De onderzoeksagenda van de ICA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL F.J. Ormeling theoretische kartografie, onderzoek theoretical cartography, research cartographie theorique, recherche TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLliS actualiseerde kartografische producten op een tijdige manier kunnen worden verstrekt. In de ook in dit tijdschriftnummer afgedrukte bijdrage van prof. Meng Naar Individualisering van de kaartproductie en mobiliteit van bet kaartgebruik wordr de noodzaak aangegeven voor het verder uitwerken van de karto grafische theorie aangaande het ontwerp van beeldschermkaar- ten en interfaces, op basis van haar interpretatie van de behoef- ten van de individuele kaartgebruiker. Haar onderzoeksagenda is gericht op de voorziening van aan de gebruiker aangepaste gebruikersinterfaces. Deze gebruikersinterfaces moeten worden aangepast aan nieuwe zoekmethoden en aan het nieuwe poten- tieel van de 'data mining', en er moeten autonome 'agents' aan worden verbünden, gebaseerd op de analyse van de handelin- gen van individuele kaartgebruikers. Samen bedekken Grünreich en Meng het hele spectrum van voorziening van ruimtelijke gegevens tot het gebruik ervan. Om dat in een uitgebreider kader te plaatsen kunnen we daar de redenen aan toevoegen voor het verstrekken en gebruiken van ruimtelijke gegevens: omdat deze handelingen met ruim telijke gegevens worden ontketend door het stellen van vragen over onze omgeving, waarop we een antwoord nodig hebben om de juiste beslissingen te kunnen nemen. Wanneer we dat kader lineair weergeven ziet het eruit zo- als in figuur i. Figuur 2 - Kern van het onderzoekskader. werkeiijkheid ruimtelijke gegevens ruimteliik beeld Het is het centrum van het Schema in figuur i dat de kern vormt van het on derzoekskader, en hierop (figuur 2) zul- len we ons in dit overzicht richten. Wanneer we het over de 'user' hebben, de gebruiker, bedoelen we ook het menselijke waarnemingssysteem, de hersenen en het bewustzijn. Op een kartografisch congres zoals dat net in Beijing is gehouden worden de resultaten van kartografisch onderzoek gepresenteerd. Om dat onderzoek beter te structureren was er in Beijing ook een aparte plenaire zitting aan gewijd. Op basis van de daar gehouden voor- drachten doet de schrijver een poging kartografisch onderzoek in een aantal rubrieken te ordenen, om het wat over- zichtelijker te maken. Op basis van die ordening gaat hij na wat de ICA-Ieden verder aan dat onderzoek zouden moe ten bijdragen, en wat de ica zelf zou kunnen doen om het te faciliteren. Inleiding Tijdens de plenaire zitting van het inter nationale kartografische congres in Beijing, augustus 2001, gewijd aan de kartografische onderzoeksagenda, waren er twee keynote addresses, van prof. Dietmar Grünreich, hoofd van het Bun desamt für Kartographie und Geodäsie (bkg) te Frankfurt, en van prof. Liqiu Meng, hoofd van het Kartografisch In- stituut van de Technische Universität te München. Grünreich's presentatie was getiteld Kartografisch onderzoek en ont- wikkelingswerk ten behoeve van de natio nale karteringsinstanties in Europazoals voorzien door die instanties, verenigd in het overkoepelende EuroGeographics. Zijn benadering was vooral bepaald door de positie van het bkg als dataleveran- cier. De onderzoeksinfrastructuur die door EuroGeographics wordt opge- bouwd is vooral gebaseerd op de doel- stelling een betrouwbare distributie van geografische gegevens te realiseren, waar- langs op de gebruiker georienteerde ge- Prof.dr. F.J. Ormeling is hoofd van de discipline- groep Kartografie, Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Universiteit Utrecht, Heidelberglaan 2, 3584 CS Utrecht, [e] f.ormeling@geog.uu.nl Figuur 1 - Onderzoekskader. antwoord gebruiker gebruiker waarneming/cognitie vraag ruimtelijke gegevens waarneming/cognitie werkeiijkheid Ik realiseer me dat we allang van derge- lijke lineaire modellen zijn afgestapt in de kartografische theorie; we gebruiken cyclische modellen, die ook al weer een beetje passe zijn, maar die in elk geval de noodzaak voor feedback aantonen. Bovendien wordt er in zo'n lineair mo- del geen mogelijkheid geboden om de 11

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 17