VAN DE REDACTIE 4 2OOI-XXVII-4 Dit nummer Staat in het teken van het in augustus jl. in Beijing gehouden 20e internationale kartografische congres van de ica, het tweejaarlijkse hoogtepunt op ons vakgebied. Hoewel we nog moeten afwachten in welke mate dergelijke congressen 00k na New York (11 September) in voldoende mate mensen zullen blijven trekken, zal het internet toch nooit de persoonlijke contacten, de tentoonstellingen en de gecon- centreerde kennismaking met nieuwe producten die in zo'n groot congres mogelijk zijn, kunnen vervangen. In dit num mer proberen we een idee te geven van de sfeer en van het nieuws dat in Beijing gebracht werd, aan de hand van een con- ferentieverslag en van een aantal van de door Nederlanders daar gepresenteerde papers. Bovendien is de ons inziens beste bijdrage aan een plenaire zitting, de keynote address van prof. Meng uit München, in vertaling opgenomen. Door de tijdsdruk om dit nummer nog voor de Kerst bij u in huis te hebben zijn twee in Beijing gehouden voordrachten naar het volgende nummer verschoven, namelijk die van Con- nie Blok en van Menno-Jan Kraak en Patrick Ogao. Die heeft u nog te goed. Als extraatje hebben we nu wel een bijdrage van Peter van der Krogt en Ferjan Ormeling opgenomen die een recente vondst beschrijft van wat we beschouwen als de oudst bekende hand- leiding voor het kaartgebruik. Die vondst is gedaan in een Delfts kaartboek uit het jaar 1545, bewaard in het Delfts Ge- meentearchief. De landmeter/kartograaf die deze handleiding vervaardigde was Pieter Resen. Nu de artikelen: Nico Bakker en Bert Kolk beschrijven de nieuwe structuur van de TOPiovector, met objectgerichte vec- torbestanden. Menno-Jan Kraak beschrijft in zijn bijdrage Een interactieve web-animatie van de ontwikkeling van de bevol- king van Overijsselse gemeenten de verzameling van de gegevens en de opbouw van een animatie die de bevolkingsgroei in die provincie laat zien. Het artikel van Liqiu (dat spreek je uit Lietsjioe) Meng, Naar individualisering van de kaartproductie en mobiliteit van het kaartgebruik, beschrijft de nieuwe trend in ons vak, waarbij we kaarten op onze mobieltjes kunnen raad- plegen en bij de kaartproductie steeds meer de inhoud aan onze eigen wensen kunnen aanpassen. Dat geeft een heel nieu we dimensie aan het kaartgebruik en dat heeft consequendes voor het vak, en die worden hier naar voren gehaald. Op die consequenties wordt verder ingegaan in het artikel van Ferjan Ormeling, die er een onderzoeksstrategie van de Internationale Kartografische Vereniging op baseert, en een overzicht geeft van de bestaande iCA-onderzoeksinspanningen. Allan Brown en Wim Feringa hebben een kleurrijke bijdrage geleverd met Kleurenruimten en kleuren op het Web. In een bijlage, en 00k op de NVK-website, laten ze dit nog eens zien. De kaartbijlage is van de hand van Marijn Bosma, en welwil- lend ter beschikking gesteld door het Wereld Natuur Fonds. De beschrijving ervan is een dubbelproductie: Marijn heeft zelf de verschillende productiefasen goed en leerzaam gedocu- menteerd, en de bespreking van het resultaat is van Gerrit van Omme, van wiens hand we al menige kaartbijlage in het KT hebben opgenomen. Kijk nog even na of u de kaartbijlage bij het vorige nummer wel heeft aangevraagd. Dat kan nog tot het einde van het jaar bij distributiecentrum vrom, postbus 2727 3430 gc Nieuwe - gein, [t] 0900 - 8052 [f] 0900 - 201 8052 (40 cent per mi- nuut), onder vermelding van distributiecode 15599. Rectificatie In het artikel van R.M. Hootsmans in KT.2001.2 zijn bij de figuren 3 en 4 helaas onjuiste illustraties terechtgekomen. De correcte weergave is te vinden op de Website van het kt bij het betreffende artikel http://www.kartografie.nl/kt/in- dex.htm).

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 10