m Kollbach 43 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT (zie figuur 3) stuurt de aandacht van de gebruikers selectief naar de gekarteerde inhoud. Een gei'ndividualiseerde visie kan worden gegenereerd wanneer de ge- bieden waarin een persoon gei'nteres- seerd is interactief door die persoon zelf kunnen worden ingesteld. Gebruik van een anamorfose vormt inderdaad een prima vorm van het gebruik van mislei- dende trucjes om ons te helpen de waar- heid uit te vinden. Door weergave van de visuele impressie van de oorspronke- lijke tafereien (of door het creeren van een visuele indruk van de niet-zichtbare tafereien) genereert een foto-realistische weergave een immersieve atmosfeer voor zijn gebruikers. Het kan zo de aandacht van de gebruikers richten op geome trische aspecten zoals de vorm en de grootte van de ruimtelijke objecten of concepten. Het andere uiterste is dat zeer ver geabstraheerde grafische weergaven de aandacht van de gebruiker trekken door het expres introduceren van schijn- bare verschillen tussen elk symbool en datgene Wat het voorstelt (zijn 'referent'). Dit onderscheid schept een psychologi sche afstand welke de gebruikers isoleert van de geometrische aspecten van de in- dividuele tafereien, en ze op die manier dwingt om voor verdere informatie ver- der te kijken dan het visuele uiterlijk. Wat de gebruikers in feite verwachten van een digitale aarde is veel meer dan wat ze zouden kunnen zien wanneer ze op een toverkleed door de lucht zouden vliegen. Het gecombineerde gebruik van kaarten en aan kaarten gerelateerde weer gaven is efficient gebleken bij het helpen van de gebruikers om aan de hand van foto's van de werkelijkheid te komen tot de werkelijkheid van foto's. In de tijd van voor de Computer speelden kaartver- wante weergaven slechts een marginale rol vanwege hun kleine productievolume en/of hun beperkte wetenschappelijke waarde. Soms werden ze in het Engels 'paramaps' genoemd, een term die hun enigszins inferieure positie in de karto- grafie al aangeeft. In de digitale kartogra- fie is deze situatie echter dramatisch ver- anderd, met name sedert de introductie van de multimedia-technologie. Het snelle doordringen van de exploratieve kartografie heeft geresulteerd in een con- stant toenemend aantal van kaartver- wante weergaven. In interactieve karto- grafische informatiesystemen worden kaartverwante weergaven door de ge bruikers geaccepteerd als tenminste even waardevol als standaardkaarten. Het feit dat goed ontworpen kaartverwante weer gaven betere blikvangers zijn dan stan daardkaarten is vooral belangrijk voor beeldontwerpen die aangepast moeten Figuur 4 - Een 'sensi tive mapbij het in- typen van een bepaal- de straatnaam licht het betreffende kaart- symbool op naar [Kauper, 2001]). zooi-xxvii-4 zijn aan de kenmerken van het beeldschermmedium. De regel dat een passieve papieren kaart tegelijkertijd zowel een goede algehele leesbaarheid moet garanderen als de zichtbaarheid van zijn individuele Symbolen moet verzekeren is niet meer toe te passen op het beeldschermmedium. Wanneer men rekening houdt met het beeldscherm-leesgedrag van de gebruiker, dan moet een beeldschermkaart en vooral een op internet - pro- beren onmiddellijk de aandacht te trekken van zijn beoogde gebruikers door het aanbod van direct opvallende leesbaarheid en onmiddellijke weergave. Pas wanneer de gebruikers hun be- langstelling tonen heeft het zin om de benodigde leesbaarheid van de details te verschaffen om tot verder lezen in Staat te stellen. Dit kan wel eens een van de belangrijkste redenen zijn voor de wijdverspreide toepassing van technieken zoals anima- tie, mutidimensionale multivariabele visualisaties, opeenvol- gende weergaven, 'sensitive symbolization' (zie 00k figuur 4), het gebruik van ge'fntegreerde legenda's, aangepaste plaatsing van namen enzovoort. Kollbach Gemeinde Petershauser Landkreis Dachau Straßennamen Dachauer Str De uitdijende markt van kaartverwante weergaven vereist nieuw inzicht van ons in het bereik van kartografische produc- ten en hun evaluatie. Onderzoek van de kaarttypologie of 'tupu' (grafisch spectrum) zoals onze Chinese collega's dat noemen, moet uit de volgende deeltaken bestaan: onderzoek doen naar de impact van gis en van multimedia- kartering op onze kartografische vocabulaire en op kwali- teitsvraagstukken (we moeten bijvoorbeeld antwoorden zoe- ken op open vragen naar akoestische variabelen die praktisch nut hebben in de kartografie, naar de manier waarop kaart verwante producten op een zinnige manier gepositioneerd moeten en benoemd worden, en naar de optimale toepassing van elke kaartverwante weergave. Het ontwikkelen van kartografische theorieen en methoden voor het ontwerp van beeldschermkaarten en interactieve kartografische informatiesystemen (zoals het feit dat topogra- fische beeldschermkaarten er anders uit moeten zien dan hun papieren equivalenten; de grafische gebruikersinterface dient als een onafscheidelijk onderdeel van een beeldscherm kaart te worden gezien). De aanpassing van het toepassingsgebied van kartografische vi- sualisatie (kaarten zijn bijvoorbeeld niet alleen efficient voor het communiceren van spatio-temporele informatie maar 00k een favoriet gereedschap voor het visualiseren van niet-ruimte- lijke structuren zoals Cyberspace. Het potentieel van multime- dia-kaarten voor het visualiseren en verbaliseren van gecompli- ceerde gebeurtenissen moet echter nog worden ontdekt.

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 49