Ch. Snabilie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ren. Satelliet- en beeldkaarten daarente- gen worden volledig digitaal geprodu- ceerd. Maar vooral bij topografische kaarten was vaak niet duidelijk in hoe- verre de productie computergestuurd was. Digitale reliefmodellen werden ge- bruikt bij de vervaardiging van de meeste satelliet- en beeldkaarten. Ze werden ook veelvuldig benut voor het creeren van re- liefschaduwering, een methode die nog steeds (of weer) in de mode blijkt te zijn, of althans te zien was op vele ingezon- den kaarten in diverse categorieen. Scha duwering op de vrije-tijdskaarten werd vaker met de hand gedaan dan met de Computer, maar op de topografische kaarten was de verhouding bijna gelijk: resp. 23 en 24 stuks. In het algemeen kan worden vastgesteld dat papieren kaarten van hoge kwaliteit nog steeds worden gemaakt, ondanks de opmars van digitale kaarten. Een aantal landen had wel kaartmateriaal op cd- rom ingestuurd, maar de beschikbaar- heid van slechts een Computer voor het bekijken van de cd's belemmerde het vellen van een oordeel over de kwaliteit ervan. De kinderkaarten in de zaal die was ge- reserveerd voor de Barbara Petchenik- competitie verdienden een plaats apart. Aan alle bezoekers werd gevraagd om te jureren, hetgeen bijzonder lastig bleek te zijn: wat is belangrijker, het idee of de uitwerking? Overigens wel een leuke klus! De Chinese historische kaarten waren helaas een teleurstelling. Van de oudere kaarten waren alleen reproducties ten- toongesteld en de vele kaarten uit atlas sen van de 19c en vroeg-20e eeuw leken heel veel op Europese kaarten uit dezelf- de periode. Plannen Voor, tijdens en na het congres vonden er nog allerlei bijeenkomsten plaats van de diverse iCA-commissies en -werkgroe- pen. Deze clubs verrichten, net als bij de nvk, het echte inhoudelijk werk van de organisatie. Het iCA-bestuur, met de Zweed Bengt Rystedt als voorzitter en Ferjan Ormeling als secretaris-penning- meester, gebruikt bijeenkomsten van de nationale afgevaardigden en de commis- sievoorzitters om haar beleid toe te lich ten en plannen voor te leggen. Een van de belangrijkste plannen is om de naam van de ica om te zetten in International Association for Cartography and Geogra- phical Information Sciences. De volgende bijeenkomst zal in augustus 2003 plaatsvinden in Durban, Zuid- Afrika. C. Blok, A. Brown, M.J. Kraak S. van der Steen 'France la Carte', studiedagen van de werkgroep Productie- technieken in Frankrijk Na een poging de excursie naar Frank rijk te organiseren in november 2000, hetgeen door allerlei oorzaken misliep, werd de excursie naar het daarop volgen de jaar, begin 2001, verschoven. Hiervoor moesten de Organisatoren op- nieuw veel werk verzetten en hun overre- dingskracht gebruiken om sprekers en begeleiders nogmaals bereid te vinden om aan deze studiedagen hun medewer- king te verlenen. Maar goed, het lukte en het verschoven studieprogramma kon van 25 tot en met 28 april plaatsvinden in Orleans. De bus en de hotels waren gere- serveerd. Vertrek 's avonds uit Utrecht en Breda. De 4-daagse reis naar Orleans kon beginnen. Fantastisch zou het uitzicht zijn want er was gekozen voor een rit via Gent, waar nog een paar deelnemers aan boord zou- den komen, met een tussenstop voor de nacht in een hotel in Compiegne. Op 26 april konden de deelnemers dan uitge- rust, na een goed ontbijt, fit aan de eer- ste studiedag beginnen. In Parijs werd een bezoek aan de Geo-evenement ge bracht. Hierna ging de reis verder naar Orleans, alwaar een visite aan de brgm met lezingen over en een bezoek aan de cartotheek, de productie van kaarten en databanken en de distributie van de gege- vens via internet. Overnachten in een ho tel in Orleans. Vrijdag 27 april was er een lezingenprogramma aan de Universiteit van Orleans en een bezoek aan Hitachi. De programma's waren zoveel mogelijk in het Nederlands en er was een Engelse vertaling voor diegenen die de lezingen in de Franse taal moeilijk konden vol- gen. De excursies hadden als inhoud een bezoek aan de oude stad en een.rondlei- ding bij de Universiteit van Orleans. Overnachting eveneens in Orleans en zaterdag 28 april de terugreis, via Gent, Breda naar Utrecht, zodat een ieder in het weekend weer op tijd thuis was. Een schitterend programma en een prachtige reis. De' Organisatoren hadden overal aan gedacht. De sprekers stonden werkelijk te popelen om hun kennis te spuien. De begeleiders van de excursies waren volledig geprepareerd voor dit specifieke publiek. De hotels hadden de allerbeste kartografische schoteis in ge dachten gehad. De buschauffeur was 2001-XXV11-4 voor deze klus met zorg gekozen en ont- trokken aan een andere rit door de bus- maatschappij. Het ontbrak werkelijk aan niets. Oh, ja er ontbrak toch iets! Er wa ren helaas geen deelnemers. Hoewel ruim tevoren aangekondigd, bleef het aantal inschrijvingen beperkt. Zelfs zeer beperkt. Misschien was de reis te duur, de studie dagen te lang, het programma niet naar zin of waren er redenen van andere aard? Het was ons niet duidelijk. Wat wel dui delijk was, was de teleurstelling bij de Organisatoren, vooral bij hen die zieh zo veel moeite getroost hadden om voor de tweede maal deze taak op zieh te nemen en nu nogmaals de bus, de hotels, de be geleiders maar vooral de sprekers voor die dagen moesten afzeggen. Het bestuur van de werkgroep bleef ech ter optimistisch en had plannen de eerst- volgende studiedagen in Alaska te orga niseren, maar vreesde dat ter plekke, door het grote aantal inschrijvingen, on- voldoende hondensleden tot onze be- schikking zouden staan. Besloten werd de volgende studiedag in Nederland te organiseren. Van de studiedag Productie- management in de 2ie eeuw, zult u dan inmiddels genoten hebben. 67e IFLA-conferentie, 17-24 augustus 2001 Om op de hoogte te blijven van de ont- wikkelingen op het internationale vlak binnen het kaartbeheer, en vroeger om het werk binnen deze organisatie van dr. Hans van der Waal te faciliteren, was de nvk lid van de ifla (International Fede- radon of Library Associations and Insti tutions), de wereldwijde bibliotheekfe- deratie, en speciaal van de Geography Map Library Section (G&ML-section). In het midden van de jaren negentig van de vorige eeuw besloot de werkgroep Kaart beheer dat het lidmaatschap geen funetie meer vervulde binnen de vereniging, waarop de nvk het lidmaatschap vervol- gens heeft opgezegd. Vanwege mijn lidmaatschap van de Hoofdcommissie Catalogiseren van het fobid was ik door mijn directeur voor- gedragen als lid van het Standing Com- mittee (sc) van de Section on Catalo- guing. Tot mijn verbazing prijkte achter mijn naam op het stembiljet de naam van de nvk in plaats van die van de Ko- ninklijke Bibliotheek, de nationale bibliotheek van Nederland. Niets ten nadele van de nvk, maar deze vergissing van het iFLA-secretariaat kan er toe ge leid hebben dat ik niet in het sc gekozen 52

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 58