Isewaard BIZONi GROEN- 24 iw'aard Bisoribaai iezelsträär: Figuur 2 - Fragment uit Blad 40W van TOP^ovector. 2001, Topografische Dienst, Emmen. 2001-XXV11-4 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Na het importeren in Illustrator kwamen alle elementen van de kaart tevoorschijn als kale vectorlijntjes (figuur 2). Deze ele menten zijn in Illustrator nieuw ingekleurd. Dit ging prima dankzij de extra codes die tegenwoordig in de Arclnfo export bestanden van de Topografische Dienst voorkomen. Figuur 1 - Fragment uit Blad 40Wvan de oorspronkelijke Topo grafische kaart 1:40.000. 1999, Topografische Dienst, Emmen. j" Zand- K'i heuvel jstraat OORTJES- Hezelstraat Vrijwel alle standaardelementen kwamen goed door de con- versie en konden eenvoudig weer worden ingekleurd. Alleen het geblokte lijnsymbool voor de spoorlijnen kwam niet goed uit de verf omdat elke spoorlijn uit ontelbaar veel körte lijn- stukjes was samengesteld en het blokpatroon steeds opnieuw begon. Door de spoorlijnen handmatig opnieuw te tekenen ontstonden wel doorgaande geblokte lijnen. Figuur 9 - Fragment van de Overzichts- kaart Gelderse Poort 1:49.000. Kartografie: 2001, Bosma Gra- fiek, Nijmegen. Topo- De puntsymbolen zoals kerktorens en wegnummers kwamen grafische ondergrond: bij de conversie niet goed door, daarom is het merendeel ©2001, Topografi- handmatig opnieuw op de kaart geplaatst. sehe Dienst, Emmen. Oude Het microrelief van dijken en kaden vormt een belangrijk onderdeel van de Overzichtskaart Gelderse Poort. In de oor spronkelijke topografische kaart is het microrelief heel mooi weergegeven met zwarte schrapjes en driehoekjes. De kant-en-klare reliefschrapjes en -drie hoekjes zitten wel in de oorspronkelijke TOPvector-bestanden, maar raakten ver loren bij de conversie via Avenza MAPublisher naar Adobe Illustrator. De Topografische Dienst Steide daarom de 'patterningfiles' in een ander bestands- formaat beschikbaar (AutoCad dxf), dat zieh beter liet converteren. De symbool- tjes voor het microrelief waren oorspron- kelijk op schaal 1:50.000 in zwart gete- kend. Nu ze meevergroot zijn naar schaal 1:35.000 dreigden ze te veel op te vallen en is er voor gekozen om ze met een rüstige grijstint weer te geven. Ook de symbooltjes voor onder meer 'losse boom', 'bomenrij' en 'rijksgrens' zijn overgenomen uit de 'patterningfiles' in Autocad dxf format. Een ander mooi onderdeel van de oor spronkelijke topografische kaart wordt gevormd door de (bruine) hoogtelijnen en hoogtecijfers. Deze ontbreken echter in de standaard TOP50vector-bestanden. De Topografische Dienst kan ze op ver- zoek wel in afzonderlijke bestanden leve- ren. Na rijp beraad is besloten dat hoog telijnen in deze kaart van de Gelderse Poort niet echt nodig zijn en dat ze hier achterwege mochten blijven.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 30