KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-I gebruiker en administratieve data zijn desgewenst op te vragen via het thema selectie dialoogvenster (figuur i). De visualisatie levert een kaart op basis van administratieve eenheden op, overeenkomend met de verschillende onderver- delingen van de Territoriale Indeling Rotterdam (tir). Dit kunnen blokken zijn (de meest gedetailleerde eenheid), maar ook subbuurtdelen, subbuurten, buurten, wijken/deelgemeen- ten of de hele gemeente. De administratieve gegevens zijn ondergebracht in een aantal thema's (zie kader i). Administratieve gegevens naar thema arbeidsmarkt bedrijven, uitkeringen, werkzoekenden, in- komens, werkzaam per sector: demografie bewoners per adres, gezinssamenstelling, etnische verdeling, prognoses; diversen achterstandsscore, monumenten, voorzie ningen; gezondheid situatie in 1998 en 2000, onderverdeeld naar verschillende ziekten; grondgebruik oppervlakte grondgebruik, opgedeeld in be drijven en kantoren; horeca aantallen en oppervlakten, opgedeeld naar diverse typen gelegenheden; medische beroepsgroepen en instellingen; voorzieningen onderwijs basis- en voortgezet onderwijs; sociaal<ulturele bibliotheken, bioscopen, kerken, musea, voorzieningen theaters; Sport en recreatie volkstuinen, Sporthallen, golfterreinen, zwembaden, tennisbanen; verkiezings- gemeenteraad, landelijk 1998, absoluut en uitslagen relatief, onderverdeeld naar partij; woningvoorraad kamertal, eigendomsituatie, type/bouwjaar, waarde, voorraad, absoluut en relatief. Voorzieningen waarvoor locatiegegevens beschikbaar zijn gezondheid recreatie Sport overig apotheken, artsenpraktijken, gezondheids- centra, verpleeg-, verzorgings- en ziekenhui- zen; bibliotheken, bioscopen, musea, theaters; golfterreinen, Sporthallen, zwembaden, tennisbanen; basis- en voortgezet onderwijs, kerken, gemeente- en rijksmonumenten, politiebureaus enz. Kaden In totaal kunnen er op deze wijze meer dan 1500 verschillende kaarten gemaakt worden. Er zijn ook adreslocaties van veel voorzieningen in de Stadsalmanak opgenomen, die via het puntthema selectie dialoogvenster kunnen worden geraad- pleegd (figuur 2). De voorzieningen waarvoor locatiegegevens beschikbaar zijn, zijn weergegeven in kader 2. Met de adreslocaties zijn eenvoudige combinaties te maken. Een voorbeeld is de ligging van artsenpraktijken en het per- centage mensen ouder dan 80 jaar. Er blijkt overigens geen Kader 2. ruimtelijk verband tussen deze variabe- len te zijn (figuur 3). De weergave en het activeren van lagen wordt geregeld via het laagbeheer dia loogvenster (figuur 4). Om alle koppe- lingen in de applicatie te kunnen maken, is er een meta-databank gemaakt (in Microsoft Access) waarin alle gegevens over de tabellen, de velden en de koppe- lingen zijn opgeslagen. Naast de administratieve gegevens zijn er diverse soorten ondergronden aanwezig: 1:50.000 als overzichtskaart, 1:20.000 en 1:10.000 (figuur 5) als er wordt inge- zoomd. Beneden de 1:2000 wordt de Grootschalige Basiskaart Nederland (gbk) getoond, een lijnenkaart met grootscha lige topografie. Datastructuur De gegevens zijn momenteel opgeslagen in losse bestanden, naar het voorbeeld van de Stadsschijf-applicatie. De admini stratieve gegevens die betrekking hebben op de vlakken zijn in dbase-formaat opge slagen en worden door ArciMS gekoppeld aan de shapefiles van de tir. Wanneer bijvoorbeeld het aantal basisscholen per buurt wordt opgevraagd, dan wordt de betreffende kolom in de gegevenstabel op basis van het gemeenschappelijke veld buurt-id' gekoppeld aan de shapefile met de buurten. Alle locaties van voorzienin gen zitten in een grote shapefile, waarin in de x,y-coördinaten en het type voorzie- ning met de naam of het adres zijn opge nomen. Binnen Atcims wordt het type voorziening desgewenst geselecteerd uit de shapefile en afgebeeld in de kaart. Het kaartmateriaal van de ondergronden is opgeslagen in enkele grote shapefiles. De bijhouding van deze kaarten vindt (met uitzondering van de gbk) plaats in Microstation DGN-bestanden. Zo zijn er voor de 1:10.000 kaart 35 kaartbladen voor de hele regio, bestaande uit een a, b, c en d deelblad. De gegevens zijn voor- handen in vier geometrische typen: vlak ken, lijnen, overige lijnen en punten. Deze laatste categorie is niet gebruikt voor de Stadsalmanak. Verder zijn de los se bestanden samengevoegd tot een be stand voor lijnen en een voor vlakken. De GBK-data zijn geleverd in NEN-formaat; ze zijn ook omgezet naar shapefiles, name- lijk een bestand voor alle lijnen en een voor alle teksten. De 1:10.000 en de gbk- bestanden zijn vrij groot, namelijk respec- tievelijk 286 en 250 Mb, maar Atcims blijkt hier goed mee te kunnen omgaan. 16

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 18