"E S) 2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-I Dynamische visuaiisatie- variabele Effect Impliciet Dynamisch effect Sedra2 Mate van verandering Visuele Speciaal iso|atie effect Andere expressie Synchronisatie Herordening o c c 5 Qi O 3 "O Mate van verandering Nadruk Repetitie Handeling Animeren van geodata Selectie van tijd, locatie, thematisch attribuut Stop Stapsgewijs voor- of achteruit Selectie van grafische representatie/perspectief Afstemming van animaties op elkaar ('tuning') Manipulatie van volgorde gekoppeld aan tijd, locatie, thematisch attribuut grafische representatie/perspectief (Snel) terugspoelen Andere weergavesnelheid Snel voor- of achteruit spoelen Manipulatie van duur gekoppeld aan tijd, locatie, thematisch attribuut Herhaling van tijd Herhaling koppelen aan locatie/thematisch attribuut Loop insteilen Mate van verandering kan echter ook een speciaal effect zijn, dat bewust wordt veroorzaakt door interventie of interactie met een dynamische visualisatievariabele. Een overzicht van alle effecten, met de handelingen waarvan ze het gevolg zijn en de definities, wordt gegeven in de tabellen 3 en 4. De meeste speciale effecten kunnen, indien gewenst, door een handeling met een bepaalde dynamische visualisatievariabele worden bereikt. Bij nadruk op tijd, locatie en/of attribuut is er een keuze mogelijk uit manipulaties mer de variabele duur of frequentie (waarbij längere tijd of hogere frequentie Staat voor meer nadruk). Frequentie (toegepast op animatie-objecten) zal door de (schijn-)beweging meer de aandacht trekken, en is dus bijvoorbeeld geschikt om alarmerende afwijkingen van norma le waarden te benadrukken, zodat ze snel te identificeren zijn. Tabel 3. Effecten van het gebruik van dyna mische visualisatieva- riabelen in een ani- matie van Dit voorbeeld maakt duidelijk dat er een koppeling te maken is tussen de explora- tieve taken die relevant zijn voor het monitoren van dynamische fenomenen en de effecten van het gebruik van dyna mische visualisatievariabelen in een ani- matie. Een andere voorbeeld in de vorm van een eenvoudig gebruiksscenario volgt. Een specialist die zieh bezighoudt met monitoren wil weten welke Proces sen zieh afspelen. Hij kan eerst kijken naar het dynamisch gedrag van de volgens een wtm geanimeerde geodata. Repetitie kan nodig zijn om (een deel van) de ani- matie nogmaals te zien. De specialist zal proberen vast te stellen welke patronen zieh voordoen met behulp van visuele iso- latieen bekijken of die patronen stabiel blijven bij gewijzigde grafische represen- tatie andere expressie) of weergavesnel heid mate van veranderingenz. De volgende stap in het bredere onder- zoek is om de meest waarschijnlijke rela- ties tussen monitoringtaken en effecten van gebruik van genoemde variabelen vast te leggen in gebruiksscenario's voor animaties volgens elk van de in figuur 4 genoemde vormgevingsmodellen. Deze scenario's worden vervolgens getest voor verschillende case studies. Vragen die een rol speien bij de tests zijn: Welke strategieen worden gebruikt, en is voor de uitvoering daarvan een kop peling met effecten veroorzaakt door dynamische visualisatievariabelen zin- vol? Leiden animaties die gemaakt zijn vol gens verschillende vormgevingsmodel len (wtm, ivm en iam) bij specialisten ook tot het genereren en testen van an dere hypothesen? Welk model is het effectiefste voor het monitoren van dynamische fenomenen? Effect Definitie Besluit en discussie Dynamisch gedrag Visuele isolatie Andere expressie Synchronisatie Herordening Mate van verandering Nadruk Repetitie Opeenvolging van weergavemomenten, volgorden, duren en frequenties in een geanimeerde representatie van geodata. Afzonderlijke weergave van geselecteerde gegevenscompo- nenten of van individuele beeiden van de animatie. Alternatieve grafische representatie van - of perspectief op - geodata in een animatie. Het in weergavetijd laten samenvallen van ruimtelijk-temporele patronen in geodata door manipulatie van de startpunten van verschillende temporele animaties. Afwijking van de strikte koppeling van volgorde in weergavetijd aan wereldtijd in een animatie. Omvang van de veranderingen per eenheid van weergavetijd in een animatie. Geaccentueerde weergave van geselecteerde elementen in een animatie. Herhaling van (delen van) de animatie. Tabel 4. Effecten van het gebruik van dyna mische visualisatieva riabelen gedefinieerd. In dit artikel zijn verschillende gebruiks- mogelijkheden van dynamische visuali satievariabelen in animaties van geodata geschetst. In verder onderzoek zullen de diverse mogelijkheden, zoals hierboven aangegeven, worden getest in een speci- fieke exploratieve context, namelijk voor het monitoren van dynamische ruimte- lijke fenomenen. De empirisch verkre- gen resultaten kunnen een bijdrage leve- ren aan de discussie over de effectiviteit van animaties voor de representatie van geodata, maar het uiteindelijke doel is te komen tot aanbevelingen voor betere dynamische visualisatiemethoden en -ge- reedschappen. 12

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 14