KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXVIII-I zouden hebben. Zaken als het live genere- ren van thematische kaarten of het cree- ren van de Windows 'look and feel' van de Stadsschijf bleken in geen van de stan- daard-viewers te realiseren. Gezien de wens om snel een werkende applicatie te realiseren is toen besloten de Stads- almanak zonder standaard-viewers maar met behulp van de ArciMS-componenten en o.a. Javascript te ontwikkelen. Ge- noemde componenten bieden veel moge- lijkheden om allerlei standaard GlS-func- tionaliteit op het web te brengen. Na deze keuze bleek de grootste uitda- ging te liggen op het gebied van de dyna mische classificatie van de data en het re aliseren van de interface met de Win dows 'look and feel'. Om een dynamische classificatie te kunnen uit- voeren is inzicht en kennis nodig van de data. Atcims biedt hier geen statistische hulpmiddelen voor. Daardoor was het noodzakelijk om buiten Atcims de desbe- treffende databestanden te benaderen. Dit gebeurt nu met behulp van stan daard Microsoft componenten. Daarmee is het mogelijk om informatie over de data te verkrijgen en de data te classifice- ren. Ook bij een latere aanpassing van het aantal klassen of aanpassing van de classificatiemethode wordt hier weer ge- bruik van gemaakt. De uitkomst wordt weer als input voor Atcims gebruikt. Vanwege de voorwaarde dat de Stadsal- manak op de Stadsschijf moest lijken, moesten met name de thema selectie dialoogvensters voor de vlak- en de puntinformatie (zie figuur i resp. 2) een Windows 'look and feel' krijgen. Dit is niet standaard aanwezig binnen Atcims; de realisatie kostte redelijk veel inspan- ning, mede doordat hierbij ook de com- municatie met de achterliggende databe standen een rol speelt. Achteraf blijkt dat de organisatie van de achterliggende data meer voeten in de aarde heeft gehad dan de ontwikkeling van de functionaliteit op zieh. De shape- files van de tir die de Stadsalmanak ge bruikt (wijken, buurten, subbuurten enz.) bleken veelal niet eenduidig te kop- pelen met de aangeleverde administratie- ve databestanden. Met name het oplos- sen van verschillen in struetuur kostte de nodige inspanning; dit heeft te maken met het feit dat de gegevens van verschil- lende leveranciers binnen de gemeente afkomstig zijn. Ook het feit dat de 'querybuilder' met aliasnamen, zoals in de Stadschijf, werkt in plaats van met veld- namen betekende o.a. dat er een aparte tabel naast Atcims moest worden ge- creeerd in de meta-databank, die ook la- ter weer gebruikt werd voor de presentatie van de thematische informatie in een tabel. Deze metadata kon niet anders dan handmatig worden gegenereerd. De werking van de applicatie De applicatie Start op met een overzichtskaart (1:50.000) van de stad. Het scherm is verdeeld in vier delen (zie bijvoorbeeld figuur 8): hoofdkaart: in dit veld worden de geselecteerde thema's of topografische ondergronden gevisualiseerd; overzichtskaart: laat zien in welk deel van de stad de hoofd kaart zieh bevindt; legenda: afhankelijk van de selectie van thema's en onder- grond wordt de legenda automatisch gegenereerd; bedieningsbalk (menu's en knoppen). Naast min of meer standaard opties (zoals in- en uitzoomen, verschuiven, printen enz.) biedt de bedieningsbalk opties voor themakeus voor zowel punt- als vlakinformatie, en is de query builder vanaf hier op te roepen. Verder kunnen de classificatie en de visualisatie van het thema gewijzigd worden. Afhankelijk van het doel en de ervaring van de gebruiker kan op eigen wijze verder worden gegaan met het gebruik van de Stadsalmanak. Op het actieve thema kan zowel grafisch als met behulp van de querybuilder een selectie worden gemaakt. Grafisch gebeurt dit door het selecteren van een of meerdere gebieden op de kaart. Met behulp van de querybuilder kunnen samengestelde vragen aan het databestand worden gesteld, het- geen uiteindelijk ook leidt tot een bepaalde selectie uit het ac tieve thema. Hoe de selectie ook tot stand komt, de waarden van de bijbehorende attributen kunnen in een tabel getoond Figuur 8. worden (figuur 9). De tabel is weer in de standaard Windows Apotheken in de omgeving, bijvoorbeeld in Excel, te gebruiken waardoor de ge- buurt Bergpolder. gevens op eenvoudige wijze in een rapport kunnen worden op- Sladtabanak Rott er dan - Microsoft Interne! Exptoiei Back Slop Refresh Home 19

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 21