\- ZuidtT KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 Figuur i - De admi- nistratieve indeling van Overijssel in 1811 en 2001. Informaciebronnen voor het verzamelen van grensverandering zijn onder andere kaarten en diverse andere publicaties. Voor recente jaren is er de speciale door de Topografische Dienst uit- gegeven gemeentegrenzenkaart 1:400.000, en kaarten van de provincie. Terug tot circa 1900 bevatten de topografische kaar ten de gemeentegrenzen, maar wanneer er zieh meerdere veran- deringen voordoen binnen een herzieningscyclus van een kaart- blad kan er wat tussendoor glippen. Van vöör 1900 bestaan slechts enkele kaarten met gemeentegrenzen. De belangrijkste bron is Kuyper's Gemeente-atlas van de Provincie Overijssel uit 1867. Ook de Geschiedkunige Atlas van Nederland [Blok, 1924] bevat informatie over de situatie van voor 1850. Minstens zo be- langrijk als de kaarten zijn geschiedkundige publicaties [van Engelen van der Veen et ab, 1931; Slicher van Bath et ah, 1970]. Voor de roerige tijd direct na het Franse bestuur is met name de publicatie van Hendriks [1960] van belang. Ook het web is een belangrijke bron, omdat op diverse sites veranderingen worden bijgehouden. Voorbeelden zijn de sites van de Staats- courant [url i] en diverse particulieren [url 2]Ook ander on- derzoekers hebben zieh met de problematiek van veranderende grenzen bezig gehouden, zo blijkt uit publicaties [Boonstra, 1990; Waltmans, 1994; Beekink Ekamper, 1999]. De publi caties bevatten vaak wel informatie over het wat en hoe van de veranderende grenzen, maar niet over het waar. Zo Staat bij- voorbeeld beschreven 'Enschede verloor 50 ha en 100 inwoners aan Hengelo'. Figuur 2 toont een compilatie van geraadpleegd kaartmateriaal. Uiteindelijk zijn er voor 27 verschillende jaren bestanden aangelegd die de administratieve indeling van het betreffende jaar weergeven. ISI.OkZi.JI Figuur 2 - Fragmen ten van geraadpleegd kaartmateriaal: Kuy per's Gemeente-atlas van de Provincie Overijssel i86y; Topografische kaart rond 1900; Geschied kundige Atlas van Nederlanddeel 2, 1924 en een kaart naar Beekman, 1934. 4 - Blokzijl De beoogde schaal van de uiteindelijk kaart is 1:500.000. Deze schaal heeft natuurlijk consequenties voor het detailniveau van de te verzamelen informatie over de grenzen. Zo zijn verande ringen op perceelniveau niet direct inte ressant, en problemen met de grensregis- tratie zoals onlangs geconstateerd door Meer [2001] zijn hier niet relevant. Dit betekent onder andere dat de kadastrale kaarten van rond 1830, welke informatie over de grenzen bevatten, niet gebruikt zijn. De gevonden veranderingen wer den per jaar geregistreerd, met als uit- gangspunt alleen de veranderingen die groter zijn dan 5 km2-. Een uitzondering op deze regel werd gevormd door kleine re gebieden met veel inwoners. Hier is de ondergrens gesteld op 500 inwoners. Natuurlijk is met cumulatieve efFecten rekening gehouden wanneer de opper- vlakte en/of aantal inwoners net onder de gestelde grenzen vallen. Gegevens over het aantal inwoners zijn afkomstig van diverse bronnen. Voor re cente getallen is het cbs (publicaties en Website) een goede bron [url 3]. Hier zijn gegevens van heden tot 1940 be- schikbaar. Daarnaast zijn er volkstellin- gen uitgevoerd en beschikken ook de af- zonderlijke gemeenten soms over de (ge- fragmenteerde) informatie. Archieven en geografische woordenboeken werden ook geraadpleegd. Verder leverden ook hier collega-onderzoekers de nodige in formatie. Voor de periode 1851-1940 hebben Knippenberg en Mathijse [1990] een zogenaamde historisch-ecologische databank aangemaakt met allerlei gege vens over de politieke en sociale verhou- dingen van de gemeenten in Nederland. Voor de periode 1811-1851 beschikt het nidi (Nederlands Interdisciplinair De mografisch Instituut - url 4) over de zogenaamde Hofstee-databank, die gege vens bevat over de Nederlandse gemeen ten voor die periode. De databank wordt beschreven door Beekink en Cruyningen [1995]. Vanuit deze verschillende bron nen is informatie samengevoegd in een tabel met inwoneraantallen per jaar en per gemeente van 1811 tot en met 2001 (figuur 3). Omdat de bronnen voor de bevolkings- aantallen zo divers zijn en elkaar soms tegenspreken, is er ter controle op basis van de inhoud van de tabel een diagram gemaakt voor iedere gemeente. Figuur 4 toont het diagram voor de gemeente En schede. Onmiddellijk valt de fout in 1978 op. Hier is een cijfer vergeten waar- door de gemeente dat jaar volgens de bronnen honderdduizend inwoners minder had. Verder zijn de verticale lijn- stukken in het diagram opvallend, het gaat hier om een gedeeltelijke annexatie van Lonneker in 1886 en de totale an nexatie in 1935. Overigens waren de 6

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 12