J. Smits KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 van een object en ten behoeve van het conserveren (via waarschijnlijk constant emuleren) zal dienen te bevatten. Patrick McGlamery liet in zijn voor- dracht Naming the landscape: building the Connecticut Digital Gazetteer (www.ifla. orgHVIifla6ylpaperslo82-i66e.pdf zien hoe men momenteel een gazetteer bouwt, analoog aan de wereldomvattende gazet teer van het Alexandria Library Project. De gazetteer is geen thesaurus, maar een database met volledige records per ob ject. De meest kritische voordracht werd ge- houden door Jim Boxall onder de titel Geolibraries, the Global Spatial Data In- frastructure and Digital Earth: a time for map librarians to reflect upon the Moon- shot www. ifla. org/IV/ifla6y/papers/i^o- 166e.pdf). Via sociologische, economi- sche en filosofische kritiek vroeg hij zieh af of wij wel bereid zijn net zoveel te in- vesteren in de wereldomvattende pro- gramma's als gsdi en Digital Earth als de Amerikaanse poging om in de jaren zestig van de vorige eeuw een mens op de maan te zetten. Het dient meer te zijn dan een door de Verenigde Staten gedreven initiatief en wordt vooralsnog belemmerd door het feit dat het vrij ter beschikking zijn van vooral door overhe- den vergaarde informatie een weinig voorkomend fenomeen is buiten de Ver enigde Staten. En zelfs in de laatste is dit zo nu en dan een fictie, want pure data is geen kennis op zieh en zeker geen wijsheid! David Cobb van Harvard University zette in de laatste lezing onder de titel Limits to access - You can look but don't touch www. ifla. org/IV/ifla6y/papers/iy4- 166e.pdf) een domper op al te veel eufo- rie. Hoewel in dit digitale tijdperk veel mogelijk is lijdt vooral de ontsluiting en het ter beschikking stellen onder allerlei initiatieven. Tijdens een bezoek aan zijn kaartcollec- tie vertelde hij dat bij de restauratie van oude wandkaarten de bladen waaruit deze bestaan in hun oorspronkelijke Staat teruggebracht worden, d.w.z los. Wanneer de restauratie beeindigd is worden de bladen echter niet weer sa- mengevoegd tot de oorspronkelijke wandkaart, maar als losse bladen opge- slagen om verdere slijtage te voorkomen. De voordrachten uit de open sessies zul- len integraal verschijnen in een van de toekomstige nummers van 'Inspel', het orgaan van de ifla Division of Special Libraries. In een van de 'guest-lectures' schilderde Michael Gorman onder de titel Biblio graphie control or chaos: an agenda for na tional bibliographic Services in the 2ist Cen tury (www.ifla.org/IV/ifla6y/papers/134- I33e.pdf duidelijk het probleem van de integratie en ontsluiten van analoge (pa pieren) en elektronische bronnen. En, waar ik het helemaal mee eens ben, dat vele nieuwe metadata-initiatieven een format (de manier waarop beschrijvin- gen gecodeerd worden in de Computer) ontwikkelen, maar vergeten dat er 00k nog regels voor de titelbeschrijving die nen te zijn. Dit geldt 00k voor het in veel bibliotheken bejubelde Dublin Core (DC-)initiatief, maar misschien ontstaat er consensus om de isbd's of aacr als beschrijvingsregels te gaan gebruiken. Een bijzondere kaart ben ik tijdens mijn wandelingen tegengekomen. Waar nu de uitbreiding van de Boston Public Libra ry Staat was vroeger de Boston Athletic Association (baa) gevestigd. Na de eerste Olympische speien werd in 1897 de eer" ste Boston marathon gelopen en in 2001 voor de 105c maal. Niet ver van de plaats waar de baa gevestigd was is in de straat een kaart met de route aangebracht met een doorsnede van ongeveer 2 meter, ge- titeld de 'Boston Marathon Centennial Monument' http://wwwlandscapeonline. com/lolpages/editorial/projects/memorials/ 9yo4GraniteGlory.htm)Daaromheen zijn de namen van alle winnaars (sinds 1975 00k de rolstoelmarathonners) tot en met !996 gegraveerd. onderwijs Blijdorp Groep, docentenoverleg Geoinformatie Op 31 mei 2001 is het Docentenoverleg Geoinformatie opgericht, de Blijdorp Groep genaamd, naar de Rotterdamse dierentuin waar de eerste bijeenkomst plaatsvond. De Blijdorp Groep beoogt de samenwer- king te versterken tussen de verschillen- de opleidingen op het gebied van Geoin formatie, door docenten in de Geoinfor matie samen te brengen. Daartoe zullen minimaal twee maal per jaar studiemid- dagen worden georganiseerd over bij- voorbeeld vakinhoud, profilering rich- ting de potentiele instroom, onderwijs- vormen of de relatie met de beroepspraktijk. Op 31 mei zijn daartoe de eerste afspraken gemaakt en is een be- stuur samengesteld bestaande uit Marien de Bakker (Van Hall Instituut Gro ningen), Eric Hagemans (Hogeschool Utrecht), Frank Kenselaar (Technische Universiteit Delft) en Fred Toppen (Universiteit Utrecht). Momenteel telt de Blijdorp Groep ruim 20 docenten van 12 onderwijsinstellingen (mbo, hbo en wo). De groep Staat open voor alle do centen in de geoinformatie, een begrip dat ruim mag worden opgevat en zowel de inwinning (landmeten, remote sen- sing, hydrograhe) als verwerking, opslag, analyse, presentatie en distributie van ge- odata omvat. Lid worden kan eenvoudig door middel van een e-mail naar fkenselaar@geo.tu- delfi.nl, met vermelding van naam, on- derwijsinstelling, adres en e-mailadres. U komt dan vanzelf op de ledenlijst. F. Kenselaar aankondigingen NVK publikatiereeks Voor de tweede keer dit jaar heeft de nvk-werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie getekend voor een nieuw nummer in de NVK publikatie reeks. Nummer 32 verscheen met als ti tel: Het kaartboek geopend. Het was het thema van de studiedag die de werk- groep organiseerde op 3 april 2001 bij het Hoogheemraadschap van Delfland te Delft. Een kaartboek wordt gedefinieerd als: 'tot een boek samengebonden hand- schriftkaarten waarop de bezittingen van een instelling (bijvoorbeeld een klooster of een hospitaal) of persoon (bijvoor beeld een graaf of een prins) zijn aange- geven'. NVK publikatiereeks nummer 32 bevat de lezingen die op de studiedag werden gepresenteerd. Het nummer is 58 pagina's dik geworden en kost 6,-. Meer informatie over de inhoud van nummer 32 kunt u aantreffen op het internet op het adres: http://www.kano- grafie.nl/publikatiereeks. Via dit adres zijn 00k on-line bestellingen mogelijk van dit en andere nummers in de reeks. Maar natuurlijk kunnen de publicaties bovendien nog gewoon worden besteld bij Corne van Elzakker (p/a itc, Afd. Geoinformatica, Kartografie en Visuali satie, Postbus 6, 7500 aa Enschede, [e] elzakker@i tc. nl) De volgende nummers zijn reeds eerder versehenen in de NVK publikatiereeks en nog beschikbaar: 1. Standaardisatie en uitwisseling van kartografische gegevens. Redactie: M.J. Kraak. Werkgroep Automatisering in de Kartografie, 1991. Prijs: 11,-. 2. Kartografisch onderzoek in Belgi'e en Nederland. Redactie: F.J. Ormeling. Werkgroep 54

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 60