Naar individualisering van de kaartproductie en mobiliteit van het kaartgebruik 39 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL Liqiu Meng gebruik van geografische informatie, muld-media TREFWOORDEN use of geographical information, muld-media keywordS utilisation de 1'informarion geographique, muld-media MOTS-CLES Terwijl de wijdverbreide toegang tot het internet het verschil tussen het leven op kantoor en thuis steeds verder verldeint, schept de draadloze telecommunicatie een steeds talrijkere mobiele bevolking in de open lucht. Deze mobiliteit vereist het kleiner worden van reken- en weergave-apparatuur, en die vereisen op hun beurt nieuwe beperkingen op het gebied van draadloos opvragen, overzenden, visualiseren en analyse- ren van ruimtelijke gegevens. In 1999 voerden onze collega's nog hevige discussies over een naadloze en verschaalbare di gitale aarde ('digital earth'). De onderwerpen die vandaag bovenaan de discussielijst staan zijn: 'location-based Services' en de 'bewegende digitale aar de'. Zonder tijd voor een adempauze bevinden we ons op- eens midden in een nieuw tijdperk van individualisering van de kaartproductie en van mobiliteit van het kaartgebruik. Het is daarom niet verbazingwekkend dat de spectaculaire technische vooruitgang veel onopgeloste kartografische Pro blemen met zieh mee brengt evenals een aantal nieuwe on derwerpen voor onderzoek. Internet als een smeltkroes van persoonlijke geo-diensten (geo-services) Door de ontwikkeling van e-commerce is internet veranderd in een wereldwijde markt waar een grote varieteit aan goe- deren stroomt tussen leveranciers, be- middelaars en kopers. In tegenstelling tot de tastbare goederen die door de le veranciers per post moeten worden ver- stuurd, of door de afnemers moeten worden opgehaald, hebben ruimtelijke gegevens een intrinsieke flexibiliteit om direct na bestelling gedownload te kun- nen worden. Leveranciers van geo-data hebben zieh al jarenlang geconcentreerd op de constructie van 'portals' om ko pers aan te trekken. Ze hebben de lacu- nes in hun pakhuizen opgevuld en dou- blures verwijderd, ze hebben de goede ren zelf geactualiseerd en ze hebben compressiemethoden en datastrueturen voor een efficiente overdracht ontwikkeld. De beschikbaarheid van een digitale aarde op het internet is echter niet ons einddoel, het is slechts het begin van het ont- staan van persoonlijke geo-diensten, met het internet als de smeltkroes. Om op locatie gebaseerde taken uit te kunnen voe- ren, moeten 'netizens' (internet-burgers) bijvoorbeeld weten welke soort ruimtelijke gegevens ze nodig hebben, en hoe ze die kunnen vinden. Ze zijn teleurgesteld wanneer: het zoeken naar de ruimtelijke gegevens moeilijk is te formu- leren, de zoekmethoden niet efficient zijn, de gevonden gegevens niet geschikt zijn, of er teveel gegevens worden aangeboden. De volgende geo-diensten zijn nodig voor het verkrijgen van gegevens via het internet: Op locatie gebaseerde zoektalen In tegenstelling tot zoekacties die op documenten gebaseerd zijn, en die bestaan uit trefwoorden die door Booleaanse be- werkingen met elkaar worden verbonden, moeten op locatie gebaseerde zoektalen in voldoende mate in tut tief de ruimtelij ke concepten beschrijven die bestaan uit geometrische of topologische eenheden (zoals geografische regio's en hun ruimtelijke relaties), op locatie gebaseerde kwaliteiten en kwantiteiten (zoals ge- geo-codeerde thematische attributen die met de betreffende geografische regio's verbonden zijn), en aan het thema gerelateerde kwaliteiten en kwantiteiten (zoals associatieve informatie en verwijzingen, die met die themati sche attributen kunnen worden verbonden). Omdat er geen sprake is van scherpe grenzen tussen ruimtelij ke concepten moeten de overeenkomstige zoektaken verrijkt worden met 'fuzzy' Operators (zoals dichtbij, rondom, over- eenkomstig) en niet-fysieke maten (zoals afstanden in termen van reistijd of uitgaven). Tolerante zoekmethoden voor op locatie gebaseerde taken Technisch gezien kan men de geometrie van een bepaald geo- grafisch gebied exaet kopieren, maar een ruwe weergave ervan is voor veel op locatie gebaseerde toepassingen voldoende. De Prof. dr. Liqiu Meng is hoogleraar in de kartografie aan de Technische Universiteit van München, Arcisstr. 21, 80333 München, [t] +49-89-28922826, [e] meng@bv.tum.de, [i] http://www.carto- tum.de.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 45