51 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 Deel van de bezoekers van de goed bezochte reünie van oud-studenten van het ITC. in dezelfde sessie, maar betekende toch een aantasting van het programma, waar- door toehoorders die gedurende een dag- deel van sessie wilden wisselen om be- paalde lezingen bij te wonen nogal eens teleurgesteld werden. Jammer was 00k deze keer weer dat niet iedereen zieh ver- staanbaar kon maken in het Engels. Van het feit dat Frans 00k een officiele ica- taal is, was in Beijing overigens niets te merken. Ronduit störend waren de veel- vuldig klinkende melodietjes van mobiele telefoons tijdens de lezingen, de trilfunc- tie is kennelijk niet populair in China. Alle voordrachten en posters zijn gebun- deld in 6,5 kg wegende, 3450 pagina's bevattende conferentie proeeedings, die mee naar huis mochten. Overigens is het geheel 00k op cd-rom verkrijgbaar. De voordrachten zijn gerangschikt naar een kleine 30 onderwerpen, zoals onderwijs in de kartografie, gis en digitale karte ringen (met het hoogste aantal bijdra- gen), generalisatie en kaarten op het internet (in kwantitatieve zin resp. op de tweede en derde plaats), visualisatie, geo- data kwaliteit, kartografische theorie en methoden, atlassen enz. Nederlandse bijdragen waren er vanuit Delft (2), Em men (1), Enschede (8), en Utrecht (1); een deel daarvan treft u eiders in dit tijd- schrift aan. Enkele opvallende trends waren: na jaren van stilte omtrent defini- ties voor de begrippen 'kaart' en 'karto grafie' kwam dit thema plotseling in meerdere presentaties weer aan de orde; de roep om onderzoek naar kaartgebruik werd veel gehoord, en cognitieve aspec- ten van kaartgebruik werden regelmatig genoemd. Tijdens de conferentie waren twee dag- delen gereserveerd voor plenaire sessies. Hierin trachtte de lokale organisatie een aantal voor iedereen interessante onder werpen in de schijnwerpers te zetten. In de eerste sessie werden enkele wereldwij- de problemen in relatie tot de kartografie aan de orde gesteld. De presentaties wier- pen licht op de kartografische activiteiten van de Verenigde Naties ten behoeve van de Veiligheidsraad en van vredesmissies, op globale geodata-infrastrueturen in re latie tot de ontwikkelingslanden, en op de invloed van moderne technieken, zo als virtuele realiteit. De tweede sessie stond in het teken van een kartografische research-agenda. De research-behoeften van de Europese nationale kareringsin- stanties werden verwoord door Dietmar Grunreich. Liqiu Meng maakte duidelijk wat de behoeften zijn in het licht van de steeds verder voortschrijdende individu- alisering van het kaartgebruik en het toe- nemende mobiele gebruik, en Ferjan Or- meling presenteerde de ideeen over een agenda vanuit het iCA-perspectief. De twee laatstgenoemde bijdragen vind u ei ders in dit tijdschrift. Technische tentoonstelling De technische tentoonstelling was rela- tief klein. Vanzelfsprekend werden er kartografisch relevante produeten en diensten aangeboden. Daarbij viel het op dat het aanbod van kant en klaar ge- drukte produeten duidelijk groter was dan van direct te gebruiken digitale pro dueten. Een aantal bedrijven benadrukte vooral de kwaliteit, andere meer de gunstige economische aspecten van hun diensten of produeten. De meeste Chinese stand- houders richtten zieh jammer genoeg vooral op de Chinese markt, en konden vaak slechts beperkt met niet-Chinese congresgangers communiceren. De kö rnende jaren zal daar ongetwijfeld snel verandering in komen, de Chinezen hebben op andere terreinen reeds bewe- zen dat ze zieh in betrekkelijke körte tijd kunnen ontwikkelen tot een producent van formaat. Er was relatief weinig echt nieuws te melden. Niettemin trokken drie bedrij ven de aandacht. Kongsberg KartoScan AS (Noorwegen) was aanwezig met een interessante groot- formaat Scanner. Het apparaat is in Staat om formaten van maximaal 160 cm lang en 110 cm breed in te voeren in databe standen. Zowel transparanten als ge- drukt kaartmateriaal kan worden gescand. De resolutie wordt gegaran- deerd tot 1200 dpi (0.020 mm) terwijl een algehele geometrische nauwkeurig- heid van +/- 0.1 mm wordt opgegeven. De Kongsberg-software is in Staat om zo wel raster- als via conversie verkregen vectorbestanden te leveren. Tevens is ver- regaande separatie van lijnenbestanden mogelijk naar een lagenstruetuur (zie http://www. kscanners. com barco Graphics nv (Belgie) was verte- genwoordigd met verschillende hard- en Software. De firma is vooral bekend van- wege de Mercator-producten. Onlangs is 00k Atlas vip Software ontwikkeld, waar- mee met behulp van een 'masterpage' verschillende standaard lay-outs zijn te maken voor de vervaardiging van atlas sen in allerlei formaten. DTP-technieken worden gebruikt voor de uiteindelijke produetie van de atlas. Intergraph (usa) was vertegenwoordigd met een aantal bekende produeten. Nieuw is de ontwikkeling van een soft- ware-module waarmee veranderingen die grafisch worden ingevoerd, worden ver werkt tot in het databestand. Tot voor kort was dit niet mogelijk, hetgeen be- zwaarlijk was voor kaartproduetie. Ver der werd duidelijk verbeterde generalisa tie- en tekstplaatsing-sofiware getoond. Kaartententoonstellingen Er waren maar liefst vier kaartenten toonstellingen: een internationale, een expositie van de Internationale Hydro- grafische Organisatie (iho), de kaarten gemaakt door kinderen voor de Barbara Petchenik-competitie en een tentoon stelling van Chinese historische kaarten. De iho heeft een reizende expositie, die voor de gelegenheid in Beijing stond op- gesteld. Omdat deze expositie duidelijk gemaakt is voor een lekenpubliek, was er voor de professionele kartograaf weinig nieuws te bespeuren; de andere tentoon- stellingen waren interessanter. Dertig landen hadden materiaal inge- stuurd voor de internationale tentoon stelling. De kaarten waren onderverdeeld in de categorieen topografisch, geolo gisch, hydrografisch, stedelijk, satelliet- en beeldkaarten, atlassen en wereldbol- len, vrije tijd en orientering en in een ca- tegorie 'overige'. Een aantal trends was waarneembaar. Het was bijvoorbeeld duidelijk dat de hoeveelheid informatie over de geologie van de wereld de laatste jaren enorm is toegenomen: zelfs van ge'isoleerde gebieden zijn zeer gedetail- leerde geologische kaarten, en de rotsen van de oceaanbodem worden in kaart gebracht. Het gebruik van digitale technieken is zo vanzelfsprekend geworden dat het in het algemeen niet vermeld was in de randin- formatie op de getoonde kaarten of op de tentoonstellingslabels. In een aantal gevallen, bijvoorbeeld bij gei'llustreerde toeristen- en stadskaarten, was duidelijk dat ze volledig met de hand gemaakt wa-

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 57