HB INTERACTIEF berichten School(wand)kaarten: de verzameling voorbij... (wat u altijd al over schoolkaarten had willen weten) De passie, mijn hobby Eind jaren tachtig van de vorige eeuw was ik een enthousiast docent aardrijks- kunde aan diverse scholengemeenschap- pen in en rondom Alkmaar. Nu, jaren la- ter, inmiddels niet meer werkzaam in het onderwijs, heb ik aan deze periode (en eigenlijk vanaf mijn kindertijd) een pas sie overgehouden, namelijk het verzame- len van kartografische schoolwandkaar- ten. Vele overzichtskaarten, waaronder blinde kaarten van provincies, landen, werelddelen en de wereld, maar ook the matische kaarten heb ik inmiddels verza- meld. Het betreft voornamelijk Neder- 2002-XXVIII-I landse uitgevers: Wolters, Noordhoff, Thieme, Van Goor, Dijkstra enz., maar ook Justus Perthes uit Duitsland heeft in Nederland zijn sporen achtergelaten. Achtergrondinformatie Recent ben ik gestart met het inwinnen van achtergrondinformatie. Hoe is het aardrijkskundeonderwijs tot stand geko- men en wanneer deden de schoolkaarten hun intrede? Wat verstaan we onder school(wand)kaarten? Wie waren de eerste bedenkers, auteurs van de kaarten (Bos, Zeeman, Prop, Bakker en Rusch enz)? Welke uitgevers kent/kende Nederland? Hoe werden, worden schoolkaarten ge- maakt, en hoeveel drukken zijn er van een kaart? Hoe worden ze gerestaureerd? Is er bekend welke schoolkaarten er in Nederland en overzee zijn (een inventari- satie)? Is er toekomst voor de schoolkaart? En nog veel meer. Informatie welke ik via Een blinde sckoolwandkaart van Noordwest Europa KZeeman diverse kaartenverzamelingen van univer- siteiten, (school)musea, gemeente- en streekarchieven, archieven van uitgeverij- en en andere brennen wil verkrijgen. Boekje en Website met database Doel is te komen tot: een (populair) wetenschappelijk boek, rijk gei'llustreerd, over kartografische schoolkaarten, en een Website met database (bijv. bij www.kartografie.nlter ontsluiting van de schoolkaarten, zoals deze in kaarten- collecties, archieven en bij verzamelaars aanwezig zijn. In deze database staan volgens iSBD(cM)-systematiek de kaar ten vermeld die ik in bezit heb. Daar- naast zijn in dit bestand al honderden titels van schoolkaarten opgenomen die ik heb overgenomen uit fondscatalogi, Brinkman catalogus, schoolboekjes, op achterzijden van schoolkaarten enz. In de database zijn de hoofdtitels van deze kaarten voorzien van De database is aan permanente actualisering onderhe- vig. Deze site zal de mogelijkheid bie- den om informatie te verschaffen over de schoolkaarten, maar waar ook 'nieu- we' onbekende schoolkaarten via een opgaveformulier aangemeld kunnen worden en die ook 'links' naar kaarten verzamelingen en musea bevat. Een echte tijdplanning, datum van pu- blicatie, heb ik mij niet gesteld. In deze inventarisatiefase trek ik veelvuldig door het land en surf ik op het web, om infor matie in te winnen over kaartcollecties, uitgeverijen en contactpersonen. Ideeen positief ontvangen Een eerste bekendmaking van mijn ideeen en een verkenning längs de kaar tenverzamelingen van universiteitsbiblio- theken (rüg, uu, UvA en vu), musea, w.o. het Nationaal schoolmuseum en de NOORDWEST-EUROPA 40

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 42