Op päd met het Wereld Natuur Fonds. KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 binnenhaalt, en deze 00k nog tot een goed einde weet te bren- gen, wil dat zeggen dat je heel wat in je mars hebt! Bij de bespreking van de overzichtskaart van de Gelderse Poort ontkom je er niet aan 00k naar de andere onderdelen van de brochure te kijken. Immers beide kaarten met bijbehorende teksten en foto's vormen een geheel. Althans zouden dat moe- ten vormen. Want bij het bestuderen van de kaarten viel mij op dat elk onderdeel toch een min of meer eigen leven leidt. Eerst de titels van de kaarten: op de cover (figuur 4) Staat dat het gaat om een 'Handige overzichtskaart' en een unieke 'Mil- lingerwaard struinkaart'. De eerste titel vind je wel heel be scheiden terug in het legendablok van de overzichtskaart; de andere titel keert niet terug. Boven de struinkaart Staat wel een wervende tekst in een heel groot corps! Ook een eenduidig colofon/auteursrechtvermelding voor de hele brochure is er niet: er is een colofon in het legendablok van de overzichtskaart, dat ergens onderin de kaart nog eens herhaald wordt. En er is een apart colofon voor de struinkaart. In alle gevallen wordt het Bureau Meander (bureau voor na- tuurtoerisme) genoemd, kennelijk heeft die voor de algehele vormgeving zorg gedragen. Dan gaan we naar de overzichtskaart. Een kaart die goed is vormgegeven met rüstige groene (natuur!) en bruine tinten. De bebouwing is in een bescheiden grijs naar de achtergrond gedrukt. Wegen zijn in wit of geel weergegeven. De wandel-, fiets- en skate-/skeelerroutes Valien goed, maar niet overdreven op. Er is gekozen voor een fraai letterfont met schreef. De kaart is lust voor het 00g! Je zou hem zo in willen lijsten. En daarmee komen we bij de vraag: voor wie is de kaart eigen- lijk gemaakt? Volgens de tekst op de achterzijde van de cover is het een overzichtskaart van het Hart van de Gelderse Poort en een routekaart voor fietsers, skaters (en/of skeelers, of is dat hetzelfde - zie legenda). Volgens de legenda is de kaart er ook voor wandelaars. Nog al wat doelgroepen dus. De kartograaf heeft geprobeerd met de wensen van al deze groepen rekening te houden. Beheerders van natuurterreinen, is mijn ervaring, willen het liefst het terrein waar ze eigenaar van zijn zo gedetailleerd mo- gelijk weergegeven hebben. De TOP50vector-bestanden van de Topografische Dienst lenen zieh daar uitstekend voor. En dus Staat elk huisje, elk weggetje, elk slootje er op. Of de kaart daarmee geschikt is voor andere doelgroepen is de vraag. Voor de wandelaar is het een prima schaal en detaillering om op te lopen, maar voor de fietser zal de kaart veel te gedetailleerd zijn. AI fietsend moet je de kaart kunnen raadplegen. En dan moeten de Symbolen en de typografie van enige afstand duide- lijk leesbaar zijn. En dat lukt niet zo erg: er staan veel te kleine Symbolen op en de typografie is voor een groot deel ook veel te klein. Beide verdrinken daardoor in de rest van de gedetailleer- de topografie. Kartografie is de kunst van het weglaten: het ge- bruik als overzichtskaart laat hier echter niet toe dat er veel weggelaten wordt. Als fietser ben je trouwens met deze kaart helemaal siecht af, want de kaart past alleen in volledig gevouwen toestand in de kaarthouder. Dan houd je een betrekkelijk klein stuk over om te raadplegen. AI snel ben je aan de rand van de kaart gearri- veerd en moet het kaartblad omgeslagen worden. Je zou na- tuurlijk de kaart anders kunnen vouwen, maar dat gaat lastig vanwege het dikke papier en de hard cover. Dan nog iets over de legenda. De derde categorie 'akker en weiland' zou mijns inziens aangevuld moeten worden met 'on- bebouwd', omdat er een aantal witte gebieden in de kaart zijn die geen akker of weiland zijn. Dat laat- ste valt in de kaart vooral op binnen het rivierenlandschap. Omdat niet iedereen vertrouwd is met de Symbolen in de to pografische ondergrond lijkt een uitbrei- ding van de legenda op zijn plaats. En het woord 'toeristinformatie' lijkt me een lelijk anglicisme. De 'actieve' gebruikers van de kaart zul- len overigens blij zijn met het onder- scheid tussen 'rüstige weg' en 'drukkere weg'. Ik vraag me alleen af of het kleur- onderscheid tussen geel en wit voldoen- de is bij siecht licht. Een stukje detaillering wat mij opviel is het afbeelden van het coördinatenstelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Elke be- roepskartograaf weet wat dit voorstelt, maar zouden de leden van het Wereld Natuur Fonds dit ook weten, en wat is het nut er van voor de gebruiker? Samenvattend: de Overzichtskaart van de Gelderse Poort is een fraaie overzichts kaart en wandelkaart, maar niet zonder meer geschikt voor alle doelgroepen die de uitgever voor ogen heeft. G.W.], van Omme Figuur 5 - Omslag (achterkant) van de over zichtskaart van de Gelderse Poort. in/. De Gelderse Poort is een uniek natuurgebied gelegen tussen Arnhem, Nijmegen en Emmerich. Met z'n door de wind opgebiazen rivierduinen, kuddes grote grazers, bloemrijke graslanden en spontaan ontstane ooijbossen waarin bevers leven, kunt u volop genieten van de vrije, wilde natuur. Deze kaart biedt u het volgende: Een overzichtelijke kaart van het hart van de Gelderse Poort waaronder alle wilde natuurgebieden längs de Waal, de beroemde Ooijpolder en natuurlijk de Millingerwaard. Suggesties voor fiets- en skateroutes waarmee u de voor u meest geschikte route zelf kunt bepalen. Een speciale Millingerwaard struin kaart om in alle vrijheid door de wilde natuur te zwerven. Waardevolle informatie over het gebied, handige tips, interessante weetjes en leuke opdrachten voor de kinderen. Wij wensen u veel plezier prachtige wilde natuur! WHt u meer weten over deze kaart? Meander, bureau voor natuurtoerisme (meander®ision.nl). Wilt u meer weten over het Wereld Natuur Fonds? Woreld Natuur Fonds WWF Boulevard 12 3707 BM Zeist Postbus 7 3700 AA Zeist Sorvicelijn: 0900 1962 (45 ct/min) intodwnt.nl 26

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 32