei- ding te gebruiken bij de opleiding die in huis dan wel bij het beroepsonderwijs plaatsvindt. Men is sedert 1991 met de productie hiervan bezig geweest, en tussentijdse re- sultaten waren o.a. een 1000 bladzijden grote losbladige papieren uitgave. Deze cd-rom bevat dezelfde informatie maar heeft bovendien de extra zoekmogelijk- heden en het gebruiksgemak van een cd. Hierdoor heeft het 00k de functie gekre- gen van een handboek dat men 00k na de opleiding kan blijven gebruiken. Het hele bestand is in een pdf-file omgezet. De Arbeitsleitfaden is als volgt opge- bouwd: hij bevat theorie, met praktische voorbeelden ertussendoor, en er zijn de nodige oefeningen. Achterin wordt 00k een 'Rahmenplan' voor de opleiding ge- geven, waarin Staat aangegeven op welke manier de Arbeitsleitfaden in de lessen kan worden gebruikt. Bovendien bevat de cd-rom de programma's MapEasy (inleiding in de digitale kaartproductie met FreeHand 7.0) en ProMap (leerpro- gramma voor de productie van themati sche kaarten) en datasets die voor de oe feningen moeten worden gebruikt. De indeling van theorie en praktijkvoor- beelden is de volgende: Kartografische basiskennis: Vorm van de aarde, projecties, orientatie, kaart- karakteristieken, kaartlezen, soorten kartografische producten, landmeet- kunde, fotogrammetrie en geschiede- nis van de kartografie Technische wiskunde: berekenen van schaal, oppervlakte, helling, hoeken, coördinaten, proportionele Symbolen enz. Kartografische vormgeving: grafische vormgeving, kartografische middelen, reliefweergave, schrift, kleur, lay-out, generalisatie, graphics. Op de kartografie betrokken informa- tietechniek: bedrijfssystemen van Windows, Apple Macintosh, werken met Excel, Photoshop, Pagemaker, gis, Are View en werken met internet. Productie van kaartoriginelen: analoge Processen, werken met grafische pro gramma's, conceptie, ontwerp en pro ductie van een stadskaart, recreatie- kaart, thematische en topografische kaart, digitale actualisering, en aflei- ding van topografische kaarten uit een databank Kaartreproductie: materialen, gereed- schap, proef, controle, montage en vervaardiging van de drukoriginelen, druk en verdere bewerking van het be- drukte papier. Het begint, terecht, met de 'Arbeitssi cherheit' en de 'Arbeitsschutz': het voor- komen van muisarmen! Natuurlijk is een deel van de cursus spe- eifiek Duits, in de zin dat het werkt met Duitse voorbeelden, en Duitse topogra fische en thematische kaartseries behan delt. Het is 00k speeifiek Duits in de zin dat er sprake is van gedegen grafiek, pri ma getekende voorbeelden, en alles nieuw vormgegeven, niets overgenomen van bestaande voorbeelden, waardoor er een grote homogeniteit is ontstaan. Het produetieteam heeft moeten kunnen be- schikken over een groot reservoir aan creatieve kundige praktische kartografen. Voorafgaand aan en tijdens het gemeen- schappelijke congres van nvk en DGfic in Maastricht in 1999 zijn er 00k gemeen- schappelijke activiteiten geweest, onder andere de presentatie van deze Arbeits- Leifaden. Onze Duitse collega's wilden hem graag ter beschikking stellen ten be- hoeve van vertaling; er werd nog verder gemeenschappelijk nagedacht, over de concipiering van een gemeenschappelijk Europees opleidingsmodel voor prakti sche kartografen. Bij mijn weten is dat door Nederlandse kartografen nog niet verder opgepakt. Deze zomer zal een Engelse versie van het materiaal 00k in Beijing op de Internationale Kartografi sche Conferentie worden gepresenteerd, en er zal worden nagegaan in welke mate het als een van de uitgangspunten van een internationale kartografie-cursus op het web kan worden gebruikt. Iedereen die in Nederland met de karto- grafie-opleiding bezig is, zowel docenten als Studenten, zouden eens naar dit ma teriaal moeten kijken. Het is ter inzage op de kaartenzaal van de Universiteit in Utrecht, maar het kost niet veel meer om de cd in Duitsland te bestellen. Ze ker met alle extra programma's en data sets is het werkelijk waar voor het geld. F.J. Ormeling 78

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 84