KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 neralisatie-onderzoek gepleit voor de ontwikkeling van intelli gente gegevensstructuren, objectieve evaluatie-procedures ten behoeve van generalisatie-resultaten en de ontwikkeling van cognitieve overwegingen en kosten/baten analyses. Onderzoek naar 'Feature extraction' en patroonherkenning is nodig om de revisie of productie of revisie van topografische ge- gevensbestanden te versnellen. Maar een van de meest veelbelo- vende onderzoeksgebieden is de cognitie. Het onderwerp wordt door tenminste twee iCA-commissies genoemd, en een ervan heeft een onderzoeksagenda gepresenteerd voor cognitieve en bruikbaarheidsstudies in geovisualisatie [Slocum et al., 2001]. Benodigde onderzoeksinfrastructuur Om het onderzoek te bevorderen op de in de vorige alinea aangegeven gebieden, ten behoeve van een duurzame ontwik keling van de aarde en andere cruciale aspecten van onze ge- meenschappelijke toekomst kunnen we als een internationa le vereniging ten minste in een deel van de benodigde in- frastructuur voorzien, 00k al zijn we misschien alleen maar in Staat een discussieplatform te leveren voor de resultaten van de onderzoeksprojecten, omdat we niet over de middelen be- schikken dit onderzoek 00k zelf te financieren. Deze infra- structuur zou dan bestaan uit wetenschappelijke tijdschriften, overzichten van promotie-onderzoek en van alle onderzoeks projecten en bibliografieen. Tijdschrift Met het Internationale Kartografische Jaarboek beschikten we zowel over een bundel van gezaghebbende teksten over nieuwe ontwikkelingen in ons beroep als over een selectie van de beste onderzoeksartikelen. Heiaas hebben we de controle over deze publicatie verloren, en dat is des te meer te betreuren omdat we een dergelijk contactpunt meer dan ooit nodig hebben voor het structureren van onze onderzoeksinspanning. De eni- ge publicatie met meer impact dan een jaarboek zou een regu lier kartografisch tijdschrift van de ica zijn. Het lijkt er echter op dat we de menskracht om een dergelijk tijdschrift uit te ge- ven op het ogenblik ontberen. Andere publicaties die ons in Staat zouden stellen om de rich- ting te zien die we met de onderzoeksinspanningen op gaan, zouden lijsten zijn van individuele promotie-onderzoeken die thans worden uitgevoerd en lijsten van de overkoepelende kar tografische onderzoeksprojecten. Op het gebied van de ge- schiedenis van de kartografie en van het kaartbeheer zijn de onderzoeksinspanningen goed in kaart gebracht. Dat is bij- voorbeeld zichtbaar op de Website Map History/History of Cartography: THE Gateway to the Subject http://ihr.sas.ac uk/mapst), geproduceerd door Tony Campbell van de British Library, de LiBER-site over kaartbeheer van Jürg Bühler {http://www.maps.ethz.ch/gdc-educati0n2maplib.html) en de Me- tadata-site van Jan Smits {http://www.kb.nl/persons/jan-smits/ metadata.htmWanneer we deze sites afzonderlijk bekijken, dan vinden we: Een lijst van promotie-onderzoeken Tony Campbell heeft op zijn Website over de geschiedenis van de kartografie alle 60 dissertaties vermeld over de geschiedenis van de kartografie die sedert 1955 verdedigd zijn. Er bestaan Amerikaanse publicaties die alle in de Verenigde Staten verde- digde proefschriften bevatten, en vergelijkbare lijsten zijn er 00k in Rusland. Maar er bestaat geen ge'integreerd totaalover- zicht van dissertaties, hoewel het niet moeilijk moet zijn om zo'n overzicht samen te stellen. Lijst van kartografische onderzoeksprojecten Een lijst van de promotie-onderzoeken zou een onderdeel moeten zijn van een groter overzicht van alle kartografische onderzoeksprojecten die door universiteiten, op speciale on- derzoeksinstituten, door Academies van Wetenschappen of in bedrijven die al of niet met bovengenoemde instellingen sa menwerken, worden uitgevoerd. Een dergelijke lijst zou kun nen worden onderverdeeld zoals dat in de huidige bibliogra fieen gebeurt, of zou een meer geactualiseerde indeling kunnen krijgen (zie kader 1): Kader 1 - Overzicht mogelijke indeling onderzoeksonderwerpen. geschiedenis van de kartografie kartografische theorie remote sensing, gegevensacquisitie geografische namen kartografisch modelleren generalisatie driedimensionale kartering projectieleer kaartontwerp nieuwe media (interactief, dynamisch, internet) gegevenskwaliteit data management/infrastructuur/standaardisatie analytische kartografie theorie van de geografische informatie cognitie kaartgebruik (incl. 'data mining' van ruimtelijke gegevens) Een dergelijke indeling van onderzoeksprojecten zou sterk in informatieve waarde toenemen als de onderdelen vergezeld zouden gaan van een overzicht van de relevante publicaties. Een volgend hulpmiddel om een idee te krijgen van het huidi ge kartografische onderzoek wordt dan 00k gevormd door de bibliografieen van kartografische literatuur. Bibliografieen Er bestaat nog een aantal op papier verschijnende bibliogra fieen, en wel in het Engels, Duits en Russisch, zoals het Re- feratnyj Zjurnal, en Bibliographia Cartographica, elk jaar over het voorgaande jaar uitgebracht door uitgeverij Saur, en be werkt door de kartografische staf van de Nationale bibliotheek in Berlijn [Zögner, 1999]. Het is een goed voorbeeld, dat jaar- lijks zo'n 3000 titels bevat van boeken, en artikelen. Commissies en werkgroepen In welke mate draagt de ica zelf bij aan de kartografische on derzoeksagenda? Wanneer men kijkt naar de 'terms of referen- ce', het overzicht van uit te voeren taken dat de commissies meekrijgen, dan blijkt er slechts bij een klein aantal sprake te zijn van onderzoekstaken. Dat geldt voor de commissie voor: Standaardisatie: identificeer de onderzoeksbehoeften die voort- komen uit de te ontwikkelen standaarden en de te ontwikke- len infrastructuur voor uitwisseling van ruimtelijke gegevens; Theorie van de kartografie: onderzoek het karteren als een cognitief proces; Visualisatie en virtuele omgevingen: onderzoek de cognitieve aspecten die ten grondslag liggen aan het ontwerp en gebruik van op kaarten gebaseerde visualisatiegereedschappen. Het recente nummer van cagis dat ze hebben geproduceerd is 14

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 20