KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur 12. Concentratiegebieden van Surinamers op I-I-2000. Figuur iß. Concentratiegebieden van personen uit overige niet-ge'indus- trialiseerde Landen op I-I-2000. binomiale standaardfouten boven het stadsgemiddelde liggen en het aantal van de betreffende groep in een gebiedje moet minstens een kwart procent zijn van de totale omvang van de groep in de stad. Tabel 2 laat zien hoe deze eisen uitpakken voor de vijf groepen. Tabel 3 geeft de kerngetallen voor de gezamenlijke concentra tiegebieden van elke kaart. Het is duidelijk dat Türken relatief sterk gesegregeerd zijn in vergelijking tot de vier andere groe pen. Overigens lijkt het beeld van de Marokkanen en hun mate van segregatie (hier niet getoond, maar zie figuur i) erg veel op het Turkse. Beide groepen zijn relatief sterk vertegenwoordigd in de oudere oostelijke stadsdelen en, in toenemende mate, in de naoorlogse westelijke tuinsteden. Surinamers en mensen uit Tabel}. Totaal overige niet-gei'ndustrialiseerde landen concentreren zieh eniger- aandeel van de mate in Amsterdam Zuidoost. Mensen uit overige geindustriali- etnische groep in de seerde landen zijn wat meer te vinden in de centrale stad en op concentratiegebieden. figuur aantal aantal percentage aandeelvan gebieden van de groep van de stad de groep in de gebieden in de gebieden 10 Türken 43 17374 51.2 20.1 11 overige industrie landen 12 9994 14.3 24.8 12 Surinamers 53 24559 34.2 35.4 13 overige niet-industrie landen 30 II 140 15.4 32.6 14 Nederlanders 25 79725 19.9 77.8 de zogeheten Zuidas. Nederlanders ten- slotte zijn enigszins oververtegenwoordigd op plekken waar niet te veel Marokkanen, Türken, Surinamers en mensen uit overi ge niet-gei'ndustrialiseerde landen wonen. Toepassingen van Stadsmonitor Amsterdam Stadsmonitor Amsterdam is een compu- terapplicatie die wordt ontwikkeld om de stad in sociaal opzicht breed te kun- nen monitoren en ruimtelijke ontwikke- lingen door de tijd heen gedetailleerd te kunnen volgen. In het archief van het systeem zitten op dit moment (medio 2001) ruim 500 basiskaarten van concen tratiegebieden voor 15 verschillende the- ma's over de jaren 1994-2000. De kaart- beelden die met de monitor gemaakt kunnen worden zijn toepasbaar voor ex- ploratie, om een ontwikkeling te be- schrijven of om een veronderstelling te toetsen. Een voorbeeld van elk van deze drie verschillende toepassingsmogelijk- heden möge dit toelichten. Het is met de monitor gemakkelijk te zien dat in bepaalde delen van Amster dam Zuidoost langdurig werklozen en kortdurig werklozen in combinatie ge- concentreerd voorkomen. Is hier mis- schien sprake van gettovorming (voor beeld van exploratie)? De monitor maakt het gemakkelijk om te zien hoe de concentratie van Marokka nen zieh ontwikkelt. Er is een verschui- ving gaande vanuit de gordel 2O-'40 naar de Westelijke Tuinsteden (voor beeld van het beschrijven van een ont wikkeling). Met de monitor kan gemak kelijk geverifieerd worden dat met de al- gemene verbetering van de economie in de laatste jaren het aantal concentraties van werkloosheid en bijstandafhankelijk- heid afneemt (voorbeeld van toetsen van een veronderstelling). In het recent versehenen rapport De Staat van de Stad Amsterdam 1, Sociaal Structuurplan [Schyns et. al, 2001] wordt ruim gebruik gemaakt van kaartbeelden die met de monitor zijn gemaakt. In het voorwoord schrijft de verantwoordelijke wethouder (pagina 4): 'De monitor biedt veel gebruiksmogelijkheden; als toets- steen voor het beleid, als vinger aan de pols voor ontwikkelingen en als onder- bouwing voor huidig en nieuw beleid'. Beschikbaarheid In augustus 2001 is de eerste betrouwbaar werkende versie van de stadsmonitor Am- 30

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 32