42 INTERACTIEF 2002-XXVIII-I netwerk Gaan en komen bij Wolters-Noordhoff Atlasprodukties Veel kartografen vertonen in hun werk een Sterke voorliefde voor het zwerven over de wereld. Wellicht als reactie daar- op, zijn ze in hun loopbaanonrwikkeling vaak buitengewoon honkvast. Deze 'kartografische wetmatigheid' geldt zeker ook voor de 'Makers van de Bosat- las'. Dienstverbanden van meer dan vijf- entwintig jaar zijn een vaste regel waarop slechts zeer zelden een uitzondering wordt gemaakt. Echter, dat ook zeer lan ge dienstverbanden eindig zijn, hebben we bij Wolters-Noordhoff Atlasproduk ties in het najaar van 2001 in ruime mate ervaren. De uittocht begon in augustus met het vertrek van Roel Helmers die, na bij na dertig jaar zijn creatieve gaven in dienst van wn te hebben gesteld, gebruik maak- te van de vuT-regeling. Roel Helmers heeft een zeer belangrijke rol gespeeld in de voortdurende vernieuwing van het Bosatlasstylisme en de succesvolle over gang naar digitale productietechnieken. In September volgde Adri Donker zijn voorbeeld. Adri Donker is vele jaren lang onze 'vinger aan de pols' van de voortdurende vernieuwing in het geo- grafieonderwijs geweest. Hij was bij uit- stek verantwoordelijk voor de naadloze didactische aansluiting van de diverse Bosatlasedities op de nieuwe leerplannen aardrijkskunde. Zijn bemoeienis met deze leerplannen ging vaak zo ver, dat bij velen de onjuiste indruk ontstond dat niet de Bosatlas de onderwijsvernieu- wing volgde, maar de onderwijsvernieu- wing de Bosatlas. In oktober droeg vervolgens Ad van Holten, tengevolge van gezondheidspro- blemen eerder dan voorzien, de fakkel over aan een opvolger. Ad van Holten heeft ruim vijfentwintig jaar als uitgever de eindverantwoordelijkheid gedragen voor het commerciele wel en wee van de Bosatlassen. Hoewel van huis uit geen geograaf/kartograaf, ging zijn liefde voor 'zijn' atlassen zo ver dat hij ze bij voor- keur als papieren kinderen beschouwde. Met ingang van 1 januari 2002 hing ten- slotte ook Michiel van Dongen zijn kar tografische lier aan de wilgen. Michiel, van de vertrekkende mensen waarschijn- lijk de meest bekende 'maker van de Bosatlas' onder NVK-leden, heeft, nadat hij meer dan vijfentwintig jaar op allerlei manieren en vol enthousiasme heeft bij- gedragen aan het succes van de Bosatlas sen, gebruik gemaakt van de mogelijk- heid om vervroegd uit te treden. Waar mensen gaan zijn er natuurlijk ook mensen die komen. AI in oktober 2000 was Paul Mijland, als opvolger van Roel Helmers, de gelederen komen versterken als Coördinator Cartografische Realisa tie. Door het vertrek van Ad van Holten verloren we niet alleen de uitgever atlas sen, maar tegelijkertijd de manager van de uitgeefunit Atlassen/Thuismarkt. Per 1 oktober is Ad als unitmanager opge- volgd door Ronald Dietz. Ronald is bin nen de kartografenwereld weliswaar een volstrekte nieuwkomer, maar is als uit- geefdirecteur een gepokt en gemazeld man. De functie van uitgever Atlassen, inclusief het takenpakket van Adri Don ker, wordt vanaf 1 januari 2002 inge- vuld door Peter Vroege een uitgever die daarvoor zijn sporen al op meerdere ter- reinen binnen Wolters-Noordhoff ver- diend heeft. Ook voor Michiel van Dongen hopen we, op het moment van het verschijnen van dit blad, inmiddels een passende op volger gevonden te hebben. We hebben er dan ook alle vertrouwen in dat we, on- danks de brain drain van meer dan hon- derd jaar ervaring, met het nieuwe team het kwaliteitsniveau van onze atlassen op het oude peil zullen weten te handhaven. J. Russeben ISTAR en Terralmaging tekenen een Distribution Agreement voor Europa Het Franse istar maakt bekend dat het Terralmaging, de Nederlandse aanbieder van geografische data produeten, heeft geselecteerd als Master Distributor voor de Benelux, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland en Denemarken. Binnen deze overeenkomst is geregeld dat Terralmaging, als specialist op het gebied van airborne remote sensing, istar's hoge resolutie (25 cm) digitale true orthofoto's en digitale hoogtemo- dellen in de genoemde landen zal ver markten. In de afgelopen jaren heeft Terralmaging een goede reputatie opge- bouwd onder een groeiend aantal ge- bruikers, in het bijzonder onder locale overheden en in milieu projecten. istar, onderdeel van de eads groep, geeft Terralmaging toegang tot een enorm bestand met hoge resolutie digi tale true orrhofoto's en hoogtemodellen van ruim 150 Steden. De gegevens zijn ingewonnen met een digitale hoge reso lutie Stereo camera. Digitale orthofoto's van onder meer Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Brüssel, Antwerpen, Gent en Luik zijn beschikbaar in 25 cm reso lutie. De produeten kunnen direct in Gis-for- maat geleverd worden. istar is 's werelds grootste leverancier van digitale geografische databases voor de telecom industrie en andere Gis-toe- passingen op basis van digitale luchtfo- to's en satellietbeelden. Minder dan twee jaar na de Start van het High Resolution Image Acquisition pro- gramma, heeft istar inmiddels meer dan 150 Steden over de gehele wereld in- gevlogen met een resolutie van 24 cm tot 1 m. istar heeft 25 miljoen vierkante ki- lometer van het aardoppervlak aan satel- liet- en luchtopnames verwerkt en opge- slagen. istar's online HotSpots catalo- gus bevat 2000 Steden en gebieden in meer dan 100 landen en wordt dagelijks bijgewerkt. istar is een onderdeel van de Europese eads groep. Meer informa- tie is te vinden op: www.istar.com. Terralmaging is gespecialiseerd in state- of-the-art airborne remote sensing acti- viteiten. Gebruik makend van zowel la- serscanners als hoge resolutie digitale Ste reo camera's zijn al vele duizenden vierkante kilometers ingewonnen en ver werkt. Behalve de ingewonnen ruwe data wordt een scala aan produeten wel ke zijn gedistilleerd uit de laser- of came- radata of juist een combinatie van beide, door een groeiend aantal klanten ge- bruikt. De True Orthofoto's (panchro matisch, kleur en kleuren infrarood) worden gebruikt door gemeentes, pro- vincies, nutsbedrijven en warerschappen. Laser hoogtedata wordt onder meer toe- gepast bij de vervaardiging van hydrolo gische modellen, t.b.v. bosbouw, kustbe- heer en geluidsmodellen in zowel stede- lijk als landelijk gebied.

Kartografisch Tijdschrift | 2002 | | pagina 44