25 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 2002-XXV1II-I stad te ontwikkelen, en langzamerhand begint het daar op te lijken. Intussen is het project bekend onder de naam Stads- monitor Amsterdam en is het totaal aan- tal basiskaartlagen opgelopen tot boven de vijfhonderd. De toepassing op de ten- toonstellingscomputer was een voorloper van de thans vigerende versie. Het kaartvlak vullen werkgelegenheidsindicatoren, en verder nog om een welgekozen gegevensverza- meling op het gebied van leefbaarheid (voorzieningen/ criminaliteit), onderwijs en opleiding, politiek (gemeenteraad) en cultuurparticipatie. Kortom, een scala aan gegevens om de mate van sociale in- tegratie en maatschappelijke participatie van allerlei bevolkingsgroepen in de stad en de dynamiek daarin door de tijd heen gedetailleerd in kaart te brengen. Men beoogt met deze informatiebron een probleemsignalerende monitor voor de Figuur 4. Percentage Marokkanen per postcode op 1-1-2000. Figuur 5. Ingezoomd op een deel van figuur 4. Het is niet vanzelfsprekend hoe een rele vant kaartbeeld van een verschijnsel ge- maakt moet worden vanuit gegevens op een zo gedetailleerd niveau als zespositie postcodes. Dat heeft twee oorzaken, een kartografische en een inhoudelijk-statis- tische. In de eerste plaats zijn postcodes in geo- grafisch opzicht wonderlijke eenheden. De geograiie van postcodes is commer- cie. Er zijn in Nederland bedrijven die digitale zespositie post- code-bestanden verkopen. Men krijgt dan per postcode een coördinatenpaar dat de locatie van het centrumpunt van de postcode aanduidt. Er zijn verschillende nauwkeurigheden le- verbaar, waar uiteraard verschillende prijskaartjes aanhangen. Laten we voor Amsterdam een dergelijk postcodebestand van centrumpunten eens rechtstreeks proberen te gebruiken om een beeld te scheppen van de segregatie van Marokkanen op 1 januari 2000. Het ligt dan het meest voor de hand om een thematische puntenkaart te maken van het percentage Marok kanen per postcode. Figuur 4 laat een voorbeeld van zo'n kaart zien. Er is een indeling in 4 categorieen gekozen: 0-0,5%;

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 27