37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2QOI-XXVII-4 ijzer in het diagram wordt gevormd door de zuivere, monochromatische kleuren van het spectrum, plus de paarse kleuren die bestaan uit een mengeling van rood en blauw zonder groen. Alle denkbare kleuren liggen binnen het hoefijzer, met wit in het midden (x y 0.33). Binnen het diagram in figuur 12 worden drie ty pische kleurbereiken geplot, die duide- lijk niet exact hetzelfde zijn. Het moni- tor-bereik is niet toevalig een driehoek. Een belangrijke eigenschap van de kleu- rendriehoek is dat de additieve mengsels van twee kleuren altijd op de rechte lijn tussen de twee geplotte kleuren liggen. De drie (rgb) kleuren van een beeld- scherm creeren dus een driehoek. De ciE-kleurendriehoek laat slechts twee aspecten van kleur zien: kleursoort en verzadiging. De doorgetrokken lijn tus sen het witpunt en een kleurpunt kruist het hoefijzer op de dominante golflengte van die kleur. Verzadiging neemt toe vanaf het witpunt. Grijswaarde wordt in het ClE-systeem aangegeven door een Figuur 13 - De CIELUV-kleurenruimte. apart cijfer, de waarde van een denkbeei dige primaire kleur y. De cie heeft twee driedimensionale kleurenruimten gemaakt op basis van de driehoek (figuren 13 en 14; URL 9). Beide Systemen, cieluv en cielab, hebben een centrale as voor de luminantie (helder- heid). cieluv wordt veel gebruikt bin nen de Tv-industrie. cielab is speciaal gemaakt voor reflectiekleuren, bijvoor- beeld drukkleuren. Figuur 15 laat een kubus zien van de kleuren gemaakt door een bepaalde printer, en geplot in het ClELAB-systeem. Op papier en op beeldscherm is een ding duidelijk: een aantal kleuren ligt visueel zeer dichtbij elkaar. Met andere worden, als een kleur eenmaal wordt gekozen voor een kaart, dan zijn de dichtstbijzijnde kleuren in de kleurenruimte vaak niet bruikbaar. Verder zijn de donkere kleu ren haast niet van elkaar te onderschei- den en kunnen de zeer verzadigde kleu ren te dominant zijn voor een kaart. Het aantal bruikbare kleuren is dus eigenlijk veel minder dan de 216 Web Safe kleu ren. Om deze reden worden in toene- mende mate andere kleuren gebruikt op Websites, vooral de lichte, zachte kleu ren. Men gaat er dan vanuit dat de ge- bruikers 'True Color' hebben afgesteld op hun beeldschermen. De kleurenschij- ven kunnen desalniettemin fungeren als hulpmiddel bij kleurselectie, met de in- dividuele kleuren als ijkpunten. N 00t Figuur 14 - De CIELAB-kieurenruimte. Figuur 15 - Het bereik van printerkleuren. Een aantal illustraties in dit artikel is met toe- stemming (en in bewerkte vorm) ontleend aan het boek Colour Basics for GIS users, ge- schreven door de auteurs van dit artikel. Het boek zal begin 2002 worden uitgegeven door Pearson Education, London. eoretisch aximale gamut Scanner'' monitor. rinter Figuur 12 - De CIE- kleurendriehoek met drie typische kleuren- bereiken. De Web Safe kleuren kunnen worden geplot in het ClELUV-systeem, of op pa pier gedrukt in het ciELAB-systeem. Zij kunnen 00k gerangschikt worden op een manier die veel op het Ostwald-systeem lijkt, of op het HLS-kleurmodel. De ku bus met de 216 kleuren wordt getrans- formeerd in een dubbele kegel, die hori zontaal doormidden gesneden wordt. De beide kegels die daardoor ontstaan wor den ontleed, laag voor laag, en elke laag wordt getransformeerd in een schijf. In alle schijven geeft de richting de kleur soort aan en de afstand tot het centrum de verzadiging. Grijswaarde kan niet rechtstreeks afgeleid worden: in de helft van de schijven worden de kleuren don- kerder naar buiten toe, in de andere helft lichter. De kleuren- schijven van de Web Safe kleuren zijn als bijlage gevoegd bij deze aflevering van het KT. Deze Web Safe kleurenkaart is 00k beschikbaar op de NVK-website.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 43