KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 netwerk DPA-activiteiten overgenomen door EuroCartografie Met de curator van het dpa Bureau voor Kartografie (Zoetermeer) faillissement heeft EuroCartografie overeenstemming bereikt over de overname van de activi- teiten, waardoor EuroCartografie haar diensten kan uitbreiden. dpa was als een van de weinige prepress-bedrijven gespe- cialiseerd in het behandelen van karto- grafische bestanden. De bestanden kon- den bij dpa digitaal worden afgedrukt of op verschillende formaten op film wor den gezet. EuroCartografie (voorheen Cartan, doch ter van anwb en TeleAtlas) is specialist op het gebied van het kartografisch ver- rijken van vectordata voor het gebruik als rasterbestanden (in papieren of digitale uitgaven). Zij beheert vrijwel de volledige kartografische database van de anwb, waaronder 00k de Stratenatlas, Toeris- ten- Fiets- Wandel- en Vaarkaarten. Als onderdeel van de Chevalier Groep heeft EuroCartografie de kennis in huis om kartografische bestanden in oplages van 1 tot 1.000.000 te reproduceren of de be standen klaar te maken voor gebruik op internet. Het is nog niet geheel zeker of alle dien sten van dpa worden voortgezet. Er wordt op dit moment gekeken hoe de activiteiten van dpa rendabel gemaakt kunnen worden, dpa was geheel gericht op de Nederlandse markt, maar Euro Cartografie bedient een groot aantal in ternationale klanten. Vandaar dat er 00k voor de diensten van dpa over de gren zen wordt gekeken. Met de overname beschikt EuroCarto grafie over een grootformaat Barco film- belichter, welke binnenkort zal worden uitgebreid met een CTP-('computer-to- plate') machine, waarmee digitale bestan den voor de klanten meteen op druk- werkplaat kunnen worden gezet. De technieken van dpa sluiten naadloos aan op die van EuroCartografie, Chevalier EBasePrinting (Web printing en printing on demand), Chevalier Printing (offset drukkerij) en de andere divisies van de Chevalier Groep. De kartografische en internet-activiteiten zijn in Apollo Plaza gevestig in Hendrik-Ido-Ambacht, vlak naast de drukkerij. Hierdoor kan klanten van dpa een one-stop-shop aan dienst- verlening geboden worden. G.T.R. Op 16 augustus 2000 is plotseling Truus Rijks, medewerkster van g.t.r. Teken- en Reproduktiematerialen, overleden. Mevrouw Rijks was vanaf de oprichting van g.t.r. met hart en ziel bij de zaak betrokken. g.t.r. heeft veel aan Truus Rijks te danken. Haar volledige inzet, vriendschap en eerlijkheid maakten van haar een bijzonder mens. Haar contac- ten met de Gis-wereld (meestal telefo nisch) waren hartelijk en altijd correct. We zijn met haar een bijzondere collega en vriendin verloren. P. Geurts De geo-database als spin in het web Op 6 juni 2001 heeft prof.dr.ir. Peter van Oosterom zijn inaugurele rede ge- houden als hoogleraar Gis-technologie aan de afdeling Geodesie van de tu Delft. In die functie is Van Oosterom per 1 januari 2000 benoemd. In zijn ora- tie ging hij onder de noemer De geodata- base als spin in het web in op een vijftal onderwerpen. Ten eerste de realisade van een Geo-In- formade Infrastructuur (gii), om daar- mee in te kunnen speien op de ontwik- keling van een informatie- of netwerk- maatschappij. gii zorgt er daarbij voor, dat geo-informatie beter toegankelijk is en gemakkelijker kan worden ingezet bij organisaties en/of individuen die op de een of andere manier met het oplossen van een ruimtelijk probleem bezig zijn. gii bestaat daarbij volgens Van Ooster om uit vier verschillende onderdelen: authentieke geo-informatieverzamelin- gen, geo-informatieverwerkingsdiensten, netwerken en standaarden ten behoeve van interoperabiliteit. In zijn lezing ging hij nader op deze onderdelen in. Als tweede onderwerp van de oratie kwam de rol van de universiteit op het gebied van Geo-iCT aan bod. Van Oos terom Steide daarbij, dat de vele en snel- le ontwikkelingen die er op het gebied van Geo-iCT gaande zijn, nooit zelfstan- dig door de universiteit kunnen worden gevolgd. Laat staan dat een rol voor de universiteit als 'ontwikkelplaats voor nieuwe kennis', gegeven de vele en snelle ontwikkelingen, in de breedte en op kwalitatief goede wijze kan worden inge- vuld. Om toch tot de geambieerde mon- diale top vijf van universiteiten op het gebied van Gis-technologie te kunnen gaan behoren, is gekozen voor de op richting van het Geo-Database Manage ment Center (gdmc). In het gdmc par- ticipeert de Geo-iCT industrie in een on- derzoeksprogramma dat is geconcen- treerd rond het thema Geo-DBMS. Als derde punt ging Van Oosterom na der in op concrete projecten die met an dere partijen worden uitgevoerd om Geo-ICT toepassingen te testen en inspi- ratie op te doen voor (onderzoek naar) verbetering van deze toepassingen. Als vierde onderwerp kwam het onder- wijs in de Geodesie en de Geo-informatie bij de tu Delft aan bod. Van Oosterom constateerde dat afgestudeerd geödeten nooit een probleem hebben een baan te vinden, maar dat desondanks het aantal Studenten dat kiest voor geodesie nooit erg groot is geweest. Hij vermoedde dat deze geringe belangstelling vooral voort- komt uit onbekendheid van wat geode sie inhoudt. Dit fenomeen doet zieh vol gens Van Oosterom 00k voor in andere landen, waar naarstig wordt gezocht naar andere, als aantrekkelijker bedoel- de, namen als 'geomatics', 'geo-informa- tics' of 'surveying and mapping'. Wat dat betreff zijn er overeenkomsten met de kartografische opleidingen, waarbij 00k regelmatig de vraag werd en wordt gesteld welke naam voor het vakgebied het meest aantrekkelijk overkomt en 00k de lading goed dekt. In het Iaatste deel van de rede werd de oproep voor de uitvoering van het Geo- deltaplan Nederland herhaald. Dit plan is door prof. A. Bregt in zijn inaugurele rede aan de Wageningen Universiteit in 1999 gepresenteerd. Van Oosterom pleitte er daarbij voor, nadrukkelijk aan- dacht te besteden aan de realisatie van de eerder genoemde gii. De volledige tekst van de oratie is aan te vragen bij mevrouw E. Fendel van de af deling Geodesie van de TU Delft; [e] e.m.fendel@geo.tudelft.nl. B.A. Venemans Octrooi voor Adreslocaties van Bridgis 'Een octrooi wordt toegewezen aan een uitvinder wanneer de uitvinding aan drie vereisten voldoet: nieuwheid, inventivi- teit en industriele toepasbaarheid', aldus de dikke Van Dale. Nieuwheid, inventi- viteit en industriele toepasbaarheid. Het blijkt allemaal op te gaan voor Adreslo caties. Want het Bureau voor de Indus triele Eigendom verleende medio Sep tember octrooi aan Bridgis voor dit baanbrekende databestand. Toen Cees Guikers, directeur van Brid gis bv, eind 1998 het idee kreeg om adressen te koppelen aan de bijbehoren- de bouwvlakken, had hij niet durven 47

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 53