KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2OOI-XXVII-4 beide hoofdstukken geldt 00k weer dat de stof niet diepgravend is, maar wel breed. Gevolg is wel dat een kritische noot soms ontbreekt. In hoofdstuk 6 wordt de verandering van bevolkings- dichtheid in de vs gei'llustreerd door een viertal 3D kaarten van de vs. Deze ma- nier van karteren wordt kritiekloos aan- genomen, terwijl er naar mijn idee bete- re methoden zijn om deze informatie over te brengen. Het boek steunt op de voorbeelden die gegeven worden. Er is een heel hoofd stuk aan gewijd. De voorbeelden die be- handeld worden hebben betrekking op de Studie naar historische transport-net- werken, veranderingen in het cultuur- landschap, oude kadasters, stedelijke groei, archeologische vindplaatsen en de mogelijkheid bosbranden te voorspellen. Deze goedgekozen voorbeelden tonen aan dat het begrip 'spatio - temporal' data ruim genomen moet worden. Voor praktische voorbeelden is een cd-rom bijgeleverd met voorbeelden voor Are- View en Access (Office 97 Professional of Office 2000). Wie geen ArcView tot zijn beschikking heeft, kan de meegele- verde ArcExplorer downloaden. Om alle informatie van de cd-rom te gebruiken dient men verder te beschikken over een internet browser (voor de HTML-pagi- na's) en Acrobat Reader (meegeleverd). Erg nuttig is de verzameling internet- links (hoofdstuk 9), die een zeer uitge- breid beeld geven wat er op historisch gebied met gis in de wereld gebeurt. Van de 28 links die gegeven worden, werkten er op het moment van schrijven vijf niet. Van het boek zelf is 00k een webpagina: www.time-gis.de. De uitgever heeft blijkbaar haast gehad het boek uit te brengen, getuige de vele kleine foutjes, met name in de schrijfwij- ze van namen: Hendrik i.p.v. Hendriks, Schanz i.p.v. Schans, Rietsema i.p.v. Ritsema. Ook de meerdere onjuiste lite- ratuurverwijzingen maken een slordige indruk. Time-Integrative Geographie Information Systems zal ervaren Gis-gebruikers nau- welijks nieuwe inzichten geven. Mensen die nog nooit met gis hebben gewerkt, maar dit overwegen te doen, hebben hier echter een prima Gis-leerboek mee in handen. In de breedte worden beginnen de gebruikers goed op weg geholpen, ter wijl er ruim voldoende verwijzingen (on- der meer een literatuurlijst van 53 pagi- na's) zijn om diepere kennis op te doen. E. Heere Het Groene Hart in kaart C.W. Hesselink-Duursma Gouda: Streekarchief Hollands Midden, 2000 geen isbn. Prijs f 39,95 Het Groene Hart in kaart De cd-rom is te bestellen door storting van /43,95 op gironummer 606763 t.n.v. Streekarchief Hollands Midden te Gouda, of af te halen in de studiezaal van het streekarchief. De laatste jaren zijn er enkele cd-roms versehenen waarmee bepaalde archieven (een deel van) hun oude kaartencollectie presenteren. Een dergelijke digitale ont- sluiting van kaartmateriaal heeft twee voordelen. Enerzijds kan het kaartmateri aal bij een breed publiek onder de aan- dacht worden gebracht, anderzijds neemt de noodzaak af om de vaak kwetsbare originele kaarten te raadplegen. Een van de archieven die een dergelijke cd-rom heeft uitgebracht is het Streekar chief Hollands Midden. Uit de kaarten collectie van het Streekarchief is een der- tigtal kaarten gekozen, die een represen- tatief beeld geven van de ruimtelijke ontwikkeling van Gouda en omgeving. De kaarten zijn verdeeld in overzichts- kaarten, stadskaarten en thematische kaarten. Bij de overzichtskaarten zijn ook enkele bladwijzers opgenomen. Door een gebrekkige topografische on- dergrond en het ontbreken van de mo gelijkheid om twee kaarten tegelijk in beeld te brengen is het nut van deze bladwijzers echter beperkt. Bij de stads kaarten is vooralveel materiaal van de stad Gouda te vinden. Het begrip 'stads- kaart' wordt hier overigens erg ruim ge nomen, want onder deze noemer zijn onder andere ook een paar gemeente- kaartjes van J. Kuijper en een tweetal manuscriptkaarten van de Gouwe opge nomen. De thematische kaarten zijn on- derverdeeld in infrastructurele kaarten en kaarten met betrekking tot de water- staat. Het Streekarchief Bommelerwaard heeft inmiddels zelfs twee cd-roms uitge bracht. Bij de eerste cd-rom is getracht om alle kernen in de regio op kaart in beeld te brengen en een indruk te geven van de rijkdom aan soorten kaarten door de eeuwen heen. Er zijn twintig kaarten opgenomen. Deze zijn, in tegenstelling tot de cd-rom van het Hollands Midden niet gecategoriseerd. De Bommelerwaard in kaart S.E.M. van Doornmalen (ed.) Zaltbommel: Stichting Vrienden van het Streekarchief Bommelerwaard, 1999, geen isbn MMELERW^ARB INKAART De cd-rom is inmiddels uitverkocht. De Bommelerwaard in kaart 2 Rivieren en landerijen S.E.M. van Doornmalen (ed.) Zaltbommel: Stichting Vrienden van het Streekarchief Bommelerwaard, 2001, isbn 90 806332 1 6. Prijs f 25,- (excl. verzendkosten) IN KA, Stichting Vriend£i\van het StreekarchiS'f %$rpmelerwaard De cd-rom is te bestellen bij het streekarchief (Van Heemstraweg west iia, 5301 pa Zaltbommel) 60

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 66