Kleurenruimten en kleuren op hetWeb ARTIKEL 200I-XXVII-4 A. Brown W. Feringa aspecten van kleur, Web safe kleurenkaart, overzicht TREFWOORDEN colour Spaces, Web Safe colours keyword S utilisation de couleurs, nuancier sur le Reseau, apercpt MOTS-CL^S Kleuren kunnen in een tweedimensionaal vlak of in een drie- dimensionale ruimte gerangschikt worden. In eerste instantie is men geneigd te denken dat 'kleur' met een algemeen mo- del beschreven kan worden, maar dat is helaas niet zo. Er zijn verschillende uitgangspunten mogelijk. Zo kan kleur be schreven worden vanuit het gezichtspunt van de mens, maar 00k vanuit de beperktere mogelijkheden die geboden worden door drukwerk of beeldscherm. In dit artikel willen we ons beperken tot kleurgebruik op het internet, en aangezien het visualisatiemedium daarbij het beeldscherm is, wordt dat de spil van het verhaal. Kleuren op een beeldscherm zijn altijd opgebouwd uit combinaties van rood, groen en blauw, en voor het internet is er een serie combinaties ontwikkeld die er op alle Systemen en configuraties egaal uitziet, zelfs op beeldschermen die afgesteld zijn op 256 kleuren. Dit artikel beschrijft een aantal kleurenruimten en laat zien hoe de 'Web Safe' kleuren in een bepaalde ruimte geplaatst kunnen worden. Deze ruimte wordt ontleed en het resultaat daarvan is te zien in de bijlage en op de NVK-website. Inleiding Het internet biedt nieuwe mogelijkheden voor het verspreiden van kaartmateriaal. Dat is vooral te zien bij routeplanners, maar gelukkig in toenemende mate 00k op toeristische en in- formatie-sites. De ontwerpers van deze kaarten moeten zieh enerzijds beperken in informatiedichtheid, maar hebben aan de andere kant meer speelruimte op het gebied van interactie, toevoeging van verschillende informatielagen en hyperlinks dan bij analoge papieren kaarten. Het internet is als medium 00k zeer aantrekkelijk omdat actuele informatie via webkaar- ten snel toegankelijk is voor een groot publiek. Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kunnen we zeggen dat kaarten tegenwoordig gemaakt worden met be- hulp van de Computer. Een kaart kan bijvoorbeeld het produet zijn van een Gis-analyse, of rechtstreeks worden gegenereerd vanuit een databank. Voor een ingewikkeld kartografisch pro duet of een produet van hoge grafische kwaliteit wordt vaak speeifieke Software gebruikt, zoals Macromedia FreeHand of Adobe Illustrator. Kenmerkend voor alle kaartprodueties is dat de kartograaf altijd binnen de mogelijkheden van het medium Allan Brown en Wim Feringa zijn werkzaam bij de Afdeling Geoinformatica, Kartografie en Visualisatie van het ITC, Postbus 6, 7500 AA Enschede, [e] brown@itc.nl; feringa@itc.nl ontwerpt. Offsetdruk bijvoorbeeld biedt mogelijkheden voor hoge resolutie en 'spot' (gemengde) kleuren, waardoor er met veel detail in kleur en beeldelemen- ten gewerkt kan worden. Moet de kaart echter voor inkjet- of laserprinters wor den ontworpen, dan zal men rekening moeten houden met een lagere resolutie en gebruik van uitsluitend de standaard drukkleuren cmyk (eyaan, magenta, geel en zwart). Voor een beeldschermkaart moet rekening worden gehouden met de afmetingen, de zeer beperkte resolutie van de rasterelementen en het feit dat het beeld wordt opgebouwd uit additie- ve menging van rood, groen en blauw. Dezelfde kleuren worden op het ene uit- voersysteem (bijv. offset, inkjet, laser- print, beeldscherm) anders weergegeven dan op een andere, en zelfs binnen een systeem kunnen verschillen optreden. De oorzaak ligt in de verschillende wij- zen waarop kleuren aan ons gepresen- teerd worden: de ene keer via RGB-licht en de andere keer via CMYK-inkten of to- ners. Tenzij een geavaneeerd kleurma- nagementsysteem wordt gebruikt, is het bereiken van een consistente kleurweer- gave van een bepaalde kaart in een pro- duetietrajeet met verschillende Systemen niet eenvoudig. Om zekerheid te hebben over de kleuren in het gedrukte resultaat van een digitaal opgemaakte kaart, moet van tevoren een kleurenkaart worden ge maakt met dezelfde techniek die wordt gebruikt voor de uiteindelijke kaart (zie 00k kernkatern 17 in KT 2001.3). Een kleurenkaart of -palet bevat vooraf gede- finieerde kleuren, waaruit gekozen kan worden. Hoe de kleuren er tijdens tus- senliggende stappen in het produetie- proces uitzien is niet belangrijk: slechts het uiteindelijke resultaat telt. 32

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 38