Een nieuwe generatie TOP I Ovector data in Nederland ARTIKEL 200I-XXVII-4 N.J. Bakker E. Kolk gis/lis; digitale kartografie; productie van geografische informatie; onderzoek TREFWOORDEN Gis/lis, digital cartography, production of geographical information, research KEYWORDS sig/sit, cartographie digitale, production de rinformation geographique, recherche i MOTS-CLES Aan het begin van de 2ie eeuw Start de Topografische Dienst (tdn) met een nieuwe generatie TOPvectorproducten, de ob- jectgerichte TOPvectorbestanden, om aan de veranderde wen- sen van gebruikers te kunnen voldoen. Achtergronden en projectfasen worden in dit artikel toegelicht. De noodzaak van een nieuwe databank In het laatste decennium van de vorige eeuw zijn alle vectorda- ta op de schalen 1:10.000, 1:50.000, 1:250.000 en 1:500.000 geproduceerd. Ze worden in hoofdzaak geleverd aan over- heidsinstanties. De vectordata vormen tevens de basis voor de papieren kaarten en tegenwoordig worden 00k de rasterbestan den er rechtstreeks uit afgeleid. Inhoud en structuur van de databank van de TOPvectorpro ducten dateren van het eind van de jaren tachtig van de vorige eeuw. De productie-omgeving is gebouwd rond intern ont- wikkelde Software, op basis van Microstation. Reeds in 1975 is de eerste digitaliseerproef gedaan op schaal 1:10.000, maar we realiseerden ons al snel dat de hard- en Software op dat mo- ment bij lange na niet bruikbaar en efficient genoeg waren voor ons doel. Daarom zijn we begonnen met het digitaliseren op een kleinere schaal (1:250.000), die niet zo complex was en minder gegevens bevatte. In de jaren tachtig zijn de kaarten op de schaal 1:50.000 deels geconverteerd van analoog naar digi- taal formaat. In 1991 werden de eerste kaarten 1:10.000 gedigi- taliseerd. Nu kijken we tegen een nieuwe uitdaging aan. De TOPvector producten (1:10.000, 1:50.000, 1:250.000 en 1:500.000) zijn volledig geaccepteerd door de gebruikers, maar nieuwe toepas- singen en de wens om de topografische gegevens te koppelen aan andere thematische gegevens dwingen ons om na te den ken over een nieuwe structuur. De ravi coördineert de inspan- ningen om een nieuw kernbestand te ontwikkelen, dat moet dienen als referentie voor de Gis-toepassingen binnen Neder land. TOPiovector is inmiddels gekozen als kernbestand. Daar- naast is enkele jaren geleden een gebruikersplatform opgericht, het ogt, waarin alle geinteresseerde gebruikers kunnen partici- peren. Het platform kan gebruikerswensen formuleren, en als die worden geaccepteerd, worden ze 00k gei'mplementeerd. Drs. N.J. Bakker ir. E. Kolk zijn beiden werkzaam bij de Afdeling Onderzoek en Ontwikke- ling van de Topografische Dienst, Postbus 115, 7800 AC Emmen, [e] nbakker@tdn.nl, bkolk@tdn.nl Figuur 1 - TOPiovector. Belangrijke deelnemers zijn de diverse departementen, provincies, gemeenten, waterschappen en nutsbedrijven. Om de noodzakelijk aanpassingen te begrijpen wordt in de volgende paragraaf kort in- gegaan op de huidige productie van TOPiovector. Het huidige TOPI Ovector De Topografische Dienst is in 1952 be gonnen met de productie van kaarten op de schaal 1:10.000. De monochrome kaarten dienen tevens als basis voor de gekleurde kaarten 1:25.000. Gegevens die worden ingewonnen voor de schaal 1:10.000 worden 00k voor de kleinere schalen gebruikt. In het begin van de jaren negentig was het niet eenvoudig om specificaties op te stellen voor een product als TOPiovector. Gebruikerswensen konden nauwelijks worden achterhaald, omdat ervaren ge bruikers van digitale data ontbraken. Om die reden werden er drie basisprin- cipes geformuleerd: TOPiovector moest een simpele struc tuur krijgen om toepasbaar te kunnen zijn voor zoveel mogelijk gebruikers; TOPiovector moest uitwisselbaar zijn met de meest gebruikte Gis-systemen; de kaarten op de schalen 1:10.000 en 1:25.000 moesten rechtstreeks geprodu ceerd kunnen worden uit TOPiovector. Het resultaat is dat TOPiovector alle kaartelementen bevat die voorkomen in de kaarten 1:10.000 en 1:25.000. Om te voldoen aan het tweede uitgangspunt is besloten de vectordata zodanig te struc- tureren dat het gebruik in Gis-systemen 16

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 22