Hoe groot is jouw wereld? Word Novib donateur. Bei 070-3421.777 of ga naar www.novib.nl KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Voor de tweede cd-rom van de Bomme- lerwaard is voor een thematische aanpak gekozen. De inhoud bestaat uit twaalf dorpskaarten en zeventien rivierkaarten (zes van de Waal uit 1871 en elf van de Maas uit 1874). De groep dorpskaarten is een verzameling achttiende-eeuwse manuscriptkaarten. Meestal gaat het hierbij om perceelsgewijze karteringen. De term dorpskaarten is echter wat on- gelukkig gekozen, omdat het meestal om landerijen gaat. Als de cd-rom opgestart wordt verschijnt er een overzicht in beeld van de landmeters die de 'dorps kaarten' op de cd-rom vervaardigd heb- ben. Deze cd-rom is overigens 00k op internet te zien (www.tensingsks.com/Ar- chieflindex, htm). 2001-XXV11-4 De techniek van de drie besproken cd- roms is verzorgd door Tensing sks. Qua opzet en lay-out verschillen de drie pro- ducten dan 00k nauwelijks. Wat opvalt is de hoge resolutie van de gescande kaarten. Zelfs bij ver inzoomen blijft het beeld nog scherp. Dit is het grootste pluspunt van deze cd-roms. De digitale kaarten doen nauwelijks onder voor de originelen. Daarnaast moet gezegd wor den dat de viewer erg snel werkt, en dat is natuurlijk altijd prettig voor de ge- bruiker. Minder te spreken ben ik over de ge- bruikersinterface. Bij de eerste cd-rom van de Bommelerwaard uit 1999 ont- breekt zelfs een uitleg over het gebruik van de knoppen. Bij de andere twee schijfjes, uit 2000 en 2001, is dit geluk- kig in het boekje toegevoegd. Verder is het jammer dat er maar een kaart tege- lijk in beeld kan komen. De mogelijk- heid om twee kaarten van hetzelfde ge- bied naast elkaar te leggen wordt dus niet geboden. Ook kunnen de kaart en de bijbehorende beschrijving niet gelijk- tijdig in beeld worden gebracht. In het inhoudsmenu verschijnt een beschrij ving van de kaart in beeld als een kaart wordt geselecteerd. Bij het openen van die kaart verdwijnt deze informatie ech ter. Door dit soort gebrekkigheden zijn de CD-roms nogal statische producten. Ze zijn erg handig als je een bepaalde kaart nodig hebt, bijvoorbeeld voor een onderzoek, maar anders ben je vrij snel uitgekeken. Bij de cd-roms van de Bom melerwaard ontbreken bladwijzers. Het handigste zou zijn als de bladwijzers 'clickable' zouden zijn, en je op die ma- nier direct bij de gewenste kaart terecht zou komen. Misschien dat hier bij toe- komstige uitgaven rekening mee gehou- den kan worden. M. Storms Vijf eeuwen Drenthe in kaart, prent en plaat H. Visser dr. G.H. Kocks Zaltbommel: Europese bibliotheek, 2001 (3e druk) 159 pp., 21,2 x 28,3 cm isbn 90 288 3258 o. Prijs 49,- 'Juinen in ansichten'; wie heeft er geen exemplaar van in de boekenkast staan van de eigen woon- of geboorteplaats. De school, de kerk, de straat waar je woonde en al dan niet bekende plaatsgenoten in oude ansichten. Veel plaatjes en vooral weinig tekst. Vijf eeuwen Drenthe in kaart, prent en plaat is volgens het zelfde concept samen- gesteld; behalve oude ansichten worden ook oude kaarten en prenten gepresen- teerd. Het boek is ontstaan uit een hobby die gericht was op het verzamelen van al les wat er in de loop van de eeuwen over Drenthe is versehenen. Vanuit de gedach te dit materiaal zoveel mogelijk toeganke- lijk te maken is het idee ontstaan een pla- tenboek van Drenthe samen te stellen. Het boek moet gezien worden als een soort geschiedenis van vijf eeuwen plaat- kunst. Drenthe gezien door de ogen van tekenaars, kartografen en fotografen. De kaarten geven een beeld van de verande- ringen die zieh in Drenthe voltrokken; de prenten en platen verteilen iets over be- langrijke gebeurtenissen zoals belegerin- gen, het bouwen van hunebedden of la- ten ons iets zien over de manier waarop er vroeger werd geleefd. De tekst is heel kort en beperkt tot een paar pagina's over de geschiedenis van Drenthe. Voor degene die zieh wat ver der wil orienteren is achterin het boek een verantwoording opgenomen van de herkomst en nadere bijzonderheden van de afbeeldingen. Vijf eeuwen Drenthe is dus vooral een kijkboek. Drieentwintig kaarten van Drenthe of delen daarvan zijn zonder verder commentaar opgenomen. De (waarschijnlijk) oudste kaart uit 1550 is afkomstig van Seb. Munsterus te Basel. De meest recente kaart is er een van een onbekende maker over de verveningen omstreeks 1870. Voor wie binding heeft met Drenthe is het een aardig boek om cadeau te krijgen, maar wie meer achtergrondinformatie wil kan beter andere brennen raadplegen. G. W.J. van Omme HOE GROOT IS JOUW WERELD n(o)vib OXFAM NETHERLANDS 61

Kartografisch Tijdschrift | 2001 | | pagina 67