Overzichtskaart Gelderse Poort totstandkoming en bespreking KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT BIJ DE BIJLAGE H.M. Bosma G.W.J. van Omme In de Gelderse Poort, gelegen tussen Arnhem, Nijmegen en Emmerich, hebben veel uiterwaarden van Waal, Pannerdensch kanaal en Nederrijn weer hun natuurlijke karakter teruggekre- gen. Samen met de lokale bevolking, gemeenten, bedrijven, natuurorganisaties, Staatsbosbeheer, Delgromij en Stichting Ark werkt het Wereld Natuur Fonds hier al tien jaar aan de te- rugkeer van het oorspronkelijke rivierenlandschap van ooibos- sen, rivierduinen en nevengeulen. Natuurontwikkeling wordt hier gecombineerd met kleiwinning en rivierverruiming. Be- halve bakstenen en veiligheid levert de nieuwe natuur een be- langrijke impuls voor het regionale toerisme. Ruim 100.000 mensen bezoeken jaarlijks de Millingerwaard. De Overzichskaart Gelderse Poort is ontwikkeld om de bezoe- kers kennis te laten nemen van alle rijkdom in dit gebied. De kaart toont specifieke natuurinformatie zoals vogelobservatie- punten en begrazingsgebieden en in de marge ondermeer kin- deropdrachten, gebiedsbeschrijvingen en diersporen. Boven- dien toont de kaart horeca-informatie, geschikte routes om de Gelderse Poort per fiets, skeeler en veerpont te doorkruisen en gebieden waar wandelaars vrij mögen struinen. De totstandkoming van de Overzichtskaart Gelderse Poort De digitale topografische bestanden zijn vergroot van schaal 1:50.000 tot 1:35.000 Daardoor ziet er het kaartbeeld er meer 'open' uit. Dat moest 00k, want de uitgever wilde graag een vrijwel volledige topografische kaart en er moest nog wat in- formatie bij. Aan de kaart is de volgende thematische informatie toegevoegd. De 'natuurontwikkelingsgebieden' zijn aangeduid met een ge- spikkelde bruin-geel-groene vlakvulling. Die vlakvulling is ge- baseerd op een gescand en bewerkt fragment uit een tekening van pionierbeplanting. Het 'rivierengebied' bestaat uit aangren zende gebieden die voor de natuurontwikkeling 00k belangrijk kunnen worden. Het gras lijkt hier al iets groener... Verder zijn er enkele toeristische routes en attracties op de kaart weer- gegeven. Vooral de aanbevolen routes moesten opvallen. De topografische ondergrond is weergegeven met zachte tin- ten, maar wel zö dat de structuur van het gebied zichtbaar Drs. H.M. Bosma is werk- zaam bij kartografisch bureau Bosma Grafiek, Dukaatstraat 28, 6532 RH Nijmegen, [e] marijn maps-by-bos- ma.com Gerrit van Omme is werkzaam als zelfstandig kartograaf. Daarnaast werkt hij in deeltijd bij het KartLab, Universiteit Utrecht [t] 0343-571950 [e] gogrphcs@wxs.nl wordt; het vlechtwerk van rivieren, dij- ken en uiterwaarden. Watervlakken heb ben een blauwe slagschaduw gekregen. De kleine meertjes en strängen zien er daardoor iets pittiger uit. Om de topografische ondergrond verder zo rüstig mogelijk te houden is er voor gekozen om alle rode, oranje en gele we gen met geel weer te geven en alle be- bouwing met grijs. Er is wel een kleine slagschaduw aan de bebouwing toege voegd zodat de losse huizen goed zicht baar blijven. De randen van weilanden en akkerpercelen zijn weggelaten. De ex tra vlaksymbooltjes voor onder meer boomgaard en fruitkwekerij zijn wegge laten, evenals het verschil tussen naald-, loof- en gemengd bos. De gegevens van de topografische ondergrond waren compleet en actueel en hoefden daarom niet te worden aangepast. Alleen de Be tuweroute en de nieuwe nevengeul in de Klompenwaard zijn er bijgetekend. Er is intensief overleg geweest met de vormgevers die de rand met foto's en teksten samenstelden. De vormgevers hebben het kaartbeeld fraai naar de witte achtergrond laten verlopen. De karto graaf zorgde er voor dat de belangrijkste gebieden en namen in het beeld pasten. De TOP50vector-bestanden zijn door de Topografische Dienst geleverd in Arcln- fo export format (.eoo). Dit zijn afzon- derlijke bestanden voor vlakken zoals 'bos', lijnen zoals 'onverharde weg', hui zen en lijnsymbolen zoals 'stuw'. Bosma Grafiek heeft al deze dementen met Avenza MAPublisher ge'importeerd in Adobe Illustrator, samengevoegd en ver der bewerkt. 23

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 29