05 Kartografische overwegingen bij de Stadsmonitor Amsterdam KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT ARTIKEL M.C. Deurloo gebruik van geografische informatie, stadskartografie, onderzoek use of geographical information, urban cartography, research utilisacion de l'information geographique, cartographie urbaine, recherche TREfWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S U hebt er waarschijnlijk nog nooit van gehoord, maar het gaat goed met de Stadsmonitor Amsterdam. De monitor houdt nauwkeuriger dan ooit (op het niveau van de circa 18.000 zespositie postcodes) bij hoe het in sociaaJ-ruimtelijk opzicht op uiteenlopende terreinen, zoals werk, onderwijs, cultuur enz. gesteld is met de participatie van Amsterdam- mers in hun stad. Van de ruimtelijke spreiding van die ver- schijnselen kunnen heel precieze kaartbeelden op het compu- terscherm worden opgevraagd. Op termijn moet de monitor een probleemsignalerende functie krijgen. Nu al wordt ze in- gezet voor diverse gemeentelijke rapportages, waaronder die in het kader van het Sociaal Structuurplan Amsterdam. In dit artikel wordt vooral ingegaan op kartografische overwe gingen en - daarmee verbonden - op Gis-aspecten die bij de ontwikkeling van het systeem een rol gespeeld hebben. Het spreekt namelijk allerminst vanzelf hoe van gegevens op zes positie postcodeniveau relevante kaartbeelden gemaakt kun nen worden. Waar woont een bepaalde bevolkingsgroep in Amsterdam vooral? Het gaat goed met de Stadsmonitor Am sterdam. U hebt er waarschijnlijk nog nooit van gehoord, maar dat kan komen omdat de naam nog maar kortgeleden bedacht is. Het systeem is al sinds een jaar of twee in opbouw en een eerdere versie van de monitor heeft al gefunctio- neerd op de fraaie tentoonstelling Strijd om de Ruimte in Kaart, die van 2 novem- ber 2000 tot 23 januari 2001 in de Bibliotheek van de Universiteit van Am sterdam te bewonderen was [Werner Borger, 2000]. In een vitrine van die tentoonstelling werd een kaart van Dr. M.C. Deurloo is universitair hoofddocent en coördinator van het GIS-centrum van de Faculteit Maatschappij- en Gedragswetenschappen van de Universiteit van Am sterdam, Nieuwe Prinsengracht 130, 1018 VZ Amsterdam, [e] m.c.deurloo@frw.uva.nl. Figuur 1. Amsterdam: grotere gebieden waar op 1-1-1994 (geel) en/of op 1-1-2000 (groen omrand) veel Marokkanen woonden. UvA Geografie en Planologie Stadsmonitor Amsterdam gemeente Amsterdam 23

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 25