Een interactieve web-animatie van de ontwikkeling van de bevolking van Overijsselse gemeenten M.J. Kraak 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL kartografische visualisatie, 3D animatie, interactie, virtuele realiteit cartographic visualisation, 3D animations, interaction, virtual reality visualisation cartographique, animation tridimensionelle, interaction, realite virtuelle TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Eenvoudige vragen blijken niet altijd een simpel antwoord te hebben. Dit artikel is het resultaat van een ogenschijnlijk een voudige vraag: 'Hoe kan men de veranderende omvang van de bevolking van de gemeenten in de provincie Overijssel gedu- rende de laatste twee eeuwen via het web in beeld brengen?' Achtergrond Wanneer men nadenkt Over bovenge- noemde vraag, dan blijkt dat het ant woord zelfs vanuit een traditioneel kar- tografisch oogpunt niet makkelijk is te geven. Toevoeging van de randvoor- waarde 'via het web' verhoogt de moei- lijkheidsgraad: van een kaart op het web worden interactiviteit en dynamiek ver wacht. Bij het beantwoorden van de vraag moet rekening worden gehouden met veran- deringen in locatie, attribuut en tijd. Gedurende de afgelopen tweehonderd jaar hebben vele grenswijzigingen plaats- gevonden, terwijl de bevolking over het algemeen in omvang toenam. De uitein- delijke afbeelding moet niet alleen deze veranderingen weergeven, maar zonodig 00k informeren over de kwaliteit van de getoonde informatie. De oplossing van het probleem is ge- zocht in een web-animatie, zoals uit de titel van dit artikel is af te leiden. Door specifieke interactie aan de animatie toe te voegen, kan de gebruiker zelf een tijdsperiode bepalen waarover de anima tie wordt gegenereerd. Bovendien kan men te allen tijde een gemeente identifi- ceren en in een bepaald jaar het aantal inwoners van de betreffende gemeente opvragen. Ook zou het tot de mogelijk- heid moeten behoren om öf alleen de bevolkingsveranderingen, öf alleen de veranderende grenzen te ammeren. Menno-Jan Kraak is hoofd van de Afdeling Geoinformatica, Kartogra- fie en Visualisatie van het ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede; [e] kraak@itc.nl, http://www.itc.nl/~kraak/ overijssel/ De hier beschreven omgeving en functionaliteit leunt sterk op recente ontwikkelingen op het gebied van de geovisualisatie. Geovisualisatie integreert werkwijzen vanuit de wetenschappe- lijke visualisatie, de kartografie, beeldverwerking, informatievi- sualisatie, exploratieve gegevensanalyse en geografische infor- matiewetenschappen [MacEachren Kraak, 2001]. Kaarten worden daarbij gebruikt om het visuele denkproces aangaande ruimtelijke patronen, relaties en trends te stimuleren. Uitgangs- punt is dat men ruimtelijke gegevens het best op een aantal ma- nieren, in alternatieve representatievormen, kan bekijken zon- der rekening te houden met beperkende factoren of tradities. Grenzen en bevolking Gemeenten zoals we die nu kennen bestaan pas sinds de Na poleontische tijd. Gedurende die periode werd de Franse wet ook in Nederland gei'ntroduceerd, hetgeen leidde tot dramati sche veranderingen in lokale grenzen. Zo werden de traditio- nele provincies deels opgeheven en de nieuw gevormde depar- tementen werden alle begrensd door rivieren en kregen ook de naam van een rivier. Zo werd Overijssel bekend als Depart ment des Bouches de Vissel. Voor de Franse tijd was Overijssel verdeeld in Richteramten (Twente) en Schoutamten (Salland), die ieder weer verdeeld waren in Marken. Na 1811, toen Ne derland formeel deel ging uitmaken van Frankrijk, werden de Marien of gemeenten gei'ntroduceerd. De indeling werd ook toen al mede bepaald door criteria zoals het aantal inwoners, en de relatie tussen stad en platteland. In 1818 werden vele grenzen weer teruggebracht naar de situatie van voor 1811. In 1811 bestond Overijssel uit 62 gemeenten, in 2001 waren er nog slechts 26 over. De reductie, met name aan het einde van de 20e eeuw, had als doel om de administratieve efficientie te ver flogen [Hendrikx et al., 2000]. Figuur 1 laat de situatie in 1811 en in 2001 zien. Bij de meeste veranderingen in het verleden werden de historische grenzen van de marken gerespecteerd, de laatste decennia is dat niet meer het geval. De meeste veran deringen hebben betrekking op het overgaan van stukken van de ene gemeente naar een andere, maar ook het samenvoegen en het splitsen van gemeenten komt veelvuldig voor.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 11