KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 hier een goed voorbeeld van [MacEachren Kraak, zooi]; Kaarten en Internet: onderzoek naar vraagstukken die het kaartgebruik op het Web betreffen; Generalisatie: onderzoek bevorderen naar vraagstukken die schaalloze kaarten betreffen en automatische generalisatie, 00k door het verschaffen van voorbeelden van onderzoeks- projecten en testgegevens; Kartografie en kinderen: bevorderen van het onderzoek naar Problemen die verband houden met kinderen als kaartge- bruikers of kaartproducenten; Bergkartografie: bevorderen van het gemeenschappelijk on derzoek met andere (iCA-)commissies. Wanneer het vooral gaat om het ontwikkelen van bibliografi- sche hulpmiddelen, dan vinden wij bij de volgende commissies de volgende taken: Geschiedenis van de kartografie: produceren van een bibliogra- fie van nationale karteringsorganisaties; Generalisatie: produceren van een bibliografische database; Planetaire kartografie: productie van een veeltalige woorden- lijst van termen op dit vakgebied; Minderheden en Kartografie: produceren van een bibliografie van publicaties die betrekking hebben op de achterstelling van minderheden; Kartografie en kinderenuitbreiden van de bestaande biblio grafie betreffende zaken die met kinderen en kaarten te ma- ken hebben. In het verleden hebben we 00k de nodige voorbeelden gezien van commissies die bibliografieen vervaardigden, de belang- rijkste daarvan was waarschijnlijk de bibliografie van publica ties op het gebied van cognitieve aspecten bij het kaartlezen, vervaardigd door Chris Board [Board, 1976]. Uit dit overzicht mag men niet de conclusie trekken dat de an dere commissies geen belangrijke taken hebben. Ze leggen an dere accenten en zijn vooral bezig met ontwikkelingswerk, met opleiding en met de verbreiding van technieken. Ze bevorde ren de kartografische communicatie door ons te helpen stan- daarden, 'kookboeken' en richtlijnen te ontwikkelen. Maar wanneer we ons vakgebied serieus nemen en ons realiseren dat we in onze huidige samenstelling vooral bestaan uit universi- taire kartografen, kartografen verbonden aan nationale karte ringsorganisaties en aan commerciele kartografische bedrijven, in die volgorde, dan zouden we moeten proberen om meer richting te geven, wereldwijd aan het kartografisch onderzoek; bijvoorbeeld door instelling van een commissie voor dit ge bied, die een Website moet ontwikkelen waar de beoefenaren van onderzoek op specifieke deelgebieden elkaar kunnen ont- moeten. Andere alternatieven zouden zijn om algemene on- derzoekstaken te incorporeren in de taken van elke commissie, of het opzetten van een raadgevend orgaan op dit gebied. Het bestuur van de ica moet op dit gebied nog een Strategie ont wikkelen, die onderdeel zal zijn van het strategisch plan dat bij de volgende conferentie in Durban (2003) zal worden behan- deld. Maar suggesties voor die Strategie zijn zeer welkom. Literatuur Board, C. (1976), Bibliography ofiworks on Cartographic Com- munication. ICA-Commission v, London. Grünreich, D. (2001), Cartographic research anddevelopment serving the needs ofithe national Mapping Agencies the Euro pean perspective. Keynote address, 2nd plenary session, 20th International Cartographic Conference, Beijing. MacEachren, A.M. M-J. Kraak (2001), Research Challen- ges in Geovisualization. Special issue of Cartography and Geographie Information Sciencevol.28-1. MacEachren, A. D.R.F. Taylor (1994), Visualization in modern cartography. Pergamon; Oxford. Meng, L. (1997), Automatic Generalization of Geographie Data. Tech. Report, sweco, Stockholm, Svenska Försvar- smakten (Swedish Armed Forces), 76 pp. Meng, L. (2001), Towards individualization ofmapmaking and mobility ofmap use. Keynote address, 2nd plenary Ses sion. Proceedings, 20th International Cartographic Confe rence, Beijing. Slocum, T., C. Blok, B. Jiang, A. Koussoulakou, D.R. Montello, S. Fuhrmann, N. Hedley (xxxx), Cognitive and usability issues in geovisualisation. Cartography and Geogra phie Information Science, vol 28-1. Zögner, L. (1999), 25 Jahre Bibliographia Cartographica- Eine Dokumentationsaufgabe der Kartenabteilung. Mittei lungen Staatsbibliothek Preußischer Kulturbesitz Neue Folge 8 (1999) nr 2, pp. 302-305. Summary F.J. Ormeling The ICA cartographic research strategy Keywords: theoretical cartography, research Based on the Beijing Conference keynote addresses by Grünreich and Meng, the author proposes a framework for cartographic re search projects. On the basis of this framework he then characteri- zes the dijferent research approaches in cartography. The ICA with its limited resources to actually finance research projects has at least the means to facilitate them: the research contributions of the va- rious ICA commissions are listed, and options for an increased fio- cus ofthese research ejforts are discussed. Resume F.J. Ormeling - La Strategie de recherche de TACI Mots-cles: cartographie theorique, recherche Suite aux rapports de base de Grünrich et Meng, presentes La Conference de Beijing, l'auteur propose un cadre pour les projets en matiere de recherche cartographique au depart duquel il analyse les caracteristiques des diverses approches. Si TACI ne dispose que des moyens financiers tres Limites, cet effet, eile y contribue par d'autres moyens ainsi La publication des listes de recherches ejfectuees par ses dijferentes commissions et des options prises en vue d'un ejfortplus importantpour ces recherches. 15

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 21