M h>T oo oo I n KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT koop in te zetten en wordt dan ook in toenemende mate gebruikt, met name voor digitale fotogrammetrie. AI met al is hoogtevoorstelling door ste- reovisie in prakdjk toch vooral in ge- bruik voor een aantal gespecialiseerde toepassingen en wordt er in de alledaagse kartografie weinig gebruik van gemaakt. Hoogtevoorstelling op een driedimensionaal medium BEELD LINKS BEELD RECHTS Figuur 15 - Stereovisie - scheiding van beeiden door middel van digitale beeldwisseling. 2001-XXV11-4 vorming, maar zijn qua nauwkeurigheid vrij beperkt en zijn vooral bruikbaar in onderwijstoepassingen. Daar komt na- tuurlijk bij dat een dergelijk kaart niet praktisch in gebruik is, want hij is bij- voorbeeld niet op te rollen of te vouwen! In een aantal landen maken de topogra- fische diensten dergelijke reliefkaarten in reguliere uitgaven, zoals het ign in Frankrijk (zie het voorbeeld in figuur 17) en de Turkse hgk, maar over het alge- meen zijn ze vrij zeldzaam en ook nog eens relatief duur. Alle hiervoor besproken kaarten worden afgebeeld op het platte vlak van papier of beeldscherm en gebruiken de in deel 1 ver- klaarde fysiologische en psychologische Stimuli om hoogtever- schillen te suggereren waar die er feitelijk niet zijn. Daarnaast is het natuurlijk ook mogelijk om kaarten te maken die echte hoogteverschillen kennen en dus gebruik maken van een driedi mensionaal medium. We onderscheiden daarbij de blinden- tast-kaarten, globes en reliefmodellen. Daarvan vallen de eerste twee buiten het bestek van dit kernkatern, omdat hierbij de der- de dimensie niet gebruikt wordt voor hoogtevoorstelling, maar voor respectievelijk het voelbaar maken van grafische elementen en voor het zichtbaar maken van de bolvorm van de aarde. Een reliefmodel of reliefkaart is een schaalgetrouwe, driedi- mensionale weergave van een deel van het oppervlak van de aarde. Daarbij is meestal de verticale schaal groter dan de hori zontale (men spreekt dan van een overdreven reliefmodel). De noodzaak is door een rekenvoorbeeld snel duidelijk te maken. Het land Nepal heeft op een schaal 1:1.000.000 een grootte in Oost-West richting van zo'n 80 centimeter, terwijl de Mount Everest, toch geen kinderachtige berg, op diezelfde schaal nog geen centimeter hoog zou zijn... Reliefmodellen worden meestal vervaardigd door eerst uit gips, kunsthars of metaal een massief model te vervaardigen, de re liefmatrijs (figuur 16). Dit kan met de hand geheuren, maar meer gebruikelijk is het automatisch uitfrezen door een com- putergestuurde freesmachine, die werkt aan de hand van een digitaal terreinmodel (zie verderop). Door vervolgens een eerst met het gewenste kaartbeeld bedrukte plaat kunststof onder verhitting tegen de reliefmatrijs aan te zuigen, neemt de kunst- stofplaat de gewenste vorm aan en blijft in die vorm na afkoe- ling. De resulterende plastic reliefkaart is een zeer effectieve combinatie van traditionele kaart en goed voorstelbare en zelfs tastbare terreinvormen, die echter niet goed gemeten kunnen worden. Ze geven met andere woorden een zeer goede beeld- Figuur ly - Plastic reliefleaart van het IGN. Figuur 16 - Gipsen reliefmatrijs. Digitale terreinmodellen Voor vervaardiging van alle soorten hoogtevoorstellingen is informatie over de hoogtes in het landschap natuurlijk onontbeerlijk. In de traditionele karto grafie was die informatie meestal be- schikbaar in de vorm van hoogtelijnen en -punten in topografische kaarten of speciale hoogtekaarten. Met de komst van de computertechnieken werd ook deze informatie digitaal beschikbaar in zogenaamde digitale hoogtemodellen of digitale terreinmodellen (dtm). Een dtm bestaat uit twee onderdelen: ten eerste een set van coördinaten die een (beperkt aantal) bekende gemeten pun ten in het terrein bevat en ten tweede een interpolatie-algoritme dat een onon- derbroken terreinoppervlak definieert. De bekende coördinaten bestaan uit een aantal punten waarbij de hoogte gezien kan worden als een functie van de posi- tie. Die positie kan in geografische coör dinaten (lengte—breedte, f—1) zijn gedefi- nieerd of in een rechthoekig stelsel als utm of het Rijksdriehoekstelsel. De hoogte wordt uitgedrukt in een afstand ten opzichte van een vastgestelde datum, bijvoorbeeld in meters boven of onder Nieuw Amsterdams Peil. De gemeten waarden kunnen afkomstig zijn uit tra ditionele geodetische metingen met theodolieten of waterpasinstrumenten, van GPS-metingen of van laser-altimetrie. Vooral deze laatste techniek, waarbij vanuit een vliegtuig met behulp van een laserinstrument op relatief goedkope wijze een zeer dicht net van nauwkeurige 70

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 4