9«9 1 I 33 KARTOGRAPISCH TIJDSCHRIFT Beeldschermkleuren Eerst moeten we vaststellen dat er grote variatie is in soorten beeldschermen, die allemaal hun eigen wijze hebben om kleur te maken. Het meest bekend is na- tuurlijk de aloude beeldbuis, de Refresh Cathode Ray Tube (crt), maar sterk in opkomst zijn de platte beeldschermen, de Fiat Panel Displays (fpd), waarbin- nen een drietal hoofdsystemen zijn die allemaal kans van slagen hebben: lcd (Liquid Crystal Display, nu het meest gebruikt voor laptops), pdp (Plasma Dis play) en fed (Field Emission Display). We beperken ons hier tot een zeer alge- mene beschrijving van de wijze waarop kleur gevormd wordt. Kleuren op een beeldscherm worden bepaald door varia- ties in intensiteit van RGB-licht, dat af- komstig is van een regelmatig patroon of matrix van zeer kleine punten. De inten siteit wordt bepaald door de sterkte van de stroom elektronen die deze punten bereiken op het scherm. Voor de crt worden de kleuren gepro- duceerd door opgloeiende fosforpunten (figuur i). Een algemene standaard in moderne pc's is dat de intensiteit in 256 niveaus tussen 'geen licht' en 'volle sterkte' opgedeeld kan worden. Het aan- tal niveaus heeft te maken met de 256 waarden die kunnen worden gecodeerd door een binaire getal van 8 'bits' (binary digits), beter bekend als een 'byte'. Elke bit kan een waarde hebben van o of 1 (aan of uit) en met 8 bits krijgen we dus 28 (256) mogelijkheden. Aangezien dit het geval is voor alle drie de kleuren, wordt het totaal aantal mogelijke kleuren 2563, ofwel 16,777,216. Dit palet van 16.8 miljoen kleuren krijgt de naam 'True Color (32bit)' in Microsoft Windows. Ei- genlijk zijn 24 bits voldoende, maar om technische redenen wordt een extra byte toegevoegd. Bij FPD-schermen heeft men nog steeds te maken met kleine, lichtge- 2001-XXV11-4 vende dementen in de primaire kleuren RGB (figuur 2). Voor beide technieken geldt dat van een normale afstand de indivi- duele punten of dementen niet zichtbaar zijn, de lezer ziet slechts het resultaat van additieve menging van de primaire kleuren. Figuur 3 - Een triad Het beeld op een CRT-scherm. dement') Triad van Rood, Groen en Blauw dfy Dot pitch op een scherm bestaat uit pixels. Een pixel ('picture is een klein vierkantje, ongeveer een derde millime- ter breed en hoog. De resolutie van een beeldscherm wordt standaard vermeld als het aantal pixels, in kolommen en rij- en. Een pixel moet tenminste een fosfor- punt van elk van de drie kleuren omvat- ten. Een setje van drie punten (een 'triad', zie figuur 3) is iets minder dan een derde van een millimeter in door- snee. Door de relatie tussen triad- en pixelgrootte is een hoge resolutie op kleinere schermen niet mogelijk. Figuur 1 - Beeldvor- mingop een CRT- beeldscherm. beeldscherm Schaduw masker RGB electronen kanon Kleuren op het internet Er worden veel kaarten specifiek voor het internet gemaakt, het maken van een afdruk op papier is daarbij bijzaak. De maker van een kaart voor een Website moet een beslissing nemen over de grootte van de kaart in pixels, en dan vooral over de breedte (het aantal kolommen). Een webpagina kan veel langer worden dan het aantal pixelrijen op een scherm toelaat, maar als het aantal kolommen groter is dan een scherm aankan, moet de ge- bruiker 00k zijwaarts scrollen of'pannen'. Voor internetgebrui- kers wordt verticaal scrollen als normaal ervaren, maar in hori zontale richting is het niet echt aanvaardbaar, het leidt tot een dubbele beweging. Tijdens de eerste jaren van het internet was 640 kolommen de standaard, een beperking die natuurlijk voor al door beeldschermresoluties werd opgelegd. Tegenwoordig hebben de meeste crt- en FPD-schermen een veel hogere maxi- mum resolutie, de breedte van de kaart kan dan 00k groter zijn. Een aantal gebruikers heeft echter nog een kleinere monitor en 00k de resolutie van een doorsnee laptop-computer is niet erg hoog. Algemeen kan daarom gesteld worden dat een kaart- breedte van 800 pixels beter niet overschreden kan worden. Er moet echter 00k gelet worden op de omvang van het bestand, een groter plaatje levert een beduidend groter bestand op. Figuur 2 - Beeldvorming op een LCD-beeldscherm. Polarisatie filters RGB fosforpunten Lichtbron n Glasplaten Transparante electroden Rode, Groene en -Gele kleurenfilters

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 39